3 tipy na skvelé čítanie. Krimi aj dojímavý príbeh
Milan Buno
Milan Buno

3 tipy na skvelé čítanie. Krimi aj dojímavý príbeh

Dočítali ste dobrú knižku a rozmýšľate, po ktorej siahnuť teraz?

— Foto: Ikar

Máme pre vás 3 tipy na novinky, ktoré sa oplatia prečítať. Ak máte radi severské krimi, je tu Hakan Nesser a jeho tretia kniha v slovenčine Návrat. Ak čítate skôr dojímavé príbehy, Heather Morrisová a jej Príbehy nádeje budú to pravé. No odporúčame aj špecialitku – mysteriózny strašidelný príbeh Koniec všetkého, ktorý vás určite prekvapí. Ak hľadáte Najlepšie vianočné tipy pre všetky čitateľské typy, kliknite si na Ikar.sk. Tam ich nájdete takmer 100 a pekne rozdelené do žánrov, alebo podľa toho, aký ste čitateľský typJ

Príbehy nádeje (Heather Morrisová)

Foto: Ikar

Heather Morrisová je autorka medzinárodných bestsellerov Tetovač z Auschwitzu a Cilkina cesta. Píše silné a dojímavé príbehy o odvahe, prežití v tých najkrutejších podmienkach, o nezlomnosti ducha, vzájomnej ľudskej pomoci a najmä o nádeji, ktorá je tu vždy, aj keď si myslíte, že ste úplne na dne a že už sa nezdvihnete. Jej novinka Príbehy nádeje ukazuje, ako nájsť inšpiráciu v každodennom živote. Deň, keď Heather stretla Laleho Sokolova, ktorý bol tým spomínaným tetovačom z Auschwitzu, ten okamih zmenil život obom. Stali sa z nich priatelia a tieto Príbehy nádeje sú autobiografiou, v ktorej Heather Morrisová spomína na Laleho, aj na ďalších ľudí, ktorých neľahké osudy môžu byť obohacujúce pre mnohých z nás. Jej kniha nás učí, ako načúvať, pretože počúvanie je pre ňu istý druh umenia. Počúvaním sa vciťujeme do iných, dávame im hlas aj nádej, že na nich niekomu záleží. A tým vlastne pretvárame aj sami seba. A to je vlastne odkaz jej knihy - ako pozorným načúvaním môžeme nájsť inšpiráciu v každodennom živote ľudí okolo nás.

Koniec všetkého (Rumaan Alam)

Foto: Ikar

Ak máte chuť na napínavý, trošku mysteriózny a určite provokatívny román, odporúčame novinku Koniec všetkého. Táto kniha získala množstvo ocenení ako Najlepšia kniha roka v prestížnych denníkoch, tiež je to finalista súťaže National Book Award 2020 a odporúča ju ako jedného zo svojich knižných favoritov bývalý americký prezident Barack Obama. Je to strhujúci príbeh dvoch rodín, ktoré sú si cudzie, ale sú nútení prežiť predĺžený víkend, ktorý sa totálne pokazí.

Amanda a Clay vyrazia so svojimi deťmi Rose a Archie na zaslúženú dovolenku mimo rušného New Yorku. Na niekoľko dní sa ich rajom na zemi stáva luxusný rodinný dom v lese, izolovaný od civilizácie, kde si môžu užívať pokojné chvíle. Jedného večera však bezstarostný odpočinok naruší klopanie na dvere. Ruth a George, majitelia domu, prinášajú znepokojujúce správy. Mesto zasiahol výpadok prúdu, telefónne linky sú hluché a bez internetu. A z televízie sa nedá dozvedieť, čo sa vlastne deje. Situácia sa zhoršuje, počuť tajomné zvuky, zvieratá sa správajú akosi čudne a navyše mladý Archie ochorie a vypadajú mu zuby.

Koniec všetkého je veľmi zaujímavý príbeh o tom, ako nájsť pomoc vo svete, z ktorého sa vytratili všetky istoty. Desivý a klaustrofobický príbeh o jednej nepodarenej dovolenke.

Príbeh o súčasnom svete, ktorý sa tiež nachádza v akejsi kríze, tej emocionálnej. A autor navyše výborne vystihol znepokojujúce otázky o bezpečnom domove, o rodine, o rozdieloch medzi nami a najmä predsudkoch.

Návrat (Hakam Neeser)

Foto: Ikar

A napokon novinka pre milovníkov severských detektívok. Od švédskeho autora Hakana Nessera vyšli v slovenčine už detektívky Sieť, potom Hrana a teraz je tu Návrat. V jeden slnečný augustový deň sa dostáva Leopold Verhaven po dvadsiatich štyroch rokoch z väzenia opäť na slobodu. Neuplynie ani rok a skupinka detí nájde jeho zmrzačené telo v lese. Prípadu sa chopí náš obľúbený komisár Van Veeteren, ktorý pri pátraní po vrahovi bližšie poznáva minulosť obete. Leopold bol kedysi hviezda medzi šprintérmi a odsúdili ho za údajné zabitie svojich dvoch mileniek. No on sa k činu nikdy nepriznal a po celý čas trval na svojej nevine. Otázkou teraz je, či bol obeťou a skutočný vinník len zahládza stopy? Alebo vzal niekto zákon do vlastných rúk, pretože sa mu trest za smrť dvoch mladých žien nezdal dostatočný? Nesser má nezameniteľný štýl písania, ktorý si obľúbite. Nevyžíva sa v akcii, litroch krvi a naháňačnách. Jeho komisár Van Veeteren je skôr rozvážny introvert, ktorý rád premýšľa a spolieha sa na svoju intuíciu.

Milan Buno, knižný publicista

Príbehy nádeje:

Koniec všetkého:

Návrat:

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.