Dobré noviny
Prezidentka si uctila dve kľúčové osobnosti, ktoré sa zaslúžili o spoločný štát Slovákov a Čechov. Prešlo už 103 rokov
TASR
TASR

Prezidentka si uctila dve kľúčové osobnosti, ktoré sa zaslúžili o spoločný štát Slovákov a Čechov. Prešlo už 103 rokov

— Foto: TASR

Zuzana Čaputová zdôraznila, že ČSR bola v tej dobe veľmi moderná krajina.

Vznik prvej Československej republiky bol predpokladom samostatnej slovenskej štátnosti. Poukázala na to prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá si vo štvrtok pripomenula 103. výročie jej vzniku. Uctila si pamiatku Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigue Masaryka položením vencov k pamätníkom v Bratislave.

Tento rok je to i u nás štátnym sviatkom

"Ide o dve kľúčové osobnosti, ktoré boli predpokladom pre vznik prvej Československej republiky. Republiky, ktorá bola v danom čase veľmi moderným štátom, s modernou ústavnou listinou, ústavným súdom, volebným právom pre ženy a podobne," povedala hlava štátu. Ocenila, že si výročie pripomíname už aj ako štátny sviatok.

Na Slovensku si 28. októbra pripomíname ako štátny sviatok Deň vzniku samostatného československého štátu. Minulý rok bol tento deň ešte pamätným dňom, parlament však prijal zmenu legislatívy. Výročie ČSR si pripomenuli aj ďalší politici vrátane šéfa parlamentu Borisa Kollára.

103. výročie vzniku ČSR

Tento rok si pripomíname už 103. výročie vzniku ČSR. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o vytvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Vznik prvej ČSR mal výrazný podiel aj na zachovaní národného bytia Slovákov. Štefánik a Masaryk boli významnými osobnosťami spojenými so vznikom ČSR.

Pietny akt s Babišom, ale bez Zemana

Väčší dôraz na tento deň tradične dávajú v Česku. Na pražskom Vítkove sa vo štvrtok po ročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu opäť uskutočnil pietny akt pri príležitosti štátneho sviatku vzniku československého štátu. 

Účastníci sa museli preukázať covidpasom alebo negatívnym testom na koronavírus a museli mať prekrytý nos i ústa. Vlani vence k tamojšiemu pamätníku nosili politici jednotlivo. Tentoraz boli prítomní naraz premiér Andrej Babiš, predseda Senátu Miloš Vystrčil či minister obrany Lubomír Metnar. Prezidenta Miloša Zemana, ktorý je už viac než dva týždne hospitalizovaný, pri kladení venca zastúpil náčelník vojenskej kancelárie prezidenta Jan Kaše.

V tento deň sa tradične koná aj odovzdávanie štátnych vyznamenaní, avšak prezidentská kancelária oznámila jeho odklad z dôvodu Zemanovej hospitalizácie na začiatok januára. Pražský hrad ešte vo štvrtok zverejní zoznam ocenených – podobne ako vlani, keď akciu prekazil covid. Pri príležitosti 103. výročia vzniku Československa odvysiela spravodajský kanál ČT24 o 12.30 h rozhovor so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

 

 

 

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…