Olympionička dokázala na oceáne niečo, čo žiadna pred ňou: Bolo to najzmysluplnejšie plávanie môjho života
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Olympionička dokázala na oceáne niečo, čo žiadna pred ňou: Bolo to najzmysluplnejšie plávanie môjho života

Plávala na počesť svojho otca, no podporila aj dobrú vec.

Plávala na počesť svojho otca. — Foto: Facebook Elizabeth Beisel

Elizabeth Beiselová sa ako dieťa rada kúpala v Atlantickom oceáne na pobreží amerického štátu Rhode Island. V plávaní bola čoraz lepšia, trikrát sa dostala na olympiádu a na hrách v Londýne v roku 2012 získala striebornú medailu. Nedávno sa vrátila na pobrežie svojho rodného štátu, aby si zaplávala na počesť milovanej osoby, ktorá ju v živote najviac podporovala.

Prehral boj s rakovinou pankreasu

Elizabethin otec Ted Beisel prehral v júli svoj boj s rakovinou pankreasu. Pre Elizabeth táto udalosť predstavovala tvrdú ranu, no s bolestivou stratou sa rozhodla vyrovnať tým, čo ju napĺňa – plávaním. Na počesť muža, ktorý tak tvrdo bojoval a nikdy sa na nič nesťažoval, sa rozhodla preplánovať viac ako 16 kilometrov cez otvorený oceán, z pevniny jej rodného Rhode Islandu na ostrov Block Island.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/36462848912/photos/pb.100044242158974.-2207520000../10158343685943913/?type=3

„Ako dieťa, ktoré vyrastalo na Rhode Islande a plávalo v oceáne pozdĺž nášho krásneho pobrežia, som vždy snívala o tom, že si zaplávam na Block Island,“ povedala pre Good Morning America Elizabeth . „Predstavovala som si, že môj otec na ostrove čaká, kým skončím, s úsmevom od ucha k uchu - aký by bol hrdý, že som to dokázala."

Zvládla to ako prvá žena vôbec

Žiadna žena takýto výkon ešte nepodala, ale to nezabránilo olympioničke pokračovať. Elizabeth pracovala so skúseným tímom trénerov. Plávali s ňou tri až štyri hodiny denne, aby si vybudovala výdrž potrebnú na takúto namáhavú skúšku.

Pre porovnanie, jej cieľ bol 50-krát dlhší ako 400-metrová disciplína, ktorej sa venovala na olympiáde a ktorá jej priniesla vzácny kov. Trasa, ktorú si vybrala, trvá päť až sedem hodín a prináša so sebou náročné podmienky v podobe prílivov, morských prúdov či náhle zmeny počasia.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=404687674349301&set=a.260934458724624

Jej otec o jej cieli vedel ešte skôr, ako zomrel. Elizabeth sa nakoniec rozhodla spojiť s neziskovou organizáciou Swim Across America, ktorá organizuje charitatívne plávanie s cieľom získať peniaze na výskum, prevenciu a liečbu rakoviny. Jej cieľom bolo získať iba 5 000 dolárov. Zbierka na boj proti rakovine pritiahla oveľa viac, než bol ich pôvodný cieľ. Doteraz vyzbierali 134 000 dolárov a všetky peniaze budú venované nemocniciam na Rhode Islande, vrátane tej, kde sa liečil Elizabethin otec.

Elizabeth svoj cieľ splnila, čím sa zapísala do histórie. Privítali ju povzbudzujúci priatelia a rodina a je si istá, že jej otec oslavoval spolu s ňou. „Už nikdy ho nebudem môcť objať, ale jeho boj nebol nadarmo. Viem, že zápas môjho otca spolu s peniazmi, ktoré vyzbieral Block Cancer, jedného dňa zachránia niekomu život,“ povedala olympionička a dodala: „bolo to zďaleka to najzmysluplnejšie plávanie, aké kedy v živote urobím“.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…