Dobré noviny
Kam cez víkend? Tieto jedinečné výstavy sa oplatí vidieť na jeseň v Banskej Bystrici
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Kam cez víkend? Tieto jedinečné výstavy sa oplatí vidieť na jeseň v Banskej Bystrici

Unikátne laboratórium navrhnuté švajčiarskymi vedcami, výstava exotických škorpiónov a pavúkov, pútavá poštová výstava či pohľad do života ľudí z minulého storočia. V Banskej Bystrici nájdete na jeseň tieto výstavné lahôdky.

Ak máte v pláne spraviť si v najbližších týždňoch výlet niekam po Slovensku, odporúčame zamieriť do Banskej Bystrice. Mesto totiž ponúka návštevníkom jedinečné výstavy.

Exotická výstava škorpiónov a pavúkov

Netradičné miesto, netradičná výstava. Do 22. decembra 2021 si môžete v Tihányiovskom kaštieli v Radvani pozrieť v skutku originálnu výstavu Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov. Celkom zblízka, bezpečne za sklom, môžete sledovať viac ako 30 druhov živých pavúkov a škorpiónov z exotických krajín. Áno, aj poverami a hrôzostrašnými historkami opradenú snovačku jedovatú (Latrodectus mactans), prezývanú aj čierna vdova, ktorej jed je silnejší ako jed kobry a štrkáča. Milovníci pavúkov sa môžu tešiť aj na veľké a nádherne sfarbené vtáčkare a iné im príbuzné druhy.

Exotickú výstavu v Tihányiovskom kaštieli si môžete pozrieť do 22. decembra 2021. Zdroj: Pexels / M. Willinger, archív výstavy Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov

Interaktívne vedecké laboratórium Svet bez dymu

Pred nákupným centrom Europa v Banskej Bystrici vzniklo interaktívne vedecké laboratórium s názvom Svet bez dymu. Ponúka virtuálnu realitu, interaktívne kvízy, digitálne röntgeny, holografické boxy. Stačí vstúpiť do futuristického priestoru, v ktorom vás privíta virtuálna postava profesora Dohorela. Naprogramovaný vedec je autentický a pripravený sa s vami prirodzene rozprávať. Autorom výstavy je spoločnosť Philip Morris, líder vo vývoji bezdymových alternatív cigariet. Do vedy a výskumu v tejto oblasti investovala viac ako 8 miliárd USD. Vo svojom švajčiarskom vývojovom centre zamestnáva viac ako 430 vedcov, inžinierov a expertov. Tí sa okrem výskumu podieľajú na vôbec najrozšírenejších klinických štúdiách v tabakovom a nikotínovom priemysle na svete.

Na túto výstavu sa oplatí zobrať každého. Fajčiara preto, aby sa interaktívnym spôsobom zoznámil s najnovšími vedeckými poznatkami o fajčení. Nefajčiara preto, aby preniknutím do sveta dymu s fajčením ani nezačal.

Interaktívne laboratórium nájdete pred nákupným centrum Europa do 9. novembra 2021. Foto: Philip Morris International

Podľa vedeckých poznatkov nie je hlavnou príčinou ochorení súvisiacich s fajčením nikotín, ale spaľovanie tabaku. Teda proces horenia a následné vdychovanie dymu. Uvoľňuje sa pri ňom približne 6 000 najrôznejších látok. Približne sto z nich je škodlivých (oxid uhoľnatý, arzén, benzén, olovo a kadmium...), časť z nich rakovinotvorných. Možno to je jeden z dôvodov, prečo aj niektoré tabakové spoločnosti odporúčajú ľuďom, aby prestali s fajčením.

Fajčiari sa na výstave zoznámia aj s tým, ako fungujú bezdymové náhrady, zariadenia na zahrievanie tabaku a elektronické cigarety od renomovaných výrobcov, ktorí pri ich vývoji používajú vedecké a farmaceutické postupy. Odbúravajú hlavný problém, horenie. Namiesto cigaretového dymu sa z nich uvoľňuje len aerosol, zmes pary a nikotínu. Laboratórium Svet bez dymu môžete bezplatne navštíviť do 9. novembra 2021. 

Ako fungovala pošta v prvej polovici dvadsiateho storočia

Eugen Zental bol celý život poštárom. 42 rokov (1906-1948) pracoval ako poštový úradník a počas svojho pracovného výkonu zažil tri rôzne politické režimy. Cisársku Rakúsko-uhorskú monarchiu, demokratické Československo, vojnovú Slovenskú republiku. Výstava Pošta a poštár: Eugen Zental v poštových službách 1906 – 1948 ukazuje život poštového úradníka z 1. polovice 20. storočia. V priestoroch výstavy nájdete rozmanité písomné dokumenty, fotografie a osobné predmety. Výstava vzdáva hold tisícom ďalších poštových zamestnancov, ktorí celé storočia vytvárali a aj v súčasnosti tvoria históriu pošty na území Slovenska. Výstava je prístupná do 10. januára 2022.

