Dobré noviny
Dali hlavy dohromady a vymysleli svetlo, vďaka ktorému sa už deti nebudú musieť učiť po tme
Simona Gálová
Simona Gálová

Dali hlavy dohromady a vymysleli svetlo, vďaka ktorému sa už deti nebudú musieť učiť po tme

Solárne svetlá pomáhajú deťom, ktoré sa po zotmení museli doteraz učiť pri svetle z nezdravých petrolejových lámp.
Solárne svetlá pomáhajú deťom, ktoré sa po zotmení museli doteraz učiť pri svetle z nezdravých petrolejových lámp. — Foto: Instagram - Little Sun

Autori projektu sa snažia upozorniť na energetickú nespravodlivosť. Viac ako miliarda ľudí na svete stále nemá prístup k elektrine a umelému svetlu.

Vyzeralo to ako jednoduchý nápad - vytvoriť malú, prenosnú, solárnu lampu pre ľudí žijúcich bez elektriny. Nakoniec touto ideou môžu vylepšiť život viac ako miliarde ľuďom po celom svete, ktorí žijú bez prístupu k elektrickej energii. Islandský umelec Olafur Eliasson spolu s inžinierom Frederikom Ottesenom poskytli svetu svetlo, ktoré zlepšuje život najmä deťom, ktoré ho potrebujú po zotmení na štúdium i hru.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Little Sun (@littlesunenergy)

Energetická nespravodlivosť

Aby sme sa dostali na koreň nápadu, musíme sa vrátiť v čase na Island do sedemdesiatych rokov, kedy bola elektrina kvôli ropnej kríze na prídel. „Ako päťročné dieťa si veľmi jasne pamätám na sirénu v meste a keď sa ozvala siréna, zrazu sa celé mesto zatmelo,“ vysvetlil zakladateľ Olafur Eliasson. K sile svetla a elektriny sa dostal opäť v roku 2012 už ako dospelý.

Spoločne s inžinierom Frederikom Ottesenom sa zamerali na fakt, že svetlo dokáže zlepšiť ľudský život a pritom viac ako miliarda ľudí na svete nemá vôbec prístup k umelému svetlu. „Mnoho z nich sa pri osvetlení spolieha na petrolejové lampáše, ktoré sú drahé a ohrozujú zdravie,“ vysvetlili.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Little Sun (@littlesunenergy)

Rozhodli sa preto vytvoriť malé no funkčné solárne svetlá v tvare slnka, ktoré začali distribuovať do tých najodľahlejších častí zemegule. Tvar slnka má byť symbolom toho, že prístup k umelému svetlu, tak ako k tomu slnečnému, by mal mať každý. Svetlo sa za päť hodín vystavenom na slnku nabije natoľko, že dokáže produkovať umelé svetlo celých päť hodín. Batéria má pritom životnosť až tri roky. „Vďaka tejto batérii lampa vydá desaťkrát viac svetla ako petrolejová lampa, ktoré je ešte k tomu desaťnásobne drahšia,“ dodali.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Little Sun (@littlesunenergy)

Vzdelanie aj pocit bezpečia

Prvú várku v počte 3 200 kusov úspešne doniesli do vidieckych oblastí Rwandy. „Viac ako 96,5 % obyvateľov na tomto vidieku nemá doma elektrinu. Celoročne tu slnko zapadá okolo šiestej hodiny, kedy sa musí skončiť všetka práca i vzdelávanie,“ uviedli zakladatelia. Solárne lampy toho však veľa zmenili. „Pri lampe som sa mohol začať učiť aj doma a používam ho aj vtedy, keď idem von po zotmení,“ prezradil pre Designboom 11-ročný žiak Tuyisenge.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Little Sun (@littlesunenergy)

Svetlo pomáha pri učení aj tisíckam ďalších detí, ktoré nosia solárne slnko vždy hrdo zavesené na svojej hrudi. „Mám rád svoju solárnu lampu, pretože mi dáva svetlo na riešenie matematických rovníc. Každý by sa mal naučiť základy matematiky, pretože inak sa bude veľmi trápiť, keď pôjde na trh, kde môže prísť o peniaze ako kedysi moja mama,“ povedala deväťročná Zala, ktorá byť učiteľkou matematiky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Little Sun (@littlesunenergy)

Od roku 2012 rozdali viac ako 1,2 milióna svetiel študentom, učiteľom i zdravotníkom predovšetkým v krajinách subsaharskej Afriky. „Svetlo z obnoviteľnej slnečnej energie ovplyvňuje vzdelávanie a bezpečnosť i kvalitu vášho života mnohými spôsobmi. Spoločne môžeme dosiahnuť klimatickú spravodlivosť a prístup k energii pre všetkých,“ dodali zakladatelia projektu.

Už ste čítali?