Košice dostanú novú hokejovú halu. Prebudí to nové nové talenty v našom hokejovom meste?
TASR
TASR

Košice dostanú novú hokejovú halu. Prebudí to nové nové talenty v našom hokejovom meste?

Novinárov o tom v stredu informoval predseda KSK Rastislav Trnka s predstavením vizualizácie projektu.

Takto by mala vyzerať nová hokejová hala — Foto: TASR/KSK

Nová krajská hokejová hala vyrastie v Košiciach pri Strednej športovej škole na Triede SNP, pod ktorou funguje Krajská hokejová akadémia. Tréningová hala bude stáť na pozemkoch v majetku kraja, výstavba by sa mala začať v budúcom roku. Slúžiť bude najmä na výcvik ľadového hokeja v rámci projektu hokejovej akadémie v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH). Ten poskytne 40 percent financií z plánovaného rozpočtu na výstavbu haly, teda približne dva milióny eur. Kraj by sa mal na výstavbe podieľať zvyšnými 60 percentami. Koncept hokejovej akadémie prepája kvalitné vzdelanie s kvalitnou prípravou vrcholového športovca.

"Podľa zastavovacej štúdie by mala na Triede SNP v Košiciach vyrásť hala s hracou plochou 60 krát 26 metrov. Určená bude predovšetkým na tréningové účely ľadového hokeja, čo súvisí s obmedzenou kapacitou divákov na približne 250 osôb. V hale sa ráta so šatňami pre hráčov, kondičnou telocvičňou i zázemím pre verejné korčuľovanie, teda priestorom na prezliekanie, bufet a podobne. V okolí budovy vznikne parkovisko a menšie ihrisko pre loptové hry," priblížil predseda KSK Rastislav Trnka s tým, že hala by mala slúžiť škole, ale aj širokej verejnosti.

KSK pôvodne plánoval výstavbu hokejovej haly na Medickej ulici, kde vlastní časť pozemkov. Mestské zastupiteľstvo však predaj mestských pozemkov na tento účel v máji tohto roka neschválilo a kraj sa rozhodol pre zmenu lokality. "Komplikácie s pozemkom pod hokejovou halou nás spomalili, ale nezastavili. Našli sme nový priestor pri župnej strednej škole, ide o pozemky v majetku kraja, pri ktorých nie je potrebné riešiť majetkovoprávne vysporiadanie," konštatoval Trnka.

Zastavovacia štúdia vychádzala z projektu HTC Arény, ktorá mala vzniknúť na Medickej. Po dokončení projektovej dokumentácie by začiatkom budúceho roka malo byť vyhlásené verejné obstarávanie na dodávateľa. Otázkou je podľa Trnku cena výstavby, keďže pôvodný odhad v sume 4,7 milióna eur vychádzal ešte z roku 2014, ktorý v súčasnosti určite nebude platiť.

KSK uvádza, že v kraji je všeobecne nedostatok ľadových plôch, o ktoré sa delia profesionálni športovci s obyvateľmi. Napríklad v Bratislave s počtom obyvateľov 424.000 je aktuálne desať ľadových plôch. V Košiciach s počtom obyvateľov 239.000 sú aktuálne štyri ľadové plochy.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…