Dobré noviny
Keď prišla do Švajčiarska, nevedela povedať po nemecky ani slovo. Kristína prezradila, ako získala prácu snov
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Keď prišla do Švajčiarska, nevedela povedať po nemecky ani slovo. Kristína prezradila, ako získala prácu snov

„Na ceste za svojim snom sa nesmieme nechať ničím odradiť,
„Na ceste za svojim snom sa nesmieme nechať ničím odradiť," hovorí Kristína, ktorá si usilovnosťou a silou vôle našla vo Švajčiarsku prácu vo svojom odbore. — Foto: archív K. Šedovej

Keď sa Kristína odsťahovala za priateľom do Zürichu, po nemecky nevedela ani mäkké „f“. Dobrým novinám prezradila, ako získala prácu snov v nemocničnej lekárni, kde sa špecializuje na výpočet dávky liekov pre onkologických pacientov.

Kristína Šedová pochádza z malej dedinky Lančár neďaleko od Piešťan. Keď sa rozhodla, že sa presťahuje za priateľom do Švajčiarska, na Slovensku zanechala rodinu, priateľov a výbornú prácu v lekárni. Hoci sa nikdy pred tým neučila nemecky, predsavzala si, že každú prekážku príjme ako výzvu a možnosť splniť si nový sen. „Aj keď sa cesta k nemu môže zdať na začiatku dlhá a zložitá, výsledok príde. Vždy,“ hovorí Kristína pre Dobré noviny.

V rozhovore s Kristínou sa dozviete:

  • ako si hľadala prácu v nemecky hovoriacej časti Švajčiarska celkom bez nemčiny
  • čo jej pomohlo pri učení sa cudzieho jazyka
  • aké pracovné nasadanie vyžadujú od zamestnancov Švajčiari
  • aké benefity v práci získate, keď pracujete v Švajčiarsku
  • na čo si v novej krajine ťažko zvykala a čo na nej, naopak, miluje
  • akí sú Švajčiari povahou
  • čo ako farmaceutka odporúča pridať do stravy na jeseň a v zimných mesiacoch

Príchod do Švajčiarska

Na Slovensku si pracovala ako farmaceutická laborantka v lekárni. Aká bola tvoja cesta do Zürichu?

Pre šiestimi rokmi som sa zoznámila s mojim priateľom, ktorý už vtedy pracoval vo Švajčiarsku. Spočiatku sme udržiavali vzťah na diaľku. Po pol roku sme sa dohodli, že budeme žiť spoločne. Všetko na Slovensku som nechala a odišla som za Marekom. Ak chcete vo Švajčiarsku získať pracovné povolenie, musíte mať najskôr dohodnuté pracovné miesto. To som, samozrejme, nemala. V priateľovi som však mala od začiatku oporu. Mal tu zamestnanie, aj svoj byt. Najnáročnejšie bolo, že som prišla do Zürichu bez toho, že by som sa niekedy v živote učila nemecky...

S priateľom Marekom milujú turistiku a švajčiarsku prírodu. Fotka je z výletu pri Gelmersee v kantóne Bern. Foto: archív K. Šedovej

Skutočne si si začala vo Švajčiarsku hľadať prácu úplne bez nemčiny?

Nemčinu som v škole nikdy nemala. Napriek tomu som si sama sebe dala sľub, že si nájdem prácu v odbore. Najskôr som sa zamestnala ako anglická asistentka v detských jasličkách a popri tom som sa začala učiť nemecky. Neznalosť jazyka ma neodradila. Neustále som sledovala pracovné ponuky a posielala životopisy na relevantné pozície. Po štyroch rokoch sa to podarilo. Dnes mám skutočný dream job. Pracujem v nemocničnej lekárni pätnásť minút od domu a mám priestor na odborný rast. 

Čo ti najviac pomohlo pri učení cudzieho jazyka?

V prvom rade Marek. Začal ma doma učiť a pomáhať mi takmer vo všetkom. Tiež Televízia a rádio. A tiež denná komunikácia s kamarátkami, cudzinkami, s ktorými sme spoločne hovorili nemecky. Učila som sa doma a využívala všetky bežne dostupné metódy, knihy gramatiky, slovíčka. Na kurz som sa prihlásila až tento rok. Potom, ako ma prijali do nemocničnej lekárne.

V nemocničnej lekárni spolu so svojimi rodičmi, ktorí ju prišli navštíviť. Foto: archív K. Šedovej

Práca v nemocničnej lekárni

Čo je v lekárni tvojou hlavnou náplňou?

