Dobré noviny
Ako lepšie spať? Toto je šesť jednoduchých tipov, ktoré vám prinesú pohodu, energiu aj produktivitu počas dňa
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Ako lepšie spať? Toto je šesť jednoduchých tipov, ktoré vám prinesú pohodu, energiu aj produktivitu počas dňa

Tipy pre zdravý spánok.
Tipy pre zdravý spánok. — Foto: Unsplash, Kinga Cichewicz / Pexels, Ketut Subiyanto

Kvalitu spánku ovplyvňujú mnohé faktory.

Dobrý spánok priamo ovplyvňuje vaše duševné a fyzické zdravie. Jeho nedostatok sa môže podpísať na energii, produktivite, emocionálnej rovnováhe či dokonca aj na hmotnosti. Mnohí z nás sa však v noci pravidelne prehadzujú a kvalitný nočný spánok sa môže niekedy zdať ako nemožný cieľ. Liek na ťažkosti so spánkom však možno nájsť vo vašej každodennej rutine.

Nezdravé denné návyky a životný štýl môžu nepriaznivo ovplyvniť vašu náladu, zdravie mozgu a srdca, imunitný systém, kreativitu, vitalitu a váhu. Ak do svojej rutiny zaradíte aspoň niektoré z nasledujúcich tipov, ktoré uviedol portál Help Guide, môžete si užiť lepší spánok v noci, posilniť svoje zdravie a zlepšiť svoje myslenie a pocity počas dňa.

1. Pravidelný režim spánku a bdenia

Ak budete dodržiavať pravidelný režim spánku a bdenia, budete sa cítiť oveľa sviežejšie a energickejšie, ako keď spíte rovnaký počet hodín v rôznych časoch, a to aj v prípade, že svoj rozvrh spánku zmeníte len o hodinu alebo dve.

Snažte sa chodiť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase. Pomôžete tým svojmu telu nastaviť akési vnútorné hodiny a optimalizovať kvalitu vášho spánku. Ak máte dostatok spánku, mali by ste sa zobudiť prirodzene bez budíka. Ak potrebujete budík, mali by ste posunúť zaspávanie na skoršiu hodinu.

Ak si len potrebujete vynahradiť náročnú noc, rozhodnite sa radšej pre krátke, 15 až 20 minútové zdriemnutie počas dňa, ako pre dlhý spánok. To vám umožní splatiť spánkový dlh bez narušenia prirodzeného rytmu spánku a bdenia. Na druhú stranu, ak ste ospalí pred spaním, vstaňte z pohovky a telo zabavte - napríklad umyte riad, zavolajte priateľovi alebo si pripravte oblečenie na ďalší deň. Ak podľahnete ospalosti, môžete sa zobudiť neskôr v noci a mať problémy s opätovným spánkom.

2. Práca so svetlom

Melatonín je prirodzene sa vyskytujúci hormón riadený svetelnými podnetmi, ktorý pomáha regulovať cyklus spánku a bdenia. Váš mozog vylučuje viac melatonínu, keď je tma – vďaka čomu ste ospalí – a menej, keď je svetlo. Avšak mnohé aspekty moderného života môžu zmeniť produkciu melatonínu vo vašom tele a posunúť váš rytmus.

Ráno by ste sa mali vystaviť jasnému slnečnému žiareniu. Čím bližšie k času, keď vstanete, tým lepšie. Dajte si kávu napríklad vonku alebo raňajkujte pri slnečnom okne. Svetlo na vašej tvári vám pomôže prebudiť sa. Počas dňa majte otvorené závesy a žalúzie alebo si skúste pracovný stôl posunúť bližšie k oknu.

Na druhú stranu, večer by ste sa mali svetlu vyhnúť. V modernom svete hovoríme najmä o jasných obrazovkách, ktoré by sme mali odložiť 1-2 hodiny pred spaním. Obzvlášť rušivé je modré svetlo, ktoré vyžaruje váš telefón, tablet, počítač alebo televízor. Dopad môžete minimalizovať používaním zariadení s menšími obrazovkami či znížením jasu.

3. Dobré stravovacie návyky

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?