Nové prísne pravidlá znamenajú lockdown pre nezaočkovaných. Pozrite si, ktoré obmedzenia sa vás budú týkať
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Nové prísne pravidlá znamenajú lockdown pre nezaočkovaných. Pozrite si, ktoré obmedzenia sa vás budú týkať

Nový Covid automat zavádza prísnejšie protipandemické opatrenia.

Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných, oznámil to premiér Eduard Heger. Nový Covid automat podľa jeho slov výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných vo všetkých okresoch. Tí sú podľa jeho slov momentálne najviac ohrození. Nezaočkovaní ľudia sa na vstup do práce budú musieť dvakrát do týždňa testovať. Hromadné podujatia budú podľa neho len pre zaočkovaných.

Zavádzajú nový režim OP

Nová verzia Covid automatu od pondelka sprísni podmienky najmä pre ľudí nezaočkovaných proti ochoreniu Covid-19. Vo štvrtok ho odobrila vláda. Automat zaviedol nový režim OP, teda kompletne zaočkované osoby alebo tí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19. Vstup do zamestnania v zelených a oranžových okresoch má byť bez obmedzení. V červených, bordových a čiernych okresoch má platiť režim OTP. V bordových a čiernych okresoch sa má tiež obmedziť otváracia doba neesenciálnych obchodov od 5.00 do 22.00 h.      

Nové pravidlá

- nezaočkovaní by sa nemali vôbec dostať napríklad do nákupných centier, ale ani do obchodov, ktoré nie sú nutné
- hromadné podujatia budú len pre zaočkovaných
- v čiernych okresoch nebudú fungovať posilňovne, wellness ani reštaurácie (okrem predajného okienka a donášky
- zamestnávatelia budú musieť už od červených okresov púšťať do práce len očkovaných, testovaných či tých, čo prekonali covid
- keď sa situácia na Slovensku preklopí do skutočnej katastrofy, regionálny Covid automat sa preklopí do celoštátneho

Pre hromadné podujatia má platiť pre režim OP 200 ľudí v červenej farbe, 100 ľudí v bordovej farbe a 50 ľudí v čiernej farbe. Zelené okresy a oranžové okresy majú byť pre režim OP bez obmedzení. Pre vstup v režime OTP má platiť pre červené, bordové a čierne okresy kapacitné obmedzenie šesť ľudí. Hromadné podujatia v základnom režime majú byť pre červené, bordové a čierne okresy zakázané.

Nákupné centrá majú byť otvorené pre režim OP bez ohľadu na farbu okresu. Pre základný režim a režim OTP majú byť otvorené len v zelených a oranžových okresoch.  V okresoch v zelených a oranžových farbách má platiť rúško v interiéri a na hromadných podujatiach (HP) aj v exteriéri. Pre červené, bordové a čierne okresy má byť povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri na HP s rozšírenými výnimkami a pri vzdialenosti do dvoch metrov.

Nasadzujú stovky vojakov

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyzval verejnosť na pochopenie, dodržiavanie ale i vynucovanie sprísnených protipandemických opatrení. "Súčasná epidemiologická situácia ohrozuje zdravotnícky systém ako taký a poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj iným, ako 'covidovým' pacientom," pripomenul minister.

Lengvarský priznal, že epidemiologické čísla nútia k sprísneniu opatrení aj voči tým, ktorí boli zodpovední a nechali sa zaočkovať. "Veríme, že to pochopia, že my všetci to pochopíme a budeme opatrenia dodržiavať," povedal Lengvarský, ktorý nabáda aj k tomu, aby ľudia dbali na realizáciu, prípadne vynútenie rešpektovania pravidiel. "Ak budete v reštaurácii, kde vás neskontrolujú, žiadajte, aby ste boli skontrolovaní, žiadajte, aby ste boli v bezpečnom prostredí a aby sme si boli istí, že opatrenia už nebude nutné ďalej sprísňovať," zdôraznil minister zdravotníctva.

Ozbrojené sily vyčlenia od štvrtka na boj s pandémiou 400 vojakov po celom Slovensku, informoval minister obrany Jaroslav Naď s tým, že nasadia ďalších. Zároveň vyzval politické strany, aby nezneužívali situáciu a neorganizovali zhromaždenia, pretože práve na nich sa ochorenie Covid-19 rozširuje.

V hre bol aj všeobecný lockdown

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.