Dobré noviny
Rodičia sa búria proti retušiam na školských fotkách. Deti by mali vedieť, že nemusia vyzerať perfektne
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Rodičia sa búria proti retušiam na školských fotkách. Deti by mali vedieť, že nemusia vyzerať perfektne

— Foto: Instagram: loefamilyloves

Deťom z fotiek zmizli aj maličkosti, ktoré tvorili ich osobnosť.

Keď mama dvoch detí Jennifer Greeneová otvorila obálku s fotografiami svojich detí, nestačila sa diviť. Firma ako súčasť balíku ponúkala aj možnosť retuše školských fotografií. To v praxi znamená, že im za poplatok vedia vybieliť zuby, odstrániť škvrny či zmeniť aj tón pleti. Teraz však apeluje na rodičov, aby túto službu pre dobro svojich detí, nevyužívali. „Deti to učí, že musia vždy vyzerať perfektne a že každú vnímanú chybu môžu zmeniť jedným klikom,“ hovorí Jennifer pre New York Post.

Retuše zvyčajne využívali staršie deti, ktoré mali už problémy s pleťou, teraz je dostupná už aj pre nižšie ročníky a spolu s filtrami na zmenu tváre na sociálnych sieťach tak deti prenasledujú na každom kroku. Práve tie stoja za vysokým nárastom stavov úzkosti a depresií u dospievajúcich dievčat. Greeneová oslovila firmu cez svoj účet na Twitteri, ale nikto neodpovedal. Ozvali sa aj iné matky, ktorým rozsah retuše v prípade ich detí prekročil hranice. Keď Kristin Loernsovej dorazili fotografie zo školského fotenia, zistila, že jej synovi odstránili z tváre aj jeho pehy. Sťažovala sa a firma jej obratom poslala fotky aj s pehami. Ďalším extrémom však bol prípad Whitney Roseovej, ktorej trojročný syn používa načúvací prístroj.

@thesedeafkidsrock

Maybe it was the lighting with new ear molds? #sahm #sahd #mom #deaf #hearingaids #asl #schoolphoto #photoediting #greenscreen

♬ Listen - Official Sound Studio

Na TikToku zverejnila video, na ktorom je jasné, že strojček z ucha jej syna v programe odstránili. „Toto je načúvací prístroj môjho syna. Pomáha mu počuť a je súčasťou toho, kým je a má ho rád. Posiela mu to správu, že časť toho, kým je, jeho strata sluchu je niečo, za čo sa má hanbiť,“ povedala Whitney. Fotografických spoločností sa však na druhej strane zastala portrétová fotografka Heidi Greenová, podľa ktorej sú to častokrát aj samotní rodičia, ktorí pri fotkách tlačia na dokonalosť svojich detí. Medzi úpravou a škodlivou retušou je podľa nej veľmi tenká čiara.    

 

Už ste čítali?