Otec ju pripravil o životnú lásku, desaťročia nevedela pravdu a trpela. Teraz sú opäť spolu a šťastní
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Otec ju pripravil o životnú lásku, desaťročia nevedela pravdu a trpela. Teraz sú opäť spolu a šťastní

Rozchod bolel obe strany a aj počas nešťastných manželstiev mysleli jeden na druhého.

— Foto: Reprofoto: Birminghammail

Mark a Penny sa stretli po prvý raz na konci sedemdesiatych rokov. Penny mala 16 a Mark o rok viac. Mladý chlapec z Bahám prišiel študovať do anglického Nottinghamu na súkromnú školu. Zamilovali sa do seba. Keď sa Mark musel vrátiť domov, mesiace prežili tým, že si posielali zaľúbené listy, písal jej básne aj maľoval obrazy a takto to trvalo až do chvíle, čo získal štipendium na vysokej škole v Londýne. Penny si tiež vybrala školu v blízkosti, aby mohli byť spolu.

Náhly rozchod ju úplne položil

V jeden deň sa Mark s Penny z ničoho nič rozišiel. Nepovedal jediný dôvod, píše Birminghammail. Penny to úplne položilo. Zanechala školu, celý život sa púšťala do nesprávnych vzťahov. Dvakrát sa rozviedla, vždy myslela iba na lásku svojho života a dokonca sa pokúsila aj vziať si život. Trvalo 40 rokov, kým sa jej ubolenej duši pomohlo.

Penny v 70. rokoch. Foto: Reprofoto: Birmingammail

Mark ju jedného dňa po rokoch kontaktoval na Facebooku. Vtedy sa po prvý raz dozvedela pravdu o ich rozchode. „Pamätám sa, ako sa rozprával s mojim otcom v záhrade. Myslela som si, že majú toho toľko spoločného, pretože obaja majú radi šport. V skutočnosti mu môj otec povedal: Už si sa pobavil, chlapče, a teraz choď,“ hovorí Penny.  

Najťažšie rozhodnutie môjho života

Marka to vtedy tiež zlomilo, lebo Penny mal naozaj rád. Pennin otec ho dokonca navštívil aj na škole, kde si ho zavolali do kancelárie zástupcu riaditeľa, aby mu povedali, že sa s bielym dievčaťom už nesmie stýkať, ale ona sa nemôže nič dozvedieť. Dostal sa do ťažkej pozície. Bol ďaleko od domova, nemal priateľov, rodiča ho už finančne nepodporovali a odkázaný bol iba na štipendium.

„Musel som urobiť najťažšie rozhodnutie môjho života a musel som ho urobiť izolovane,“ hovorí Mark. Dokončil školu, chvíľu cestoval a vrátil sa na Bahamy. Oženil sa aj rozviedol a celý čas myslel len na Penny. Stále po nej pátral, ale keďže nepoznal, ako si po svadbe zmenila priezvisko, nevedel ju nájsť. Potom natrafil na jej fotografiu pred hradom Windsor a napísal jej.

Mark počas štúdia v Anglicku.
Mark počas štúdia v Anglicku. Foto: Reprofoto: Birminghammail

Nový začiatok plný sĺz

Bolo to tesne pred vypuknutím pandémie, takže ešte ďalších 18 mesiacov sa nemohli osobne navštíviť. V júni tohto roku sa už ako šesťdesiatnici stretli zas. „Vynorili sme nejednu slzu. Nemohol som veriť, že je v mojom náručí v mojej krajine,“ spomína Mark. Penny ostala na Bahamách tri týždne. Keď sa v októbri vrátila zas, Mark ju požiadal o ruku hneď po vystúpení z lietadla.

„Vzdávam sa všetkého a idem žiť s Markom na Bahamy. Je to veľký krok, všetko zanechať. Na Bahamách je veľmi málo zmiešaných párov,“ hovorí Penny. Obaja však veria, že sa spoločnosť za tých 40 rokov zmenila a posunula ďalej. Teraz majú obaja pocit, že ich život začína od začiatku. „Cítim sa ako úplne nový človek. Vrátila sa mi sebadôvera, keď viem, že ma stále miloval,“ vysvetľuje. Na svojho otca má však stále ťažké srdce. Stále žije, ale má Alzheimera, takže ani neexistuje spôsob, ako by sa jej po rokoch mohol ospravedlniť. „Vždy som ho mala nablízku a predsa ma zradil. Nikdy mi o tom nepovedal a pritom videl, že mám veľmi nešťastné manželstvá a nikdy som ani nevedela naplniť potenciál, ktorý som mala,“ dodáva Penny.      

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…