Som zodpovedná za výdaj všetkých liekov, ktoré si nemocničné oddelenia vrátane chirurgického, onkologického, anestéziologického či interného objednajú z lekárne. Venujem sa aj objednávkam liekov, to sú celkom náročné procesy. Máme stovku dodávateľov, s ktorými dohadujeme ceny tak, aby boli pre nemocnicu čo najlepšie. Približne štvrtinu času trávim na onkologickom oddelení. Spravujem sklad s liekmi, ktoré zdravotné sestry podávajú pacientom. Sledujem postupy od objednania lieku onkológom, distribúciu, podanie pacientovi, vrátane miešania a prípravy cytostatík. Zatiaľ sa venujem iba príprave. Dopĺňam si ďalšiu kvalifikáciu, čaká má dodatočná prax a viaceré odborné školenia. Príprava onkologických liekov je však práca, ktorej sa chcem v budúcnosti naplno venovať.

Vaša lekáreň pracuje ukážkovo aj so zdieľaním liekov z iných nemocníc. Skutočne aj švajčiarske lekárne pracujú ako švajčiarske hodinky?

Využívame inteligentný online portál. Keď pacientovi objednáme drahý liek, no vplyvom rôznych okolností sa nemôže dostaviť na liečbu, ponúkneme ho iným nemocniciam prostredníctvom online portálu. Iste, mohli by sme ho vrátiť farma firme, ktorá je ho povinná vziať späť, ale už by ho nemohla vydať inej lekárni. Ak sa nájde nemocnica, ktorá ho od nás odkúpi, šetríme peniaze lekárni, nemocnici aj výrobcom. Je to výborná spolupráca, keďže zvyčajne ide o lieky s dlhším a náročnejším procesom výroby.

Hoci pracovné tempo je vo Švajčiarsku náročné, každú voľnú chvíľu sa Kristína s Marekom snaží tráviť v prírode, alebo spoznávaním nových miest. Foto: archív K. Šedovej

Aké je to byť zamestnaný vo Švajčiarsku

Aké pracovné nasadenie vyžadujú Švajčiari?

Veľa závisí od typu práce a odboru, ale aj od šéfa. Švajčiari si potrpia na vysoké nasadenie a poctivosť. Ja som pedant, každú prácu sa snažím odovzdať najlepšie, ako viem. Tento prístup Švajčiari oceňujú aj na cudzincoch. Pracujem v menšom kolektíve, mám dve staršie kolegyne,  Švajčiarky, ktoré ma medzi seba veľmi pekne prijali. Okrem mňa je tu na rôznych pozíciách veľa cudzincov. Pravdou je, že pre nich nie je vždy ľahké zapadnúť do úzkeho kolektívu Švajčiarov. Ako zamestnávatelia sú však čestní a poctiví. Keď vidia, že odvádzate dobrú prácu, rešpektujete pravidlá a že sa snažíte, dajú vám to v pozitívnom zmysle slova pocítiť. Sama som doteraz žiadnu nepríjemnú skúsenosť preto, že som cudzinka, vo Švajčiarsku nemala.

Aké benefity sú typické, ak človek pracuje vo Švajčiarsku?

Najväčším je z môjho pohľadu vzdelanie. Naša nemocnica vyhradzuje neustále nové rozpočty na odborné kurzy a školenia, ktoré môžeme na účet zamestnávateľa podstúpiť. Pokiaľ je zamestnanec ochotný ísť ďalej do školy, ktorá je vo Švajčiarsku veľmi finančne náročná, zamestnávateľ mu často umožní na jeho náklady ďalej študovať. Zmluvne sa musí akurát zaviazať, že po ukončení vzdelania bude preňho istý minimálny čas aj naďalej pracovať. Pre motivovaného človeka je práca vo Švajčiarsku splneným snom. Pri trvalom pracovnom pomere máte nárok na 5 týždňov dovolenky. So zvyšujúcim sa vekom aj počet dní plateného voľna pribúda. Moja dovolenka je vo výške 5 týždňov, moja päťdesiatročná kolegyňa má však voľna ešte viac. Ak zamestnávateľ nemá možnosť zabezpečiť stravu priamo na pracovisku, je povinný vyplácať vám denné diéty. Pokryjú väčšinu nákladu priemerne drahého obedu.

Vysoké platy so sebou prinášajú aj vysoké životné náklady. Ak žena otehotnie, má nárok len 14 týždňov na platenú materskú. Foto: . Šedovej

A sociálne benefity? Aká je vo Švajčiarsku napríklad materská?

Nie taká veľkorysá ako na Slovensku. Začína až dňom pôrodu a po dobu 14 týždňov (3,5 mesiaca) dostáva žena 80% svojej mzdy. Ak sa rozhodne s dieťaťom ostať doma aj po uplynutí tri a pol mesiaca, nedostáva už nič viac, žiadne rodičovské ako na Slovensku. Musí sa spoľahnúť na partnera. Toto obdobie býva pre rodinu náročné, keďže celkové životné náklady sú tu veľmi vysoké. Ak sa z muža stane jediný nositeľ výplaty, okrem bývania a auta musí hradiť aj zdravotné poistenie za 3 členov rodiny (seba, dieťa, manželku), keďže zdravotné poistenie si tu každý platí sám. Mnohé ženy sa preto už po 14tich týždňoch vracajú opäť do práce a ani nie štvormesačné dieťatko dávajú do jaslí. Mimochodom, aj tie sú tu veľmi finančne náročné. Na druhej strane, zamestnávatelia bežne vychádzajú ženám po pôrode v ústrety zníženým, napríklad tretinovým,  pracovným úväzkom. 

