Vlastné dieťa vychovávali spolu so šimpanzom, chceli vedieť, čo sa stane. Experiment ukončil nečakaný zvrat
Experiment museli ukončiť o deväť mesiacov skôr ako plánovali.
Manželia a vedci Luella a Winthrop Kelloggovci si v roku 1931 k ich malému synovi Donaldovi adoptovali ďalšieho člena rodiny. Tentokrát však nie ľudského, ale šimpanzieho. Dvojica plánovala vychovať samičku šimpanza s menom Gua spoločne s malým Donaldom tak, aby získala odpovedať na jednoduchú vedeckú otázku – Môže šimpanz vyrásť a správať sa ako človek?
Fascinovali ho vlčie deti
Pán Kellogg sníval o uskutočnení tohto experimentu už od študentských čias. Fascinovali ho totiž ľudia, ktorí boli vychovávaní v prírode častokrát bez ľudského kontaktu - takzvané vlčie deti. Kellogg vedel, že opustiť dieťa v divočine by nebolo správne, a tak sa rozhodol experimentovať s opačným scenárom. Do civilizácie si priviedol divoké zviera.
Kelloggov experiment sa uskutočnil počas rozkvetu eugenického hnutia, ktoré tvrdilo, že mentálne a intelektuálne nedostatky boli vždy vrodené, teda určené genetikou. Toto tvrdenie bolo posilnené v roku 1927, keď Najvyšší súd USA rozhodol, že mentálne postihnutí môžu byť násilne sterilizovaní. Experiment s ľudoopom a dieťaťom sa rozhodol vyvrátiť túto teóriu tým, že ukázal, že životné prostredie je dôležitejšie ako gény. Podľa Kelloggovcov malá byť kľúčom výchova.
Šimpanz spočiatku viedol
Nasledujúcich deväť mesiacov každý deň manželia sledovali a testovali desaťmesačného Donalda a sedemmesačnú šimpanzicu, ktorí vyrastali ako súrodenci.
Článok pokračuje na druhej strane: