Dali hlavy dohromady a vymysleli svetlo, vďaka ktorému sa už deti nebudú musieť učiť po tme
Simona Gálová
Simona Gálová

Dali hlavy dohromady a vymysleli svetlo, vďaka ktorému sa už deti nebudú musieť učiť po tme

Autori projektu sa snažia upozorniť na energetickú nespravodlivosť. Viac ako miliarda ľudí na svete stále nemá prístup k elektrine a umelému svetlu.

Solárne svetlá pomáhajú deťom, ktoré sa po zotmení museli doteraz učiť pri svetle z nezdravých petrolejových lámp. — Foto: Instagram - Little Sun

Vyzeralo to ako jednoduchý nápad - vytvoriť malú, prenosnú, solárnu lampu pre ľudí žijúcich bez elektriny. Nakoniec touto ideou môžu vylepšiť život viac ako miliarde ľuďom po celom svete, ktorí žijú bez prístupu k elektrickej energii. Islandský umelec Olafur Eliasson spolu s inžinierom Frederikom Ottesenom poskytli svetu svetlo, ktoré zlepšuje život najmä deťom, ktoré ho potrebujú po zotmení na štúdium i hru.

Energetická nespravodlivosť

Aby sme sa dostali na koreň nápadu, musíme sa vrátiť v čase na Island do sedemdesiatych rokov, kedy bola elektrina kvôli ropnej kríze na prídel. „Ako päťročné dieťa si veľmi jasne pamätám na sirénu v meste a keď sa ozvala siréna, zrazu sa celé mesto zatmelo,“ vysvetlil zakladateľ Olafur Eliasson. K sile svetla a elektriny sa dostal opäť v roku 2012 už ako dospelý.

Spoločne s inžinierom Frederikom Ottesenom sa zamerali na fakt, že svetlo dokáže zlepšiť ľudský život a pritom viac ako miliarda ľudí na svete nemá vôbec prístup k umelému svetlu. „Mnoho z nich sa pri osvetlení spolieha na petrolejové lampáše, ktoré sú drahé a ohrozujú zdravie,“ vysvetlili.

Rozhodli sa preto vytvoriť malé no funkčné solárne svetlá v tvare slnka, ktoré začali distribuovať do tých najodľahlejších častí zemegule. Tvar slnka má byť symbolom toho, že prístup k umelému svetlu, tak ako k tomu slnečnému, by mal mať každý. Svetlo sa za päť hodín vystavenom na slnku nabije natoľko, že dokáže produkovať umelé svetlo celých päť hodín. Batéria má pritom životnosť až tri roky. „Vďaka tejto batérii lampa vydá desaťkrát viac svetla ako petrolejová lampa, ktoré je ešte k tomu desaťnásobne drahšia,“ dodali.

Vzdelanie aj pocit bezpečia

Prvú várku v počte 3 200 kusov úspešne doniesli do vidieckych oblastí Rwandy. „Viac ako 96,5 % obyvateľov na tomto vidieku nemá doma elektrinu. Celoročne tu slnko zapadá okolo šiestej hodiny, kedy sa musí skončiť všetka práca i vzdelávanie,“ uviedli zakladatelia. Solárne lampy toho však veľa zmenili. „Pri lampe som sa mohol začať učiť aj doma a používam ho aj vtedy, keď idem von po zotmení,“ prezradil pre Designboom 11-ročný žiak Tuyisenge.

Svetlo pomáha pri učení aj tisíckam ďalších detí, ktoré nosia solárne slnko vždy hrdo zavesené na svojej hrudi. „Mám rád svoju solárnu lampu, pretože mi dáva svetlo na riešenie matematických rovníc. Každý by sa mal naučiť základy matematiky, pretože inak sa bude veľmi trápiť, keď pôjde na trh, kde môže prísť o peniaze ako kedysi moja mama,“ povedala deväťročná Zala, ktorá byť učiteľkou matematiky.

Od roku 2012 rozdali viac ako 1,2 milióna svetiel študentom, učiteľom i zdravotníkom predovšetkým v krajinách subsaharskej Afriky. „Svetlo z obnoviteľnej slnečnej energie ovplyvňuje vzdelávanie a bezpečnosť i kvalitu vášho života mnohými spôsobmi. Spoločne môžeme dosiahnuť klimatickú spravodlivosť a prístup k energii pre všetkých,“ dodali zakladatelia projektu.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…