Futbalová dvadsaťjednotka remizovala v Senci s Holandskom 2:2

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov tak získala jeden bod.

Na snímke vľavo branká Patrik Le Giang (Slovensko) a vpravo vyrovnáva na 1:1 Luc Castaignos (Holandsko) v zápase 3. skupiny kvalifikácie ME 2015 hráčov do 21 rokov medzi Slovenskom a Holandskom 14. novembra 2013 v Senci. Foto: TASR/Martin Baumann

Senec 14. novembra (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov remizovala vo štvrtkovom prestížnom súboji 3. skupiny kvalifikácie ME 2015 s rovesníkmi z Holandska 2:2 (1:0). Zverenci trénera Ivana Galáda viedli po prvom polčase 1:0 po presnom zásahu Adama Zreľáka, súperovi sa však dvomi gólmi podarilo otočiť skóre. Posledné slovo v ostro hranom súboji v NTC Senec patrilo domácim, v 79. minúte zariadil deľbu bodov Tomáš Malec.

Slováci sa už v pondelok 18. novembra o 11.00 SEČ predstavia v Gruzínsku, hrá sa v meste Gori. Holandsko je so ziskom 10 bodov na čele skupiny, pri Slnečných jazerách utrpelo prvú stratu v tejto kvalifikácii. Slováci nazbierali tiež 10 bodov, na konte však majú o zápas viac ako líder skupiny.

Do baráže ME 2015 postúpi desať víťazov skupín, ku ktorým sa pridajú štyri najlepšie mužstvá z 2. miest. O sedmičke postupujúcich na finálový turnaj rozhodne play off, zoznam účastníkov ME dopĺňa automaticky Česko ako ich organizátor.

Priebeh zápasu

Slováci na kombinačnú techniku súpera vytiahli bojovnosť a vysoké napádanie, aj preto sa mu v poli vyrovnali. V 19. minúte holandskí obrancovia až príliš ustupovali pred Hrošovským, ktorý strelou spoza šestnástky pekne natiahol Hahna. Prvý polčas veľa krásy nepriniesol, predovšetkým ukážkový dôraz hráčov v modrom eliminoval útočné ambície favorizovaných Holanďanov a tí sa prakticky nedostali pred Le Gianga. Po pol hodine prišli dve pekné akcie Galádovho tímu.

Na snímke vpravo Norbert Gyömbér (Slovensko) a vľavo Hink Dijkhuizen (Holandsko) v zápase 3. skupiny kvalifikácie ME 2015 hráčov do 21 rokov medzi Slovenskom a Holandskom 14. novembra 2013 v Senci. Foto: TASR/Martin Baumann

V 34. minúte Pauschek šikovne unikol po pravom krídle a po jeho prihrávke Mészáros z voleja len tesne minul bránu. V 37. minúte sa domáci dočkali po tom, ako sa Zreľák v pokutovom území individuálne zbavil brániaceho Van Der Hoorna, napriek ťahaniu súperovej "trojky" nestratil stabilitu a umiestnil loptu k pravej žrdi - 1:0. Bol to vôbec prvý gól, ktorý "oranjes" inkasovali v tomto kvalifikačnom cykle.

Holanďania v 54. minúte so šťastím vyrovnali, keď sa lopta po zmätkoch v strede obrany domáceho tímu dostala ku Castaignosovi a ten ju zasunul popod Le Gianga - 1:1. O desať minút si po rýchlej akcii hostí Mazáň takmer strelil vlastenca, lopta len o centimetre minula bránu a Holanďania získali roh. V 69. minúte favorit využil chybu v rozohrávke Slovákov a Gyömbér na kraji šestnástky zatiahol ručnú brzdu faulom na Akého. Nariadenú jedenástku premenil Trindade de Vilhena, hoci Le Giang vystihol smer jeho strely - 1:2. Zdalo sa, že Slováci prešvihli tempo z prvého polčasu a po zmene strán už toľko nevládali, predsa sa však dokázali zomknúť a vyrovnali. Hrošovský na pravom krídle naservíroval loptu ako na zlatom podnose Malecovi a ten ju z dvoch krokov zasunul do brány - 2:2. V 82. minúte prehnal dôraz v súboji so slovenským brankárom striedajúci Locadia a rozhodca mu po jeho krátkom pobyte na ihrisku ukázal červenú kartu. Krátku presilovku Slováci nevyužili, ale so silným súperom odohrali minimálne vyrovnanú partiu a zaslúžene získali aspoň bod.

Hlasy po zápase

Ivan Galád, tréner SR: "Vo futbale vždy chcete vyhrať. Pred rokom sme s Holandskom prehrali 0:2, dnes sme remizovali, ale hráči ukázali progres a to, že sa približujú k mužskému futbalu. S výsledkom spokojný nie som, s prístupom áno. Od zajtra sa začneme pripravovať na Gruzínsko, kde chceme uspieť, inak tento bod by stratil význam."

Lukáš Pauschek, obranca SR: "Remizovali sme, čo je z pohľadu kvality a sily súpera dobrý výsledok. Bol to ťažký zápas, Holanďania sú silní na lopte, naháňali sme ich a chýbali nám preto sily v útoku. Z pohľadu vývoja hry je škoda remízy, mohli sme vyhrať, ale sme radi aj za bod."

Tomáš Malec, útočník SR: "Vedeli sme, čo Holanďania budú hrať a do bodky sme splnili trénerove pokyny. Tešíme sa z bodu, sme spokojní. Paťo Hrošovský skvele 'spravil' hráčov, ja som si našiel moju pozíciu a už som to mal ľahké doklepnúť do brány. Do Gruzínska ideme s cieľom vyhrať."

Kvalifikácia ME 2015 hráčov do 21 rokov, 3. skupina:

Senec

SR 21 - Holandsko 21 2:2 (1:0)

Góly: 37. Zreľák, 79. Malec - 54. Castaignos, 69. Trindade de Vilhena (z 11 m). Rozhodoval: Johnsen (Nór.), ŽK: Pauschek, Mihalík, Zreľák, Niňaj, Gyömbér - Castaignos, Trindade de Vilhena, ČK: 82. Locadia za faul na Le Gianga, 1563 divákov.

zostavy a striedania:

SR 21: Le Giang - Pauschek, Niňaj, Teixeira, Mazáň - Gyömbér, Hrošovský - Mihalík (72. Malec), Duda (63. Paur), Mészáros (90.+2 Lobotka) - Zreľák

Holandsko 21: Hahn - Dijkhuizen, Van Der Hoorn, Denswil, Aké - Ayoub, Trindade de Vilhena (90. Klaassen), Maher (89. Kongolo) - Promes, Castaignos (73. Locadia), Boetius