Kamarátka mu zachránila život a darovala mu polovicu pečene. Takto oslávili štvrté výročie transplantácie
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Kamarátka mu zachránila život a darovala mu polovicu pečene. Takto oslávili štvrté výročie transplantácie

Snažia sa šíriť myšlienku darcovstva.

Sila skutočného priateľstva. — Foto: Facebook Sara Kate Gillingham

Pred štyrmi rokmi dostal Američan Dave Kane hroznú správu o svojom zdravotnom stave. Napriek tomu, že sa celý život snažil udržiavať v kondícii, osud mu do cesty postavil nečakanú prekážku. Lekári objavili v Daveovej pečeni rakovinu a oznámili mu, že jediný spôsob, ako zachrániť jeho život, je čo najrýchlejšia transplantácia pečene.

Daveovi nezostávalo nič iné, len svoj zdravotný stav oznámiť rodine a všetkým svojim priateľom. Ani vo sne však nečakal, aké gesto spraví jeho kamarátka Sara Kate Gillinghamová. Napriek nepríjemnej diagnóze sa Sara Kate ukázala ako pravá kamarátka a vo všetkom ho podporila. Dokonca neváhala a odhodlala sa zistiť, či práve ona nie je vhodným darcom pečene a či nevie svojmu dobrému kamarátovi pomôcť aj týmto spôsobom.

Keď sa ukázalo, že spĺňa všetky podmienky, bola ochotná ísť pod nôž a darovať 60 percent svojej zdravej pečene kamarátovi, len aby mu zachránila život. Neviem. Len som cítila volanie,“ vysvetlila pre CBS News Sara Kate.

Operácia dopadla výborne a Sara Kate aj Dave sa čoskoro uzdravili. Ich priateľstvo sa zákrokom ešte prehĺbilo a každý rok oslavujú výročie tohto životného míľnika. Tento rok, na štvrté výročie úspešnej transplantácie, sa rozhodli oslavovať inak - zabehnutím maratónu v americkom New Yorku.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10221653166057642&set=pb.1208933414.-2207520000..&type=3

Sara Kate a Dave využili túto udalosť ako spôsob, ako získať peniaze pre organizáciu American Liver Foundation, ktorá sa zaoberá ochoreniami pečene. Tlačové spravodajstvo o ich jedinečnom príbehu im tiež umožnilo zvýšiť povedomie o darcovstve živých orgánov, čo je téma, ktorú pochopiteľne obaja s nadšením propagujú. Zoznam transplantátov pre darované orgány je dlhý, takže nájsť niekoho, kto je ochotný darovať živé dary, môže znamenať novú nádej na život.

Sara Kate mi zachránila život," povedal Dave a dodal: To je to, čo je také skvelé na tejto príležitosti. Propagovať neuveriteľnú statočnosť, štedrosť a lásku Sary Kate a príležitosť stať sa darcom."

Sara Kate hovorí, že vďaka jej darcovstvu je jej život zmysluplnejší a dúfa, že ich príbeh ľuďom ukáže, že môžu mať na svet väčší vplyv, ako si myslia. V súčasnosti je dobrovoľníčkou, aby spolu s ďalšími živými darcami, vzdelávala o procese transplantácie a následnom uzdravovaní.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…