Hrdinský čin 16-ročného mladíka zachránil tri dievčatá pred únosom: Ocko, práve som urobil, to čo som musel
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Hrdinský čin 16-ročného mladíka zachránil tri dievčatá pred únosom: Ocko, práve som urobil, to čo som musel

Len málokto by dokázal to isté.

Hrdinský čin mladíka. — Foto: Facebook Troy Bower

Žijeme rušný život. Počas dňa sa objavíme na mnohých miestach, kde sa niečo deje, avšak, zvyčajne sme takí zaneprázdnení, že si rozruch okolo seba ani nevšimneme. Alebo, nebudeme si klamať, zo strachu sklopíme zrak. Dokázať sa postaviť útočníkovi tvárou v tvár chce poriadnu dávku odvahy. A to v každom veku. To, na čo sa podujal len 16-ročný chlapec bolo naozajstné hrdinstvo. Informoval o tom portál Love What Matters.

Mladý Canaan sa počas svojich prázdnin náhodou prechádzal okolo pumpy v Novom Mexiku, keď si zrazu uvedomil, že niečo nie je v poriadku. Vo vnútri bol muž, ktorý sa pokúšal uniesť nejaké deti. Nestaral sa o nikoho. Ubližoval ľuďom, ktorí sa snažili brániť tým, že po ňom hádzali fľaše, no nič nefungovalo. Zamestnanci pumpy vedeli, že nemajú veľa času a pokiaľ príde polícia, stane sa niečo veľmi zlé.

Mal schopnosť rozpoznať prítomné nebezpečenstvo a vedel, ako ho prekaziť. Bez ohľadu na vlastnú bezpečnosť, keď sa priblížil k miestu činu, uvidel zakrvaveného muža, vošiel do obchodu a prebehol cez krvou nasiaknutú podlahu, aby sa dostal k mužovi, ktorý kopal do dverí, kde sa skrývali deti. Nevedel, či má muž nôž, pištoľ, alebo aký stupeň nebezpečenstva mu hrozí. Vedel len, že treba niečo urobiť. Veril si. Hrdinsky sa postavil násilnému mužovi, premohol ho a zadržal ho do momentu, kedy sa na miesto nedostala polícia. Tento čin zaujal množstvo ľudí, ktorí len konštatujú, že nevedia ako by v rovnakej situácii zareagovali.

Canaanov otec si spomína, ako sa báli o život svojho syna, pretože nemali ani potuchy, kam ich syn počas prechádzky zmizol. Obvolali policajtov, nemocnice, no nakoniec, keď zbadali uzatvorenú pumpu, prepadol ich hrôzostrašný pocit. Keď sa na pumpu dovolali, dozvedeli sa naozaj nečakanú správu. Ich syn zachránil tri dievčatá pred únosom a obchodom s bielym mäsom. „Ocko, práve som urobil, to čo som musel. Tá pani a jej deti ma potrebovali. Držal som toho chlapa, kým sa neobjavila polícia,“ spomína si na telefonát svojho syna pyšný otec.

„Neskôr popoludní som videl Canaana kráčať cez trávnik k vchodovým dverám. Objal som ho. Po našom objatí sa mi pozrel do očí... žiaril radosťou. Nie pre to, čo urobil, ale preto, že jeho srdce bolo naplnené. Bol som na neho hrdý. Povedal mi len: Ocko, ty by si urobil to isté,“ opisuje otec, ktorí len konštatuje, že by rád veril, že by urobil to isté. Pravdou je, že to nikto z nás odpoveď nevie, až pokým sa v takejto situácii neocitneme.

Nakoniec zvíťazilo dobro. Canaan urobil to, čo bolo potrebné urobiť, bez úmyslu profitovať alebo získať pozornosť. Nepochybne je to skvelý človek, ktorí neváha robiť správne veci.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…