Školu flákal, vo vzdelaní nevidel zmysel. Patrick Stewart hovorí, ako mu jeden moment úplne zmenil život
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Školu flákal, vo vzdelaní nevidel zmysel. Patrick Stewart hovorí, ako mu jeden moment úplne zmenil život

Svetovo uznávaný herec hovorí o tom, že nebyť jedného stretnutia, jeho život mohol vyzerať úplne inak.

— Foto: Instagram: northbayloop/ tmax_x_tmac

Britský herec Patrick Stewart patrí medzi najuznávanejších hercov. V divadle stvárnil popredné úlohy v Shakespearovských hrách, za ktoré si vyslúžil od britskej kráľovnej aj rytiersky titul Sir. Popri tom stihol zahviezdiť aj na filmovom plátne či v kultovom seriále Star Trek. Nič z toho by však nebolo, ak by sa raz neulial z dôležitého testu a nestretol tak učiteľa, ktorý mu úplne zmenil svet. O najdôležitejšej osobe v jeho živote napísal pre The Guardian.

Nevedel čo so životom

Zatiaľ čo jeho spolužiaci písali záverečný test, on sa ponevieral po okolitých kopcoch. Pozeral sa dolu na mesto a z diaľky ešte vedel rozoznať ihrisko, na ktorom sa počas prestávky hrali jeho spolužiaci. Nebol tam, lebo veď aj tak by test neprešiel. Načo by tam chodil. Nevidel sa medzi deťmi, ktoré by mali študovať ďalej.

So svojim učiteľom Cecilom Dormandom.
So svojim učiteľom Cecilom Dormandom. Foto: Reprofoto: Patrick Stewart

„Ak by som sa však na ten test dostavil, možno by som sa nikdy nestretol s Cecilom Dormandom. Učiteľom, ktorý mi zmenil život, keď som mal 12 rokov,“ píše Patrick Stewart. Do rúk mu po prvý raz vložil knihu od Shakespearea a nadiktoval presné miesto v knihe, ktoré má nalistovať. Slová a zvuky, ktoré vychádzali z jeho úst si zamiloval. „Cítil som pocit vnútorného uvoľnenia a spojenia s niečím tajomným a vzrušujúcim. Bol som uchvátený,“ opisuje.

Na javisku ako doma

Cecil učil angličtinu a veľa detí ho malo rado. Jeho štýl bol uvoľnený, vtipný aj provokatívny. Hovorí, že učitel už určite vtedy tušil, že rád uteká do sveta fikcie, aby sa dostal z tohto zlého života, v ktorom žil so svojim násilníckych otcom. Dosiahol, že Stewart si uvedomil, ýe literatúra a jazyk sú súčasťou jeho života. Ani sa nenazdal a Cecil ho obsadil do divadelnej hry. Pred prvým publikom sa cítil ako doma. „Raz si ma zavolal do riaditeľne a oznámil, že môžem ísť ako zástupca školy na osemdňový dramatický kurz cez veľkonočné prázdniny. Boli to moje prvé hodiny herectva. O mnoho rokov neskôr som sa dozvedel, že mi ho Cecil zaplatil sám,“ priznáva Stewart.

Dvakrát sa pokúšal poďakovať

Učiteľovu láskavosť a povzbudenie zažilo mnoho ľudí okolo. Niekoľko dní pred koncom štúdia na škole sa ho Cecil opýtal, či niekedy uvažoval nad štúdiom herectva. „Rozosmialo ma to, lebo sa mi to zdalo ako strelený nápad. O dva roky na to som získal štipendium na konzervatórium v Bristole,“ spomína. Roky sa snažil svojmu učiteľovi poďakovať. Raz mu odovzdal čestný titul na univerzite a druhý raz ho zavolal na slávnostný obed po tom, čo mu bol kráľovnou udelený rytiersky titul Sir. Každý z hostí mal povedať pár slov. „Ako ho teraz, do pekla, mám volať? Desaťročia mi hovoril pane!“ posťažoval sa Cecil s jeho povestným humorom. Cecil zomrel pred niekoľkými týždňami. Mal 96 rokov. „Zachránil ma, keď som bol chlapec. Bezpochyby bol najdôležitejšou osobou v mojom živote. Som veľmi vďačný za jeho vieru vo mňa,“ uzatvára Patrick Stewart.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.