Dobré noviny
Slováci ratujú ľudí v krajine, ktorá skolabovala. Najzraniteľnejší sú seniori, ktorí prestali dostávať dôchodok
Simona Gálová
Simona Gálová

Slováci ratujú ľudí v krajine, ktorá skolabovala. Najzraniteľnejší sú seniori, ktorí prestali dostávať dôchodok

Pracovníci Človeka v ohrození v Libanone.
Pracovníci Človeka v ohrození v Libanone. — Foto: Instagram - @clovekvohrozeni

Financie, za ktoré by riešili kúrenie, teplé oblečenie či opravy domov, miestni jednoducho nemajú. Najohrozenejšou skupinou sú starí ľudia, ktorým pomáhajú slovenskí terénni pracovníci.

Libanon má za sebou finančný kolaps i ničivý výbuch v prístave, musí bojovať s nedostatkom elektriny, potravín aj liekov. To, čo však spustošený Libanon nemá, je vláda, ktorá je schopná pomôcť vlastným občanom. V krajine, kde dnes žije viac ako polovica ľudí pod hranicou chudoby, pomáhajú aj veľkorysí Slováci z Človeka v ohrození.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Človek v ohrození (@clovekvohrozeni)

Krehký starček musel žobrať

„Prichádzajúca zima situáciu ešte viac komplikuje, pretože v krajine nefunguje elektrina, chýba benzín a domy, v ktorých žijú chudobní, sú poničené. Ľudia často nemajú peniaze ani na potraviny, na nutné opravy a teplé oblečenie zdroje nezostávajú,“ informuje Človek v ohrození.

Najzraniteľnejšími v krajine sa stali starší ľudia. V krajine totiž neexistuje dôchodok, seniori nemajú žiaden príjem a sú odkázaní na pomoc svojich príbuzných a známych. „Uvidela som ho na ulici žobrať od vodičov, postával medzi autami. Taký krehučký, extrémne chudý a veľmi starý pán,“ spomínala slovenská terénna pracovníčka Viola Ternényová na prvé stretnutie s 88-ročným Khodarom Haddarom. Senior žije na kopci vo štvrti Tripolisu Qobeh a keďže nemá vlastné deti, momentálne býva u rodiny svojej netere.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/clovekvohrozeni/photos/a.468804085480/10165640909590481

U netere žije od tejto jari, keďže ho predošlí príbuzní už viac u seba nechceli. „Spáva na balkóne a ešte pred časom to bolo dokonca na zemi,“ vysvetlila Viola Ternényová, ktorá sa so svojím tímom postarala o to, aby pán Khodar prežil prichádzajúce chladnejšie obdobie dôstojne. Zaobstarali mu posteľ i teplé prikrývky, jemu a jeho rodine tiež poskytli priamu finančnú pomoc, aby si nakúpili pred zimou aspoň základné potraviny. „Okno na balkóne sme prekryli ochrannou fóliou proti dažďu. V byte sme tiež nainštalovali európsku toaletu a opravili sprchu,“ dodala.

Takto môžete pomôcť aj vy

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?