Prsteň, ktorý sa nezmestil na prst, či pád zo schodov. Korunováciu kráľovnej Viktórie sprevádzal jeden trapas za druhým
Barbora Libayová
Barbora Libayová

Prsteň, ktorý sa nezmestil na prst, či pád zo schodov. Korunováciu kráľovnej Viktórie sprevádzal jeden trapas za druhým

V dnešnej dobe sú korunovácie podrobené drobnohľadu celého sveta a naplánované sú do posledného detailu. Kráľovná Viktória však také šťastie nemala.

Korunováciu kráľovnej Viktórie sprevádzalo množstvo nepríjemností. — Foto: Unsplash

Viktória bola korunovaná za anglickú kráľovnú 28. júna 1838. Prešlo len niečo vyše mesiaca od jej 19. narodenín. Ako Viktória uviedla vo svojich denníkoch, Westminsterské opátstvo, kde sa jej korunovácia konala, navštívila po prvý raz až v noci pred korunováciou, píše Honey Nine. To bolo zrejme predzvesťou toho, ako bude celý obrad prebiehať.

Prsteň na zlom prste

V súčasnosti sú všetky kráľovské podujatia detailne naplánované. Platí to od korunovácie kráľovnej Viktórie, ktorá tak bola zrejme poslednou skazenou udalosťou, ktorá sa zapísala do dejín. Historici vedia o hneď niekoľkých nepríjemných či trápnych situáciách, ktoré boli súčasťou tejto slávnostnej chvíle.

Azda najznámejšou bolo nasadzovanie korunovačného prsteňa. Ten bol pre kráľovnú vyrobený na jej malíček, píše CBC. Arcibiskup sa jej ho však pokúšal nasadiť na prstenník, čo pre Viktóriu znamenalo veľké bolesti. Do denníka si napísala: „Arcibiskup (nešikovne) nasadil prsteň na nesprávny prst a výsledkom bolo, že som mala najväčšie ťažkosti si ho znova zložiť, čo sa mi napokon s veľkými bolesťami podarilo.“ To znamenalo, že si po obrade musela ruku dlho máčať v ľadovej vode, aby si prsteň dokázala zložiť.

Spadol zo schodov

Korunovácia trvala dlhých päť hodín, počas ktorých došlo k zmenám šiat. Svedkovia videli členov kráľovskej rodiny, ako sa vykrádajú zo sály. V Kaplnke svätého Edwarda ich totiž čakalo víno a občerstvenie, ktoré im malo pomôcť zvládnuť nekonečný obrad.

Vzrušenie medzi pozvanými vyvolala situácia, keď sa jeden zo starších hostí pokúšal vyjsť po schodoch. Bohužiaľ neúspešne, keďže z nich spadol. Kráľovná si o nehode napísala do denníka: „Úbohý starý lord Rolles, ktorý má 82 rokov a je strašne chorý, spadol pri pokuse vystúpiť po schodoch. Skotúľal sa dole, ale nebol ani najmenej zranený. Keď sa znova pokúsil vystúpiť po schodoch, postúpila som na okraj, aby som zabránila ďalšiemu pádu.“

Prišli nepripravení

Hostia, ktorí sa korunovácie zúčastnili, opísali miestami komický proces. Vedúci obradu boli podľa hostí zjavne nepripravení, dokonca pri čítaní z knihy modlitieb preskočili najdôležitejšie stranu, a tak sa k nej neskôr museli vrátiť, aby bol obrad kompletný.

Kráľovná Viktória ale celý proces nakoniec ohodnotila pozitívne: „Nadšenie, náklonnosť a lojalita [davov] boli skutočne dojímavé a na tento deň budem spomínať ako na najpyšnejší svojho života!“

Zostáva nám preto iba dúfať, že pri korunovácii ďalšieho panovníka v poradí, ktorým bude zrejme princ Charles, budú všetci zúčastnení pripravení lepšie.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…