Mávate po zmene času problém so spánkom? Problém sa môže nachádzať aj v pozeraní sa do mobilu pred spaním
Barbora Libayová
Barbora Libayová

Mávate po zmene času problém so spánkom? Problém sa môže nachádzať aj v pozeraní sa do mobilu pred spaním

Niektorým neprekáža, iní ju nenávidia. Zmena času vo svete pravidelne vyvoláva vlnu protestov. Ľudia sa totiž sťažujú na problémy so spánkom, ktoré so sebou zmena prináša.

Zmena času nie je to jediné, čo nám narúša kvalitný spánok. — Foto: Unsplash

Hodina spánku navyše bola pri zmene času v noci zo soboty na nedeľu pre mnohých vítaná. V porovnaní so zmenou na letný čas sme si totiž mohli pospať o niečo dlhšie. Nie všetci ľudia však tento fakt oceňujú. Na zmenu sú totiž veľmi citliví a posun aj o hodinu im dokáže narušiť prirodzený rytmus, píše WebMD.

Negatívne zmeny

Rok 2021 mal byť posledným rokom, v ktorom dochádza v Európskej únii k zmene času na letný. Krajiny sa však nedokázali dohodnúť, ktorý z časov by sa mal používať. Do toho vstúpila pandémia a tak sa zrejme so zmenami budeme musieť ešte nejaký čas vysporiadať.

Aj keď je zmena času na jeseň o niečo milosrdnejšia a do práce ráno nepôjdete v úplnej tme, slnko večer zapadá skôr, čo so sebou môže priniesť nepríjemné následky. Patria medzi ne problémy so spánkom, problémy s koncentráciou, bolesti hlavy, no aj depresívne pocity. Nedostatok slnečných lúčov totiž na niektorých jedincov silne vplýva a zvyknúť si na časový posun im môže trvať aj niekoľko dní.

Ako s problémami bojovať?

Odborníci majú hneď niekoľko odporúčaní, ktoré by vám pri zmene času mohli pomôcť. Jednou z nich je dopriať telu čas na prípravu. Je dobré posúvať si pred zmenou postupne čas, kedy chodíte do postele, a taktiež čas, kedy vstávate. Telo si tak na zmenu navykne a nemusí sa s ňou vysporiadať okamžite.

Pomôcť tiež môže dopriať telu oddych, prechádzky po vonku na slnečnom svetle a v prípade potreby aj užívanie vitamínov a minerálov bojujúcich proti únave a tiež melatonínu v tabletách po konzultácii s vaším lekárom. Obľube sa tešia aj špeciálne lampy, ktoré simulujú účinky slnečných lúčov.

Problémové obrazovky

Najväčším nepriateľom zdravého spánku sú však obrazovky, a to nielen v období zmien času. Mnohé výskumy naznačujú, že pozeranie do telefónu pre spaním má na naše telo a spánkový režim veľmi neblahé účinky a v spojení s narušením režimu pri zmene času môže narobiť mnoho problémov. Výskum z Harvardu ukazuje hneď niekoľko dôvodov, pre ktoré by sme sa pred spaním mali vzdať obrazoviek.

Jedným z nich je modré svetlo, ktoré z obrazoviek vyžaruje. Podľa spomínanej štúdie ľuďom, ktorí pred spaním používali telefón, trvalo zaspať v priemere o desať minút dlhšie. Súvisí to s produkciou hormónu melatonínu. Svetlo, ktoré vám z telefónu svieti priamo do očí, ovplyvňuje produkciu tohto hormónu. Riešením je filter, ktorý dokáže modré svetlo obmedziť, no v ideálnom prípade by ste telefón ani iné podobné zariadenie nemali pred spaním používať aspoň hodinu.

Radšej knihu

Prekvapivo vás pozeranie sa do žiariaceho telefónu v posteli  nezrelaxuje, aj keď si to mnoho ľudí myslí. Svetlo z obrazovky totiž funguje úplne opačne. Radšej si dajte od elektroniky pauzu a vezmite si do postele knihu. Tá zaručí, že vám začnú padať viečka rýchlejšie a vychutnáte si plnohodnotný spánok.

Modré svetlo v neposlednom rade ovplyvňuje aj kvalitu nášho REM spánku. Táto fáza spánku je kľúčová pre obnovu mysle a tela, ale aj pre upevňovanie spomienok. Nedostatok REM spánku môže okrem toho spôsobiť únavu aj problémy so sústredením. Odborníci preto odporúčajú nahradiť večerné surfovanie na internete počúvaním hudby či rozhovorom s niekým blízkym.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…