Dobré noviny
Aj vy sa budíte o tretej v noci so zlými myšlienkami a nemôžete zaspať? Povieme vám ako s tým bojovať
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Aj vy sa budíte o tretej v noci so zlými myšlienkami a nemôžete zaspať? Povieme vám ako s tým bojovať

Ilustračné fotografie.
Ilustračné fotografie. — Foto: Unsplash Yuris Alhumaydy / Unsplash, Lux Graves

Nepríjemné myšlienky počas noci nás môžu potrápiť viac ako počas dňa.

Keď sa zobudíme o tretej ráno, sme náchylnejší na stresujúce myšlienky. Do tých sa často zamotávame a pociťujeme strach. Psychológ pre Science Alert uviedol, čo podľa výskumov stojí za touto pomerne častou skúsenosťou.

Čo sa s nami deje o 3:00 ráno?

Počas bežného nočného spánku naša neurobiológia, teda kombinácia fyziologických javov a mentálnych procesov, dosiahne bod zlomu okolo tretej alebo štvrtej hodiny ráno. Keď telo pocíti dostatok spánku, začne sa pripravovať na nový štart do dňa. V praxi to znamená, že začne stúpať telesná teplota, hlboký spánok sa pomaly mení na ľahký, melatonín, teda spánkový hormón dosiahne vrchol a hladina kortizolu, stresového hormónu sa prirodzene zvýši.

V skutočnosti sa každú noc často prebúdzame. Keď máme kvalitný spánok, jednoducho si krátke prebudenia vôbec neuvedomujeme. Ale ak sa pridá trochu stresu, zvyšuje sa šanca na tzv. plne vedomé prebudenie. Znamená to, že pod vplyvom stresu sa o tretej hodine ráno len znásobia všetky typické procesy, ktoré počas noci v tele prebiehajú. Ak sa teda v noci zobúdzate so stresom či strachom, určite v tom nie ste sami.

Myšlienky počas noci, teda v úplnom tichu a tme, sú podľa profesora Grega Murraya príliš zamerané na našu osobu. Stres nám však dovolí, že si podvedome začneme vybavovať nepríjemné pocity z minulosti alebo sa naše myšlienky obrátia na vždy neistú budúcnosť, ktorá v nás vyvolá neopodstatnené obavy.

Chýbajú nám typické podnety

Uprostred noci nám však chýbajú podnety, ktoré by myšlienky zahnali. Zostávame so svojimi myšlienkami sami, v tme. Myseľ má teda čiastočne pravdu, keď dospeje k záveru, že problémy, ktoré generuje, sú neriešiteľné - o tretej hodine ráno by bola väčšina problémov doslova neriešiteľná.

„Akonáhle vyjde slnko, počúvame rádio a prežúvame toast sú naše problémy z noci uvedené na správnu mieru,“ uvádza Greg Murray, profesor a riaditeľ Centra pre duševné zdravie a dodáva: „Aké jednoduché.“ Pravdou však je, že naša myseľ v skutočnosti o tretej ráno nehľadá riešenie. Mohli by sme si myslieť, že riešime problémy, no v skutočnosti nám naša myseľ ponúka len obavy či starosti. Ak sa teda o niekoho bojíme, mohli by sme mu zavolať, ale túto verziu nám myseľ počas krátkeho nočného prebudenia neponúkne.

Ako s tým bojovať?

Treba si uvedomiť, že zdrojom všetkých ťažkostí je to fikcia . Dôležité je venovať pozornosť svojim zmyslom, konkrétne zvuku svojho dychu. Akonáhle si všimneme vznik nepríjemných myšlienok, privedieme svoju pozornosť k zvuku dýchania. Profesor Murray dodáva, že štuple do uší sú skvelou pomôckou - pomôžu nám lepšie počuť svoj vlastný dych.

Niekedy táto meditácia funguje. Niekedy nie. Ak vás aj po 15 alebo 20 minútach chytí negatívne myslenie, vstaňte, zapnite tlmené svetlo a zamestnajte svoju myseľ – napríklad čítaním. Môže sa vám to zdať neprirodzené, ale o tretej ráno vám to môže výrazne pomôcť.

Na záver profesor dodáva dôležitú radu: „Ak sa chcete vyhnúť katastrofickému mysleniu, myslite na to už za denného svetla.“ Už počas dňa treba myslieť na to, že treba zostať čo najviac v pokoji a nezvyšovať si hladinu stresu.

Už ste čítali?