VIDEO Marián Hossa sa navždy zaradil medzi nesmrteľné legendy NHL: Život mi zmenila videokazeta s Gretzkym
TASR
TASR

VIDEO Marián Hossa sa navždy zaradil medzi nesmrteľné legendy NHL: Život mi zmenila videokazeta s Gretzkym

Bývalý slovenský útočník Marián Hossa sa stal oficiálne členom hokejovej Siene slávy v Toronte (HHOF).

Marián Hossa sa navždy zaradil medzi nesmrteľné legendy — Foto: TASR/AP

Do vybranej spoločnosti vstúpil slávnostne s ďalšími štyrmi novými členmi a po Stanovi Mikitovi (1983) a Petrovi Šťastnom (1998) je Hossa tretí rodák zo Slovenska v HHOF. Spoločne s ním vstúpili do Siene slávy aj kanadská brankárka Kim St-Pierrová, obrancovia Kevin Lowe a Doug Wilson, útočník Jarome Iginla a generálny manažér Ken Holland.

Hossa vo svojom prejave pri vstupe do Siene slávy ďakoval najmä svojej rodine a nezabudol spomenúť ani to, že sa rád ocitol medzi svojimi rodákmi Mikitom a Šťastným. Hostí pobavil výrokom o svojom otcovi Františkovi. "Lásku k hokeju som získal od svojho otca Františka, ktorý bol defenzívnym obrancom. S bratom Marcelom ti budeme otec navždy vďační za tvoju podporu, ale ďakujeme bohu najmä za mamine ruky. Veľmi ťa ľúbime, ale faktom je, že si nestrelil viac ako jeden, či dva góly za sezónu," rozosmial Hossa publikum, v ktorom nechýbala ani celá jeho rodina a ani bývalý švédsky obranca a Hossov spoluhráč Nicklas Lidström, ktorý prijal pozvanie slovenského hokejistu do Toronta.

Hossa vyrastal v komunistickom Československu a o NHL veľa nevedel. Jeho cieľom bolo reprezentovať svoju krajinu, nesníval o najlepšej lige sveta. "Všetko však zmenil jeden deň, keď sa mi do rúk dostala videokazeta s Waynom Gretzkým. Bol som ohromený, keď som videl, s akou ľahkosťou prechádzal cez súperov. Wayne ma inšpiroval a snažil som sa napodobniť jeho kúsky," pokračoval Hossa. "Keď sme boli malí, tak sme s bratom Marcelom vstávali v noci, aby sme si pozreli finále NHL. Spomíname, ako sme sledovali Maria (pozn.: Lemieux) a Jaromíra Jágra, ako získavali pohár za pohárom. V Mariovi som našiel ďalší vzor a pri Jágrovi som si uvedomil, že aj dieťa z Československa sa dokáže presadiť v najlepšej lige na svete. Chcel som dokázať to isté," dodal Hossa

 

Nezabudol na svojich kamarátov

Hossa nezabudol ani na rodný Trenčín a keď spomínal, koľko skvelých hokejistov toto 50-tisícove mesto do NHL vychovalo, na obrazovke za ním sa zobrazil Trenčiansky hrad. "Z Trenčína sa do najlepšej ligy sveta dostali Big Z (Zdeno Chára), Gabby (Marián Gáborík), Ziggy Pálffy, Róbert Švehla, Miro Šatan a môj drahý priateľ Pavol Demitra,povedal Hossa a po tom, ako vyslovil Demitrovo meno, zaznel v sále potlesk. "Nikto z nás by sa do NHL nedostal bez skvelej práce trénerov v Dukle Trenčín,” pokračoval Hossa a ďalšie vety predniesol v rodnej slovenčine. "Teší ma a som hrdý na to, že ako tretí hráč z malého Slovenska a krásneho mesta Trenčín som to dotiahol až sem do veľkého Toronta do Siene slávy. Veľmi by som chcel poďakovať slovenskému hokeju a všetkým trénerom, ktorí ma viedli v národnom tíme a najmä by som chcel poďakovať mojim trénerom v Dukle Trenčín, bez ktorých by toto nebolo možné. Tréneri ako Bakoš, Opatovský, Mikušík, bratranec Boldiš, Šimkovič, Bohunický, Novotný, Čecho, Matúšek, Poč a Walter, odviedli skvelú prácu a patrí im obrovská vďaka.”

Hossa sa v prejave zastavil aj pri bývalom generálnom manažérovi jeho prvého klubu v NHL Ottawy Senators Marshallovi Johnstonovi, ktorý bol osobne v Toronte. "Marshall ďakujem za to, ako si na mňa vplýval počas najdôležitejších momentov mojej kariéry. Naučil si ma, že dobrým hokejistom sa stanem len vtedy, keď budem aj dobrým človekom. Po siedmich zápasoch v NHL si ma poslal do juniorského tímu v Portlande, ale vedel si, že tam sa najlepšie adaptujem na život v zámorí. V Portlande som opäť okúsil ako chutí úspech, keď sme vyhrali Memorial Cup pod vedením trénerov Brenta Petersona a Júliusa Šuplera. Naučil si ma, že sa nemám trápiť vecami, ktoré neviem ovplyvniť. Dal si mi skvelú životnú lekciu, za ktorú ti ďakujem a nikdy na to nezabudnem,” dodal Hossa.

Zaspomínajte si na najlepši okamihy Mariána Hossu v NHL na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…