Nové zvyky v novej krajine

Na čo si si musela vo Švajčiarsku zvyknúť?

Všetko je tu oveľa drahšie ako na Slovensku. Nájmy bytov, služby, poistky za auto... Vo Švajčiarsku neexistuje jednotná minimálna mzda. Závisí od kantónu, v ktorom pracujete, od veku, skúseností, rôznych podmienok. Pre nekvalifikované pracovné sily ide obyčajne o minimálnu mzdu vo výške 2.200 – 4.200 frankov, pre zamestnancov s potrebnou kvalifikáciou sa pohybuje v rozmedzí 2.800 – 5.300 Frankov. Napríklad predavač v sieti potravín bez praxe môže zarobiť od 3600 do 4300 Frankov. Cena prenájmu priemerného dvojizbového bytu závisí od toho, v akej časti Švajčiarska žijete. V okolí Zürichu, kde bývame my, je to s energiami a parkovacím miestom okolo 1800 frankov na mesiac. Bežné obedové menu v reštaurácii stojí okolo 20 frankov. Ak si však zájdete na slušný obed alebo večeru, dáte si hlavné jedlo s vínom dvoch rátajte so 150 – 200 frankami. S predjedlom a dezertom ešte viac.

Na potulkách prírodou často stretávajú aktívnych švajčiarskych dôchodcov. Foto: archív K. Šedovej

Čo naopak, na svojom živote vo Švajčiarsku miluješ?

To, že tu všetko funguje skutočne ako hodinky. Všetko má svoj systém. Keď sa objednáte k lekárovi na konkrétny čas, zoberie vás presne. Keď som pracovala ako asistentka v detských jasliach a zatvorili nás kvôli covidu, nikto, kto ostal doma, sa nemusel báť o svoje peniaze. Vyplácalo sa 80% z hrubej mzdy. Štát nikoho nenechal bez prostriedkov.

Potrpia si Švajčiari na podporu vlastnej ekonomiky?

Áno, keď majú deti prázdniny, rodičia s nimi zostávajú tu. Cestujú po okolí a dajú zarobiť vlastným krajanom. Rodiny si bežne požičajú karavan a spoznávajú Švajčiarsko. Aj čo sa týka nákupu potravín, majú svoje zásady. Uprednostňujú lokálne výrobky. Všade je množstvo malých farmičiek, ľudia na ne často zájdu cez víkend a nakúpia, čo majú pestovatelia práve v ponuke.

Sen pre lyžiarov. Obľúbené lyžiarske stredisko Kristíny a Mareka, Arosa Lenzerheiden v kantóne Graubünden, disponuje viac než 100 zjazdovkami a 43 lyžiarskymi vlekmi. Foto: archív K. Šedovej

Akí sú Švajčiari?

Presní, ako švajčiarske hodinky. V práci majú radi pravidlá, aj isté pohodlie. Ráno prídu do práce medzi siedmou až ôsmou. Medzi deviatou a desiatou majú prvú pätnásťminútovú pauzu. Na obed ďalších štyridsaťpäť. Poobede opäť prestávka na kávičku a croissant. Hoci sa tu pracuje dlhšie, celkový systém práce s prestávkami je nastavený výborne. Sú nápomocní, ochotne vám poradia. Seniori a ľudia na dôchodku si vedia úžasne vychutnávať penziu. Cestujú po Švajčiarsku, kúpia si ročnú predplatenú kartu na dopravné prostriedky a križujú od východu na západ, od severu na juh. Starajú sa o seba, sú aktívni, bicyklujú, behajú.

Je niečo, čo ste počas covidu zmenili na životospráve vo Švajčiarsku?

Aj počas pandémie sme fungovali rovnako. Tým, že pracujem v nemocnici, som samozrejme zaočkovaná. S priateľom milujeme hory a turistiku. Vždy po práci sa snažíme ísť von na čerstvý vzduch, a korčule, prechádzku alebo na víkendovú turistku na hory.

Čo by si ako lekárnička odporučila pridať do stravy na jeseň, keď na nás útočí zvýšené množstvo baktérií a vírusov?

Ja si na jeseň vždy doplním zásoby nejakého vitamínového komplexu, vitamínu C a D. Okrem prípravkov z lekárne je však kľúčová duševná pohoda, prechádzky na čerstvom vzduchu a šport. Cez pracovný týždeň stačí aj polhodinová prechádzka a chvíľa bez rádia, televízie, mobilu. Stíšenie veľmi napomáha duševnej aj fyzickej rovnováhe, a tým aj imunitnému systému.

Podpora lokálnych farmárov a nákup z okolotých farmičiek je pre Švajčiarov prirodzená vec. Foto: archív K. Šedovej

Už ste čítali?