Dobré noviny
Hľadači pokladov našli záhadný zlatý disk, ktorý je najstaršou hviezdnou mapou. Teraz ho vystavia v Stonehenge
TASR
TASR

Hľadači pokladov našli záhadný zlatý disk, ktorý je najstaršou hviezdnou mapou. Teraz ho vystavia v Stonehenge

— Foto: TASR/AP

Tajomný Disk z Nebry je starý približne 3600 rokov.

Najstaršiu zachovanú mapu hviezdnej oblohy vystaví Britské múzeum na budúci rok počas výstavy v pravekom megalitickom komplexe Stonehenge, uviedli v pondelok zdroje múzea. 

Jedno z najstarších vyobrazení vesmíru

Disk z Nebry zo staršej doby bronzovej, starý približne 3600 rokov, bol objavený v Nemecku v roku 1999 a je jedným z najstarších zachovaných zobrazení vesmíru na svete. Doposiaľ nikdy nebol vystavovaný v Británii, uviedlo Britské múzeum v Londýne.

Pokúsili sa ho predať na čiernom trhu

Disk z Nebry našli hľadači pokladov v roku 1999 a snažili sa ho predať na čiernom trhu. Úrady im na to prišli a pri akcii, počas ktorej predstierali jeho kúpu za státisíce mariek, ich v švajčiarskom Bazileji chytili.

Bronzový disk s priemerom 30 cm pochádza z lokality únětickej kultúry pri sasko-anhaltskom meste Nebra. Má modrozelenú patinu a zdobený je zlatými symbolmi, pravdepodobne zobrazujúcimi Slnko, Mesiac a súhvezdia. Výstava s názvom World of Stonehenge je plánovaná na budúci rok a pri tejto príležitosti bude disk z Nebry vypožičaný z Nemecka prvýkrát za uplynulých 15 rokov.

Británia bude len štvrtou krajinou, do ktorej disk po svojom objavení na východe Nemecka pocestuje. Vystavia ho spolu s mimoriadne vzácnym 3000-ročným zlatým príveskom v tvare slnka. Podľa Britského múzea ide o najvýznamnejší artefakt zo zlata pochádzajúci z doby bronzovej, aký kedy v Británii objavili.

Z doby bronzovej

"Disk z Nebry a slnečný prívesok sú dva z najpozoruhodnejších zachovaných predmetov z Európy, pochádzajúcich z doby bronzovej," uviedol kurátor výstavy Neil Wilkin. "Aj keď boli nájdené stovky míľ od Stonehengeu, pokúsime sa pomocou nich priblížiť verejnosti ten rozsiahly a civilizačne prepojený svet, ktorého monument v Stonehengei bol súčasťou a patrila doň okrem Británie a Írska aj kontinentálna Európa. Otvoríme ľuďom oči," uviedol kurátor Wilkin.

Cieľom výstavy je podať návštevníkom širší prehľad o mytologických a kozmologických záhadách obostierajúcich 4500 rokov starý stonehengeský megalit v južnom Anglicku. Vystavené budú aj stovky artefaktov z celej Británie a Európy, ktoré svojím spôsobom dopĺňajú príbeh kamenných menhirov zo Stonehenge. Výstava potrvá od 17. februára do 17. júla 2022.

Už ste čítali?