Slovenskom sa už po štvrtý rok šíri skvelá výzva: Ľudia chystajú vianočné darčeky pre osamelých seniorov
Simona Gálová
Simona Gálová

Slovenskom sa už po štvrtý rok šíri skvelá výzva: Ľudia chystajú vianočné darčeky pre osamelých seniorov

Štvrtý ročník zbierky je rovnako ako ten minulý poznačený pandémiou. O to viac by seniori mali podľa organizátorov pocítiť, že nie sú sami.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? — Foto: Instagram - @kolko_lasky

Celoslovenská zbierka s názvom Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? štartuje svoj 4. ročník. Slováci tak môžu znovu ukázať svoju silu tým, že v čase Vianoc obdarujú seniorov v domovoch dôchodcov krabicou plnou darčekov. Minulý rok vyzbierali viac ako 75-tisíc krabíc, ktoré našli svojich vďačných príjemcov vo všetkých zariadeniach po celom Slovensku.

Potešenie v ťažkých časoch

Zakladateľka projektu Janka Galatová verí, že tento rok sa podarí číslo prekonať. Projekt založila v čase, keď navštevovala chorú mamu v nemocnici, kde videla starých ľudí, ktorých nikto nenavštevoval. Rozhodla, že seniorov poteší sama. Založila skupina na Facebooku a oslovila známych, aby sa zapojili do zbierky darčekov. Vďaka pomoci mnohých ľudí sa jej poradilo počas prvého ročníka vyzbierať 800 balíkov.

Druhý ročník sa už niesol v duchu celoslovenskej výzvy, vďaka čomu sa počet balíkov navýšil o neuveriteľných 22-tisíc. Tie putovali do vyše tristo zariadení po celom Slovensku. Tretí ročník bol poznačený pandémiou, no o to viac si ľudia uvedomovali, aké ťažké časy prežívali opustení seniori bez možných návštev. Práve v týchto časoch pocítili seniori najväčšiu podporu. Slováci doručili až 75-tisíc krabíc, ktoré seniorom skrášlili vianočné sviatky.

 

ČÍM NAPLNIŤ KRABIČKU

 • Niečo SLADKÉ: Napríklad keksíky, perníčky, šalviové cukríky, hroznový cukor, DIA kekse, DIA čokoláda, piškóty, plnený croissant, ovocné detské taštičky, detská výživa, krabičkový džúsik, maslové kekse, venčeky, džem, mäkké sušené ovocie, detský nápoj so ,,sosáčikom,, na pitie …
 • Niečo SLANÉ: Napríklad slané kekse, tyčinky, praclíky, kukuričné chrumky, krekery a pod.
 • Niečo TEPLÉ: Napríklad káva, čaj, cappuccino, horúca čokoláda, Melta, Caro
 • Niečo mäkké: Napríklad mäkučké ponožky, papuče, rukavice, čiapka, šál, veselé ponožky, textilné kapesníky, malý mäkký uteráčik…
 • Niečo VOŇAVÉ: Napríklad sprchový gél, šampón, tekuté mydlo, vlhčené servítky, telové mlieko, sprej, krém na ruky, krém na nohy, krém na tvár, balzam na pery, zubná pasta, corega tablety, toaletná voda, parfum..
 • Niečo NA ZÁBAVU: Napríklad krížovky, osemsmerovky, sudoku, časopisy (Slovenka, Život, Žena a život, Napísal život, Zdravie), kniha básní, pekný román, duchovná literatúra, knihy s pozitívnou tematikou, žreb pre šťastie, vlastnoručne napísaný list od srdca…
 • Niečo ZO SRDCA: Napríklad kresbičky od Vašich detí, ručné výrobky, prázdne pohľadnice s nalepenou známkou, drobnú vianočnú dekoráciu, soška anjelika, malý vankúšik, nahrievací vankúšik, malý plyšový macko do ruky, náramok na ruku, ruženec, pekná šálka, veselý pohár so slamkou, hrebienok, lapač snov, fotka v rámiku…

Ako môžete potešiť seniorov

Pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do zbierky, vytvorili mimoriadne hygienické nariadenia, ktoré poistili ešte tým, že každá krabička má prejsť dvojitou karanténou. Prvýkrát u kontaktnej osoby, ktorá ju skontroluje až po piatich dňoch odo dňa, kedy ju bezkontaktne prevzala a druhýkrát budú zapečatené krabičky ležať v karanténe v zariadení po dobu 72 hodín. „Zabaľme do krabičky kus svojho srdca ako by krabička mala ísť niekomu, koho naozaj milujeme,“ dodali organizátori zbierky.

Ľudia môžu pripraviť krabičky plné lásky a odovzdať ich v čase od 23. novembra do 2. decembra 2021 najbližšiemu koordinátorovi zo zoznamu kontaktných osôb. „Krabička by mala byť kombináciou viacerých vecí. Minulý rok mali úspech rodinné fotky s milým pozdravom, ako aj malý plyšový macko do ruky či pekný hrnček,“ dodala autorka projektu.

ČO NEDAŤ DO KRABIČKY!

 • Používanú kozmetiku, drogériu alebo viditeľne nosené oblečenie
 • Otvorené potraviny alebo potraviny po záručnej dobe
 • Čerstvé ovocie a čerstvé potraviny (často sa pokazia kým je krabička odovzdaná)
 • Trvanlivé potraviny vhodné na tepelnú úpravu (napr. cestoviny, polievky, fazuľa, horčica, veci do mikrovlnky atď.)
 • Príliš veľké veci, ktoré zaberú veľkú časť krabice (napr. veľká krabica džúsu, veľké balenie papierových vreckoviek/ toal. papiera, veľká plyšová hračka)
 • Špecifický kus oblečenia (tepláky, sveter, pyžamo- ťažko trafiť veľkosť, keď neviete kto krabičku dostane)
 • Sviečky, zapaľovače, čistiace prostriedky
 • Lieky, alkohol
 • Šumivé rozpustné tablety do vody a rôzne vitamínové doplnky (nepoznáte zdravotný stav náhodného príjemcu, mohli by si ich pomýliť s cukríkmi)
 • Nebezpečné predmety (napr. ostré nožničky, pilníky, vreckový nožík atď.)
 • Zbytočnosti, ktoré Vám doma zavadzajú (napr. rôzne staré sošky, staré dekorácie, staré knihy nezaujímavého alebo pesimistického či hororového obsahu atď.)
 • Nezabalené krabičky vianočným papierom alebo zabalené krabičky vcelku ( nezabalený vrch a spodok zvlášť)
 • Obsahovo nevyvážené krabičky ( plná krabička len jedného kusu oblečenia, plná krabička len čajov alebo priveľa sladkostí či kozmetiky)
 • Mašle a stuhy na vrchu krabice (s krabičkami sa potom zle manipuluje a zle sa ukladajú na seba v obmedzenom priestore našich dobrovoľníkov)
 • Peniaze alebo iné hodnotné veci
 • Prosíme, nepoužívať príliš malé krabice z detských topánok alebo naopak priveľké krabice od dámskych čižiem. Najlepší by bol štandardný rozmer aby mali starkí približne rovnaké množstvo nádielky.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…