Svojej mame sľúbil, že sa aj napriek svojej diagnóze stane najsilnejším mužom sveta. Sľub do bodky splnil
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Svojej mame sľúbil, že sa aj napriek svojej diagnóze stane najsilnejším mužom sveta. Sľub do bodky splnil

Najdôležitejšie je odhodlanie splniť si sny.

Najsilnejší muž sveta. — Foto: Instagram @tomstoltmanofficial

Tom Stoltman je ukážkovým príkladom toho, že ak po niečom naozaj túžite a robíte pre to maximum, skôr alebo neskôr sa vám to určite podarí. Tomuto 27-ročnému atlétovi počas minuloročnej súťaže unikol titul najsilnejšieho muža na svete len o vlások, no tento rok dobehol zameškané. Nad hlavu mohol konečne zdvihnúť vytúženú trofej zo súťaže World’s Strongest Man, ktorá sa konala v americkej Kalifornii.

Silák zo škótskeho Invergordonu váži neuveriteľných 174 kilogramov a meria dva metre a tri centimetre. Aj napriek týmto proporciám má skôr atletickú postavu a zvláda disciplíny, v ktorých je potrebná hrubá sila a tiež rýchlosť či obratnosť. Albatros, ako ho prezývajú pre jeho obrovské rozpätie rúk, dokáže zodvihnúť 430 kilogramov na mŕtvy ťah a spraviť drep s váhou 325 kilogramov.

Silný nielen fyzicky

Jeho víťazstvo nebolo výnimočné len tým, že porazil množstvo skúsených súťažiacich a dokázal získať titul ako prvý Škót. Tom si so sebou nesie aj silný životný príbeh, ktorý potvrdzuje nielen fyzickú, ale aj psychickú silu - ako dieťaťu mu diagnostikovali autizmus. Práve pre svoje trápenie, ktoré so sebou priniesla táto diagnóza, prisľúbil svojej, už nebohej mame, že sa stane najsilnejším mužom sveta.

Kvôli svojej diagnóze si v detstve prechádzal naozaj všeličím, deti mu často dávali pocítiť, že je iný. Mladý silák teraz chce, prostredníctvom svojich úspechov, zvyšovať povedomie o tejto diagnóze a ľuďom ozrejmiť, čo so sebou autizmus prináša.

Tom o autizme často rozpráva aj v rozhovoroch a problém mu nerobí ani spomínať na náročné detstvo. „V škole som sa trápil, zamykal som sa vo svojej izbe a nemal som žiadnych priateľov. Potom som si našiel šport, najskôr futbal a potom posilňovňu, začal som si viac veriť, rozprávať sa s viacerými ľuďmi a začal som milovať to, čo robím," povedal pre BBC najsilnejší muž sveta.

Najsilnejší súrodenci

Lásku k športu si budoval aj vďaka svojmu o desať rokov staršiemu bratovi Lukovi, ktorý ho od malička vo všetkom podporoval. Keď mal okolo sedemnástich rokov, Luke ho zoznámil s činkami. Luke v tom čase začínal súťažiť ako strongman a Tomovi sa tento šport zapáčil. Svoju prvú súťaž absolvoval v osemnástich rokoch po šiestich mesiacoch tréningu a hneď obsadil vynikajúce 4. miesto.

Vďaka spoločnej drine a vzájomnej podpore začali úspechy čoskoro dosahovať obaja a v roku 2019 sa Stoltmanovci stali prvým súrodencami, ktorí sa dostali spoločne do finále súťaže World’s Strongest Man. V roku 2021 tento úspech zopakovali a známi sú ako najsilnejší bratia sveta.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…