Dobré noviny
Máte doma psíka, ktorý často nakláňa hlavu? Vedci sa pozreli na dôvod tohto roztomilého správania
Barbora Libayová
Barbora Libayová

Máte doma psíka, ktorý často nakláňa hlavu? Vedci sa pozreli na dôvod tohto roztomilého správania

Psy sa nám zrejme snažia porozumieť viac, než sme si mysleli.
Psy sa nám zrejme snažia porozumieť viac, než sme si mysleli. — Foto: Unsplash

Aj vy ste už zrejme videli, ako váš pes naklonil hlavu, keď ste mu niečo hovorili. Prečo to však robia?

Podľa vedcov môže ísť o prejav koncentrácie a vybavovania si spomienok, píše Good News Network. Mnohé zvieratá či ľudia vykazujú asymetrické správanie v spôsobe, akým sa pohybujú alebo vnímajú okolie prostredníctvom svojich zmyslov. Uprednostniť môžu napríklad jedno ucho alebo oko pred tým druhým. Konkrétne u psov sa tieto asymetrie prejavujú v správaní, ako je vrtenie chvostom, používanie nozdier pri ňuchaní alebo uprednostňovanie labiek, keď sa snažia niečo chytiť.

Psy podrobili skúške

Vedci sa preto zamerali na nakláňanie hlavy, ktorému sa dovtedy nikto až tak detailne nevenoval. Uvedomili si, že k nakloneniu hlavy často dochádza, keď psy počúvajú svojich majiteľov.

Práve preto v priebehu mesiac sledovali skupinku psov. Skúmali napríklad, ako dobre si psy dokážu zapamätať mená hračiek. Test bol pomerne jednoduchý: hračky umiestnili do jednej miestnosti, zatiaľ čo majiteľ sa nachádzal v druhej. Majiteľ vždy požiadal psa, aby priniesol konkrétnu hračku. Vedci rozoznali dve skupinky psov – tých bežných a tých extrémne nadaných.

Pozorovali nadané psy

Nahrávali všetky razy, kedy u psov došlo k nakloneniu hlavy, keď od nich majiteľ žiadal konkrétne hračky. Analyzovali aj stranu, do ktorej hlavu naklonili.

Zistenia naznačujú, že psy sa nám pokúšajú skutočne porozumieť.
Zistenia naznačujú, že psy sa nám pokúšajú skutočne porozumieť. Foto: Unsplash

Nadané psy veľmi často naklonili hlavu, keď počuli žiadosť majiteľa o pomenovanú hračku, zatiaľ čo tie bežné to robili len zriedka. Preto sa vedci rozhodli ďalej pozorovať iba nadaných psov. Zistili, že strana, na ktorú psi nakláňali hlavy, bola pre každého psa zväčša rovnaká počas celej dĺžky experimentov. Vedcom sa tak podarilo objaviť vzťah medzi získavaním hračky a častým nakláňaním hlavy.

Nezastavila ich ani pandémia

Prekážku vo výskume zapríčinila pandémia, pre ktorú sa vedci s psíkmi a ich majiteľmi stretávať nemohli. Majiteľov teda museli požiadať, aby si doma nastavili kamery, aby mohli naplno monitorovať správanie psov a ich majiteľov.

Štúdia napokon preukázala, že nakláňanie hlavy naozaj nie je úplne náhodné. Aj keď stále úplne nerozumieme, prečo k nemu dochádza, je prvým krokom v smere, ktorý nám naznačuje, že nakláňanie hlavy súvisí so snahou domácich miláčikov porozumieť nám.

Už ste čítali?