Viete o tom, že možno prichádzate o stovky eur mesačne? Poradíme vám, ako získať peniaze aj spätne
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Viete o tom, že možno prichádzate o stovky eur mesačne? Poradíme vám, ako získať peniaze aj spätne

Mamičky prichádzajú vďaka nevedomosti o stovky eur mesačne.
 

Ilustračné fotografie. — Foto: TASR / Unsplash, Christian Dubovan

Sociálna poisťovňa začiatkom roka predstavila novú dávku, o ktorej však mnoho ľudí na Slovensku nevie a tak o jej vyplácanie ani nepožiadali. Budúce mamičky tak pre nevedomosť zbytočne prichádzajú o stovky eur mesačne, ktoré by im mohli pomôcť s kompenzáciou zvýšených výdavkov v období tehotenstva. Na prípad upozornil portál pluska.sk

Pomoc vo forme novej dávky tehotenské predstavila Sociálna poisťovňa už 1. apríla tohto roka. a zatiaľ túto novú finančnú pomoc získalo priemerne mesačne takmer 19-tisíc budúcich mamičiek. Sociálna poisťovňa uvádza, že je štatisticky stále viac mamičiek, ktoré poberajú dávku materské ako tých, ktoré predtým poberali dávku tehotenské. Jednou z príčin môže byť aj skutočnosť, že budúce mamičky o novej dávke tehotenské stále nevedia, takže o ňu zatiaľ ani nepožiadali. Uvádza to Ústredie sociálnej poisťovne.

„Tehotenské má pomôcť budúcim mamičkám pripraviť sa na príchod bábätka. Táto nová dávka je tu pre ne, a preto sme sa rozhodli ich iniciatívne osloviť, aby ju využili. Chceme, aby sa dávka dostala k adresátkam v čo najväčšom možnom rozsahu,“ uviedol v tejto súvislosti generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

Dávku môžu získať všetky poistenkyne, ktoré splnili všetky podmienky a porodili, resp. ukončili tehotenstvo po 31. marci 2021. V tomto roku môže poistenka dostať tehotenské v rozpätí od 215,15 eura do 333,90 eura mesačne.

Máte nárok na tehotenské?

Nová dávka je určená pre ženy, ktoré sú na začiatku 13. týždňa tehotenstva (27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu) a sú nemocensky poistené (zamestnankyne, samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne nemocensky poistené osoby) alebo im k tomuto dňu plynie ochranná lehota po skončení nemocenského poistenia.

Ďalšiu kategóriu tvoria budúce mamičky, ktoré majú v tento deň prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyne, ktorým trvá pracovný pomer) alebo z dôvodu poberania rodičovského príspevku (samostatne zárobkovo činné osoby), ak nevykonávajú činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby.

Podmienkou nároku na tehotenské je aj 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 13. týždňa tehotenstva a v prípade samostatne zárobkovo činných osôb a dobrovoľne nemocensky poistených osôb aj zaplatenie poistného včas a v správnej výške (nedoplatok musí byť nižší ako 5 eur).

Pozor, nová dávka sa netýka tehotných študentiek, pre tie je určené tzv. tehotenské štipendium, o ktoré treba požiadať príslušnú školu.

Požiadať sa dá aj spätne

Nárok na novú dávku si môžete uplatniť aj spätne, takže ste o finančnú pomoc definitívne neprišli. Požiadať spätne o tehotenské môžu poistenkyne, ak sa pôrod, resp. ukončenie tehotenstva uskutočnilo po 31. marci 2021.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.