Do minulosti pošty a poštových úradníkov môžete v priestoroch Poštového múzea na Partizánskej ceste 9 nahliadnuť do 10. januára 2022. Foto: archív výstavy Eugen Zental v poštových službách 1906 – 1948, Pexels / Johnmark Smith

Na jeseň aj v zime: netradičná prehliadka mesta s richtárom Cesnakom

Keď už sa ocitnete v Banskej Bystrici, nenechajte si ujsť zážitkovú prehliadkovú hru s názvom Ratujte Cesnaka! Zakúpite si ju v Informačnom centre v Banskej Bystrici a môžete ju hrať individuálne celý rok. Netradičnou interaktívnou formou spoznáte množstvo zaujímavosti a príbehov ľudí, budov, miest. Július Cesnak pôsobil ako banskobystrický richtár v rokoch 1893 – 1923. Za ten čas spravil  toľko práce a chvályhodných počinov, že by si z neho mohol dnes brať príklad nejeden starosta. Zakladal školy, vylepšil zdravotníctvo, pomáhal chudobných. Priviedol osvetlenie do domácností aj na ulice, vybudoval kanalizáciu aj mestský vodovod, skrášlil mestské parky a kvetinové záhony. V interaktívnej prehliadkovej hre budete hľadať richtárovu feruľu a počas toho spoznávať mesto a riešiť záhady.

 

Architektonické skvosty Bystrice

Nevynechajte ani Thurzov a Matejov dom, architektonické  skvosty Banskej Bystrice. Matejov dom je akýmsi stredovekým „činžiakom“. Postavili ho v roku 1479 a už vtedy mal nevídaných päť poschodí. Legenda hovorí, že v ňom prebýval kráľ Matej Korvín vždy počas svojich návštev Banskej Bystrice. Realita sa však nezakladá na pravde. Hoci architektonický unikát nesie rovnaké krstné meno ako kráľ, kráľovské návštevy ho obišli. Dnes tu nájdete stálu pútavú expozíciu s názvom História mesta Banská Bystrica.

Thurzov dom, o ktorom sú zmienky už v roku 1495, kúpil banský ťažiar Ján Thurzo od richtára Jána Langa z Rožňavy. Slúžil ako reprezentačné sídlo Thurzovsko-Fuggerovskej obchodnej  spoločnosti. Dnes v ňom nájdete zaujímavú stálu výstavu historických premien Banskobystrického kraja od praveku, cez stredovek až po začiatok 20. storočia.

Architektonické skvosty Bystrice: Matejov dom (vľavo) a Thurzov dom (vpravo). Foto: visitbanskabystrica.sk

Výstava vo Vile Dominika Skuteckého

Históriou a príbehmi dýcha aj nádherná neorenesančná vila v benátskom štýle Dominika Skuteckého. Známy banskobystrický maliar Dominik Skutecký si ju nechal postaviť ako sídlo pre svoju rodinu na základe vlastných návrhov. Usadil sa tu koncom 19. storočia, po dlhoročnom pôsobení v Benátkach a vo Viedni. Maliarovi a jeho manželke Cecílii Löwy sa tu narodili štyri deti. Rodinnú idylku naštrbila druhá svetová vojna. Skuteckých začali prenasledovať kvôli jej židovskému pôvodu a do vily sa na istý čas nasťahovalo nemecké gestapo. Dnes tu nájdete stálu expozíciu diel a života Dominika Skuteckého. V Hale talianskeho umenia môžete obdivovať  umelcove štúdiá a výpravné obrazy zo slávnych benátskych chrámov a zákutí. V miestnosti s názvom Salón sa ocitnete v meštianskej spoločnosti z konca habsburskej monarchie. Nájdete tu aj osobné rodinné portréty maliarovej rodiny. Okrem ďalších zaujímavých miestností stojí za to aj návšteva Zimnej záhrady, oddychovej zóny pre tvorivé aktivity a či spoločenské hry.

Krásne diela a pohnutý život rodiny známeho maliara Dominika Skuteckého môžete objavovať vo Vile Dominika Skutockého počas stálej expozície. Foto: visitbanskabystrica.sk

Článok vznikol v spolupráci s Philip Morris Slovakia a výstavou Svet bez dymu

Už ste čítali?