Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel. Dnes pomáha na covidovom oddelení vo Vranove nad Topľou a stará sa o pacientov aj vo svojej ambulancii. Prečo sa usmievavý internista usadil tam, kde "nič nie je"?

Kenský lekár Kipchanga Chemwotei Sakong dnes považuje Slovensko za svoj domov. — Foto: Archív K.CH.Sakong

Aká je situácia vo Vranove teraz? Prekonali ste tam vážnu vlnu covidovej pandémie, rúti sa na vás zrejme ďalšia. Ako to prežívate vy ako lekár?

Okrem svojej ambulancie pomáham aj so službami v nemocnici. Veľmi náročná bola druhá vlna. Nakazil som sa koronavírusom a nakazil som aj manželku s deťmi. Druhýkrát som sa nakazil po očkovaní. Oživoval som pacienta, ktorý náhle odpadol na chodbe. Až neskôr som sa dozvedel, že bol pozitívny na koronavírus. Služby v nemocnici sú ťažké a aj smutné. Spomínam si na prípad, keď boli súčasne pre ochorenie COVID-19 hospitalizovaní otec so synom. Kým syna sme po čase púšťali z nemocnice, otec musel ísť na umelú pľúcnu ventiláciu. Drvivá väčšina hospitalizovaných pre ochorenie COVID-19 sú nezaočkovaní pacienti.

Lekár Kipchanga Ch. Sakong si výchovnú filozofiu požičal od svojho otca: “Chcel by som, aby moje deti boli vzdelané. Človek môže deťom zabezpečiť majetky, ale vzdelanie im nikto nevezme.“ Foto: Archív K.Ch.Sakong

Máte typy na posilnenie imunity alebo odporúčania pre ľudí?

Určite sa treba viac hýbať. Pohyb vonku musí byť. V zime častejšie vetrajte a dbajte na zvýšený prísun vitamínov, najmä D, C a zinku. Sú veľmi dobré na imunitu. Treba menej piť alkohol. Väčšie množstvá nepriaznivo pôsobia na imunitu. Ľudia by sa tiež mali dať očkovať, zatiaľ nemáme inú možnosť. U nás je žiaľ veľmi málo ľudí zaočkovaných.

Radia sa s vami pacienti aj o očkovaní?

Pýtajú sa na očkovanie a otvorene sa s nimi o tom rozprávam. Mnohí sa boja nežiadúcich účinkov. To je ľudské. Chápem to. Zároveň vysvetľujem, koľkým ľuďom očkovanie naozaj pomohlo a ich zachránilo. Problémom je, že ľudia majú prístup k množstvu informácií, ale nevedia ich selektovať, vyhodnocovať a overiť si zdroje. Všetkému veríme a máme v tom potom guláš.

V čase zúriacej pandémie koronavírusu je pohyb na čerstvom vzduchu kľúčový pri posilňovaní imunity. S deťmi takto lekár Kipchanga Ch. Sakong trávi veľa času. Foto: Archív K.Ch.Sakong

Mám rád vtipy o východniaroch

Ako sa vám žije vo Vranove? Predsa len je to rázovitá oblasť Slovenska.

Žije sa mi tu dobre. Máme tu veľmi dobré podmienky pre naše štyri deti. Zvykli sme si a ľudia si zvykli na nás. Žil som nejaký čas aj v Bratislave. Tu na Východe sa mi zdajú ľudia otvorenejší a priateľskejší. Pozývajú vás k sebe domov a ponúknu vás všetkým, čo majú. Mnohí by sa rozdali a je mi to veľmi sympatické. Na druhej strane sa tu naozaj veľmi veľa pije a ja si na ten alkohol musím dávať pozor. Veľa neznesiem. Nehanbím sa povedať, že mi stačí. Páči sa mi aj tunajší humor a mám rád aj vtipy o východniaroch.

Aký je váš najobľúbenejší vtip a kto vás nimi najviac zásobuje?

Svokor mi vždy povie nové vtipy. Čo sa mi páči na východniaroch je, že sú sebavedomí a zároveň sa vedia na sebe zasmiať. Minule mi svokor hovorí: „Stretne sa stretne Američan, Rus a Slovák-východniar.“Ten východniar tam musí byť. „Idú skočiť z lietadla. Američan zakričí: „Za Ameriku.“a vyskočí. Rus za Rusko nevyskočí, ale keď mu povedia, aby vyskočil za vlasť, tak za tú vyskočí. Slovák-východniar nevyskočí ani za Slovensko, ani za vlasť. V tom mu pilot povie: „Ty nevyskočíš!“ „Ja, že nevyskočím?“ povie východniar a vyskočí.“

Kipchanga s manželkou a svokrovcami. Práve svokor ho najviac "zásobuje" sviežimi vtipmi. Foto: Archív K.Ch.Sakong
Časť 3 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…