Dobré noviny získali novinársku cenu. Uspeli v konkurencii 17 nominácií
Dobré noviny
Dobré noviny

Dobré noviny získali novinársku cenu. Uspeli v konkurencii 17 nominácií

Portál zameraný na šírenie výhradne pozitívnych správ a inšpiratívnych príbehov, získal vôbec prvé novinárske ocenenie vo svojej histórii.

Ilustračné foto. — Foto: Pexels

BRATISLAVA 22. októbra - Keď si niekto zlomí nohu, môže si zavolať záchranku, ktorá ho odvezie k lekárovi. Čo ale urobí niekto, kto cíti, že sa mu láme duša? Na túto otázku sa opäť netradičným spôsobom rozhodla reagovať Slovenská psychiatrická spoločnosť, ktorá pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia 2021 zorganizovala už druhý ročník talkshow s názvom BEZHLAVO a BEZ ROZDIELOV, v rámci ktorej zároveň odovzdala Novinársku cenu za písanie o samovražednom konaní.

Víťazom novinárskej ceny sa stal článok portálu Dobré noviny z pera redaktorky Lucie Čížovej o práci ľudí na krízovej linke pomoci počas pandémie koronavírusu.

„V Dobrých novinách upozorňujeme nielen na všetko dobré, čo sa doma a vo svete stalo, ale snažíme sa upriamovať pozornosť aj na život či prácu bežných ľudí, o ktorých sa v médiách síce veľa nehovorí, no robia svet lepším miestom a ich príbehy sú inšpiráciou pre státisíce našich čitateľov. Medzi takéto osobnosti určite patria aj pracovníci krízovej linky pomoci IPčko, s ktorými sme strávili jeden celý deň, aby sme čitateľom priblížili náročnosť a dôležitosť ich práce. Je nám veľkou cťou, že práve túto reportáž ocenila Slovenská psychiatrická spoločnosť novinárskou cenou,“ povedal CEO Dobrých novín Róbert Sedlák.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala ešte v roku 2017 základné odporúčania k informovaniu o samovražednom konaní v mediálnom priestore. Zodpovedný prístup k informovaniu o samovraždách podľa nej vedie k znižovaniu počtu napodobňujúcich samovražedných pokusov. „Nezodpovedné publikovanie informácií o tomto konaní môže byť spúšťačom ďalšieho samovražedného konania. Na tzv. Wertherov efekt upozorňujeme v Slovenskej psychiatrickej spoločnosti už niekoľko rokov.“, vysvetľuje prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíra Izáková.  „Teší nás, že po dvoch rokoch od vyhlásenia Novinárskej ceny Nezábudka, ktorá sa inšpirovala kritériami WHO, sme za rok 2020 vôbec prvýkrát spomedzi 17 nominácií mohli vyhlásiť laureáta tejto ceny. Veríme, že článkom z dielne novinárky Lucie Čížovej z redakcie Dobré noviny, sa budú inšpirovať aj ďalší novinári,“ uzatvára Ľubomíra Izáková a prezrádza, že novinársku výzvu plánujú predĺžiť aj na ďalší rok.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…