Dobré správy o novej mutácii Delta plus. Hoci je zrejme viac nákazlivá, nemusí vás tak potrápiť
TASR
TASR

Dobré správy o novej mutácii Delta plus. Hoci je zrejme viac nákazlivá, nemusí vás tak potrápiť

"Delta plus" variant už vyčíňa aj na Slovensku.

— Foto: TASR/AP

Je menej pravdepodobné, že po nákaze novým subvariantom koronavírusového variantu delta, známym ako AY.4.2, alebo Delta plus, ktorý sa šíri v Británii, príde k vývinu symptomatického ochorenia COVID-19, vyplýva to zo štúdie univerzity Imperial College v Londýne.

Je už aj na Slovensku

Podľa štúdie prišlo aj v Británii k poklesu celkového počtu prípadov nákazy koronavírusom oproti októbru, keď v krajine zaznamenali vrchol v počte infikovaných, informovala agentúra Reuters. Štúdia, publikovaná vo štvrtok, je zameraná na vyhodnocovanie komunitného prenosu koronavírusu v reálnom čase (REACT-1). Zistila, že subvariant AY.4.2 tvorí už 12 percent všetkých sekvenovaných vzoriek v Británii. Avšak iba u jednej tretiny ľudí infikovaných týmto variantom sa prejavili klasické covidové príznaky. V prípade v súčasnosti dominantného variantu delta sa pritom príznaky objavili u takmer polovice nakazených.

Predpokladá sa, že AY.4.2 je zrejme o niečo nákazlivejší, avšak nepreukázalo sa, že spôsobuje ťažší priebeh ochorenie alebo je odolnejší voči očkovaniu než pôvodný variant delta. "Delta plus" variant už vyčíňa aj na Slovensku. "Vyzerá to tak, že (AY.4.2) je menej symptomatický, čo je dobré," uviedol epidemiológ z Kráľovskej univerzity Paul Elliott.

Miernejšie symptómy, menej kašľania

Podľa bádateľov totiž ľudia, ktorí majú miernejšie symptómy, môžu koronavírus roznášať menej — najmä prostredníctvom kašľania — a je u nich menej pravdepodobné, že sa im vyvinie ťažký priebeh ochorenia.

Univerzita Imperial College v Londýne prednedávnom publikovala predbežné výsledky tejto štúdie, ktoré preukázali, že COVID-19 bol v októbri tohto roku v Británii od začiatku pandémie rozšírený najviac, pričom najväčší počet infekcií zaevidovali najmä medzi deťmi. Finálne výsledky posledného kola tejto štúdie, ktorú vykonali medzi 19. októbrom a 5. november, preukázali, že počet prípadov od októbra už poklesol, čo dáva štúdia do súvislosti so školskými prázdninami z konca októbra.

Podľa Elliotta nie je isté, či počet prípadov bude ďalej klesať, a až v nasledujúcich týždňoch sa ukáže, či po návrate detí do škôl nebude počet infikovaných opäť stúpať. Zo štúdie REACT-1 okrem toho vyplýva, že posilňujúca tretia dávka vakcíny znižuje u dospelých ľudí riziko nákazy koronavírusom o dve tretiny v porovnaní s ľuďmi, ktorí dostali iba dve dávky proticovidovej vakcíny.

 

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.