Ženy po celom svete pracovali 12 rokov na špeciálnych šatách. Nachádza sa na nich aj slovenská výšivka
Simona Gálová
Simona Gálová

Ženy po celom svete pracovali 12 rokov na špeciálnych šatách. Nachádza sa na nich aj slovenská výšivka

Hodvábne červené šaty na sebe nesú netradičné príbehy a tradičné výšivky stoviek žien.

Červené šaty. — Foto: Instagram - @thereddress_embroidery

Unikátne červené šaty britskej umelkyne Kirstie Macleodovej spojili príbehy a kultúry ľudí z 28 krajín z celého sveta do jednej róby. Od roku 2009 šaty cestovali z krajiny do krajiny, aby na nich mohli zanechať stopy najmä tie ženy, ktoré žijú v chudobe a sú postavené na samom okraji spoločnosti. Prostredníctvom tradičného vyšívania vyrozprávali svoje osobné príbehy, ktoré sú plné bolesti i nádeje.  

Spojiť ženy z celého sveta

Medzi vyšívačkami patria utečenkyne z Palestíny, obete vojny v Kosove, Rwade a Demokratickej republike Kongo, no i chudobné ženy z Mexika, Egyptu aj Kene. Šaty sa počas 12-ročného cestovania dostali do Ruska, Kolumbie, Spojených štátov a dokonca i do susedného Česka, kde na nich pracovala umelkyňa Blanka Kolková.

Tá sa inšpirovala najmä českou a slovenskou folklórnou výšivkou, ktorú vytvorila na jednom z ramienok živôtika. Výrazné kvetinové a dekoratívne tvary vychádzajú zo slova sesterstvo. „Toto slovo mi napadlo, keď som prvýkrát videla červené šaty. Toto je skutočný projekt sesterstva," uviedla Blanka.

„Ženy boli vyzvané, aby povedali svoj osobný príbeh, o ktorý by sa chceli podeliť, vyjadrili svoju vlastnú identitu a pridali svoje vlastné kultúrne a tradičné skúsenosti. Niektoré sa rozhodli zdobiť šaty pomocou špecifického štýlu vyšívania, ktorý sa v ich rodine, dedine alebo meste praktizoval stovky rokov,“ uviedla autorka projektu Macledová. Pre mnohé zo žien, ktoré zanechali svoju stopu na šatách, je vyšívanie a učenie tohto remesla jediným možným spôsobom, ako si zarobiť.

Jednou zo šičiek červených čiat je aj Maysaa Alireza zo Saudskej Arábie, ktorá si ako matka dvoch detí len veľmi ťažko našla prácu. Nakoniec sa jej práca v krajčírstve stala aj jej vášňou. „Kúsky, ktoré som navrhla pre špeciálne červené šaty, sú inšpirované saudskými beduínskymi vyšívanými šatami, ktoré sa zvyčajne nosia ako predsvadobné šaty nazývané Ghumra. Výšivka má pripomínať to, čo nosí tradičná dáma v Saudskej Arábii, ktorý si môže dovoliť drahé textílie,“ vysvetlila pre Al Arabiya.

Dvanásťročná cesta červených šiat je na konci. Hodvábne šaty, ktoré vážia viac ako šesť kilogramov, sú pokryté miliónmi stehov, korálkami a ozdobami. Hotové šaty budú tentokrát cestovať do mnohých galérií a múzeí po celom svete. Kirstie dúfa, že tento odev prinesie do krajín šičiek, ktoré jej šaty pomohli vytvoriť, turistov a nakupujúcich, ktorí podporia ich lokálne krajčírstva.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.