Dobré noviny
Takmer nikto o ňom nevie, no mladý Žilinčan utiekol nacistom, aby varoval a zachránil nevinných ľudí
Simona Gálová
Simona Gálová

Takmer nikto o ňom nevie, no mladý Žilinčan utiekol nacistom, aby varoval a zachránil nevinných ľudí

Dionýz Lenárd.
Dionýz Lenárd. — Foto: The State Museum of Majdanek

Po úteku z koncentračného tábora 25-ročný Žilinčan spísal svedectvo o tom, aké zverstvá páchajú nacisti ukrytí pred verejnosťou.

Dnes už takmer nie je človeka, ktorý by nepoznal príbeh dvoch odvážnych židovských väzňov, Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, ktorí pochádzali zo Slovenska. Spoločne sa im podarilo ujsť z koncentračného tábora Auschwitz, aby podali svedectvo o nacistických zverstvách. Ešte dva roky predtým sa však z nacistického pekla podarilo utiecť inému Slovákovi, Žilinčanovi Dionýzovi Lenárdovi, o ktorom vie len málokto.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/Majdanek.Memorial/photos/4134467849995315

Nízky muž s dušou umelca

Dionýz sa narodil v roku 1912 v Budapešti, no detstvo strávil v Žiline, kde sa s jeho rodičmi presťahovali krátko po prvej svetovej vojne. Podľa portálu Majdanek sa celej rodine v 30. rokoch podarilo emigrovať do Palestíny, kde mal vzniknúť židovský štát. Lénard pracoval ako čašník v Tel Avive.

Celá rodina však bola v krajine ilegálne, a tak ich poslali späť do Československa. Aj keď sa snažil mladý čašník a básnik vrátiť do Palestíny, nikdy sa tam nedostal. Namiesto slobody okúsil protižidovskú politiku Slovenského štátu, ktorý posielal na istú smrť vlastných občanov.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/Majdanek.Memorial/photos/3984644824977619

Vyhrážky trestom smrti

Na jar roku 1942 sa mu dostal do rúk úradný list, ktorý informoval všetkých Židov, že budú vysťahovaní do Poľska na sezónne práce. O nacistických plánoch s plynovými komorami samozrejme nikto neinformoval. Do transportu smerujúceho do koncentračného tábora Majdanek sa dostal aj v tom čase zasnúbený Lénard, ktorý si myslel, že ide do Poľska za prácou. No už v prvé momenty videl, že ide o podvod.

Všimol si, ako príslušníci Hlinkovej gardy kopú do ľudí, ktorí nemajú pripnutú Dávidovu hviezdu. Okrem toho pred odchodom musel odovzdať všetky cennosti. Ak niekto zabudol odovzdať čo i len jedinú cennosť, Nemci sa vyhrážali streľbou. „Prečo sa nám pri obyčajnom sťahovaní za prácou vyhrážajú trestom smrti?“ pýtal sa sám seba Lénard.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?