Dobré noviny
Sedem tipov pre rodičov: Toto sú spôsoby, ako v deťoch podporíte inteligenciu aj zvedavosť
Dobré noviny
Dobré noviny

Sedem tipov pre rodičov: Toto sú spôsoby, ako v deťoch podporíte inteligenciu aj zvedavosť

— Foto: Pixabay.com

Čas investovaný do detí sa v budúcnosti rodičom vráti v úspešných deťoch. 

Inteligencia sa neviaže len na to, čo sme dieťaťu dali do vienka ako rodičia. Rovnako podstatné na rozvoj intelektu sú aj všetky výchovné aspekty, ktoré sa k nim dostali už od útleho veku. Vplyv rodičov je naozaj významný. Portál Yourtango priniesol konkrétne typy, ktorým môžeme svoje deti intelektuálne podporiť.

1. Hovorte s nimi

Rozprávajte sa s nimi od prvého dňa. Nevadí, že je ešte v perinke a vaše slová mu nemôžu dávať zmysel. Časom prídu na kontext. Rovnako dôležité je klásť im otvorené otázky a dať v chvíľkovom tichu priestor na odpoveď. Práve takýmto spôsobom sa učia vytvárať si vlastné názory.

2. Majte všade knihy

Prístup detí ku knihám má byť veľmi jednoduchý. Musia byť všade. Veľké domáce knižnice len dráždia ich zvedavosť. Čítajte si spolu oveľa skôr, ako budú sami rozumieť písmenkám. Čítanie stimuluje mozog, hromadí vedomosti a dáva podklad do ďalšieho štúdia. Rozprávajte sa s deťmi o tom, čo ste sami čítali a dajte si záležať, aby vás s rukou v knihe videli tiež.

3. Pomôžte im nájsť riešenie

Mnoho rodičov alebo aj starých rodičov má tendenciu prebrať celú iniciatívu do vlastných rúk hneď, keď vidia, že dieťaťu niečo nejde, alebo niečo nevie urobiť samo. Vôbec mu pritom nepomáhajú. Cieľom je totiž samotná cesta, povzbudenie a kreatívne hľadanie riešenia. Práve tento akt stimuluje mozog a učí sa prekonávať prekážky samostatne.   

4. Chváľme snahu, nie každý úspech

Nechváľme deti za všetko, čo dokážu. Je pre ne potom ťažké vyhnúť sa sklamaniam a životným zlyhaniam. Lepšie a motivujúcejšie pre ne je pochváliť snahu, ktorá ich môže posunúť vpred. Deti, ktorým hovoria, že sú inteligentné a šikovné, frustruje každá náročná úloha a jej riešenie vzdajú.

5. Cvičte

Aj fyzická aktivita je dôležitá. Prekrvuje mozog, buduje mozgové bunky a robí zdravšími a silnejšími.

6. Podporujte zvedavosť

Deti v predškolskom veku sú prirodzene zvedavé. Keď sa však zvedavosť nepodporuje a nerozvíja, s pribúdajúcim vekom upadá. Pýtajte sa ich na ich obľúbené témy, hračky, videá. Naštartujte konverzáciu a podeľte sa s nimi o vlastné záujmy, vysvetlite, prečo sú pre vás dôležité. Plánujte si spoločné zážitky, výlety, múzeá či kiná – všetko vám dá nový motív na podnetnú debatu.

7. Učenie je dlhý proces

Učenie sa je proces, ktorý trvá. Ale tvrdá práca, donesie svoje výsledky. Deti by mali cítiť povzbudenie a mali by vedieť, že časom sa zlepšia vo všetkom, čo robia a čomu venujú čas. Každá nová úloha, s ktorou si nevedia rady, je potom príležitosť na rast, nie dôkaz zlyhania.

Už ste čítali?