Dobré noviny
Ženy často nedokážu opustiť násilný vzťah. S nápadom poskytnúť im peniaze na nový začiatok prišli v Austrálii
Simona Gálová
Simona Gálová

Ženy často nedokážu opustiť násilný vzťah. S nápadom poskytnúť im peniaze na nový začiatok prišli v Austrálii

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: Pexels

Finančná istota je veľakrát jediný dôvod, prečo obeť nedokáže opustiť vzťah plný násilia. Nový štátny príspevok to má zmeniť.

Austrálska vláda ponúkla pomocnú ruku všetkým, ktorí sa stali obeťami v násilných vzťahoch. Od utorka môže každá obeť požiadať o podporu vo výške päťtisíc austrálskych dolárov, čo je zhruba 3 200 eur. Suma má pomôcť všetkým, ktorí sa snažia uniknúť od násilného partnera či partnerky, no finančne si to nemôžu dovoliť, informovalo o tom CNN.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Žena v tiesni (@zenavtiesni)

Peniaze na nový začiatok

Podpora je určená pre všetky pohlavia, no podľa štatistík austrálska vláda očakáva, že väčšinu žiadateľov budú tvoriť ženy. Podľa austrálskeho štatistického úradu každá šiesta žena v krajine zažila partnerské násilie. Alarmujúce čísla taktiež uvádzajú, že každých deväť dní príde kvôli domácemu násiliu o život jedna žena.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Centrum Slniečko, n. o. (@bezmodrin)

„Nová podpora pomôže ľuďom, ktorí potrebujú finančnú podporu na odchod od násilného partnera. Ženské obete častokrát len vezmú deti do auta a odídu len s oblečením, ktoré majú na sebe,“ uviedla pre portál Mandarin ministerka bezpečnosti žien Anne Rustonová, ktorá na pomoc obetiam násilia poskytla celkovú dotáciu 144,8 milióna austrálskych dolárov.

Odchádzajú obete

Aj keď túto iniciatívu ministerstva mnohí vítajú, niektorí upozorňujú na to, že peniazmi sa nevyriešia hlavné príčiny rodinného násilia v krajine. „Je tu veľký morálny, etický aj politický problém. Prečo musia odchádzať tí, ktorí neboli vo vzťahu násilníkmi ale obeťami?“ uviedla pre CNN špecialistka na verejnú politiku Mary Crooksová.

Prieskum austrálskej národnej výskumnej organizácie z roku 2018 napríklad zistil, že jeden z piatich Austrálčanov verí, že prípady domáceho násilia sú normálnymi reakciami na každodenný stres a frustráciu. Podľa Crooksovej je tak hlavným problémom zastaralý postoj k páchaniu násilia, ktorého sa austrálska spoločnosť nedokáže zbaviť.

Priznáva však, že finančná istota je veľakrát jediný dôvod, prečo obeť nedokáže opustiť vzťah plný násilia. „Verím, že obete týmto príspevkom získajú aspoň trochu času na uzdravenie a nájdenia sily žiť ďalej,“ dodala Crooksová.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…