Dobré noviny
Prišli na to, kedy je najideálnejší čas ísť spať. Ak ho budete dodržiavať, znížite riziko srdcových chorôb
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Prišli na to, kedy je najideálnejší čas ísť spať. Ak ho budete dodržiavať, znížite riziko srdcových chorôb

— Foto: Pexels.com

Štúdia sa uskutočnila na veľkej vzorke 88-tisíc účastníkov.

Chodiť do postele každý deň v tú istú hodinu má svoje výhody, telo má totiž rado pravidelnosť. Posledný výskum naznačil aj to, kedy je ten najideálnejší čas zababušiť sa do perín a zatvoriť oči. Srdce sa najlepšie zotaví, keď si pôjdete odpočinúť medzi 22. až 23. hodinou.

Zamerali sa len na dĺžku a začiatok spánku

Vedecká štúdia sa uskutočnila na vzorke 88-tisíc respondentov, píše The Guardian. Začiatok spánku práve v tomto časovom rozmedzí sa viaže na nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Vedci však podotýkajú, že ich správa neznamená, že spánok v skorší alebo neskorší čas prispieva k vzniku ochorení srdca. Vedci totiž nesledovali aj ďalšie vplyvy, ktoré viedli k neskoršiemu spánku a sami o sebe zvyšujú riziko ako napríklad konzumácia alkoholu. Zamerali sa len na dĺžku a začiatok spánku.

Chýbajú nám dôležité podnety

Prečo práve tento čas? Podľa vedúceho výskumu Davida Plansa je jednou z možností to, že skorý alebo neskorý čas spánku môže viesť k tomu, že jednotlivcom chýbajú dôležité podnety ako ranné svetlo, ktoré pomáhajú resetovať vnútorné hodiny tela. Ak sa to nedeje pravidelne, zhoršuje sa regulácia glukózy a to môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Z 88-tisíc sledovaných účastníkov štúdie sa v období piatich rokov vyvinulo kardiovaskulárne ochorenie u viac ako troch tisícok ľudí.

Prevyšovali medzi nimi ženy, dôvody ale ostávajú nejasné. Účastníkom s vytvorenou diagnózou monitorovali spánok, potom zohľadnili ďalšie faktory ako vek, fajčenie, cukrovka, vysoký tlak či nepravidelnosť spánku až zistili, že tí, ktorí zaspali medzi 22. až 23. hodinou mali menšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. „Pretože sme sa prispôsobili aj všetkým ostatným bežnejším kardiovaskulárnym rizikovým faktorom, je jasné, že toto spojenie je významné,“ dodáva Plans.

Už ste čítali?