Z tatranských plies vytiahli kilá bordelu. Dobrou správou je, že nový odpad našťastie veľmi nepribúda
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Z tatranských plies vytiahli kilá bordelu. Dobrou správou je, že nový odpad našťastie veľmi nepribúda

Hladiny tatranských plies stále skrývajú množstvo odpadu.

Akcia Čisté vody. — Foto: Štátne lesy TANAPu

Tatranské plesá sa po letnej sezóne dočkali tradičnej očisty. V uplynulých mesiacoch z nich vylovili až 60 kilogramov odpadu. „Poväčšine šlo o neporiadok staršieho dáta, nový našťastie pribúda len sporadicky," informovali Štátne lesy TANAPu.

Do každoročného upratovania tatranských plies sa pustili hneď, ako to potápačom dovolili podmienky vo vyšších polohách. Ako uviedla Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u, tento rok sa zamerali na jedenásť vysokohorských jazier, konkrétne Vyšné a Nižné Wahlenbergovo pleso, Nižné Terianske pleso, Veľké Žabie pleso, Veľké Hincovo pleso, Prostredné aj Veľké Spišské pleso, Modré pleso, Litvorové pleso, Dlhé pleso vo Velickej i Ľadové pleso v Zlomiskovej doline. Na breh vytiahli celkovo 36,5 kilogramu odpadkov. Najviac odpadkov pritom ležalo na dne Ľadového plesa. Váha ukázala, že odtiaľ vylovili až desať kilogramov neporiadku.

Štrbské pleso získalo opäť prvenstvo

Každoročné čistenie tatranských plies podporila aj akcia s názvom Čisté vody v oblakoch, ktorá je od roku 1994 súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov a fotografie. Festival mal síce pre pandémiu virtuálnu podobu, avšak plesá stále čistia reálne. K už spomenutým jedenástim plesám pridali ďalšie štyri – Velické, Popradské, Štrbské a Nové Štrbské pleso. Akcia Čisté vody plesá odbremenila od ďalších 23,5 kilogramov odpadu. Najviac neporiadku bolo už tradične v Štrbskom plese, ktoré celoročne láka najviac turistov. Na breh vylovili 13 kilogramov odpadkov.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/lesytanap/posts/173813344930558

Hák z obdobia monarchie či rozlúčkový hokejový puk

Počas akcie už tradične vo vreciach skončili fľaše od šampusu, plastové poháre či obaly od potravín. Medzi úlovkami sa však objavili aj väčšie zaujímavosti. Medzi nimi napríklad požiarny hák z obdobia monarchie, slúžiaci na vyťahovanie ľadu z plesa, či hokejový puk z rozlúčky s kariérou popradského rekordmana Arneho Krotáka. Na ten potápači natrafili na dne Nového Štrbského plesa.

„Síce aj po rokoch čistenia nejaký ten neporiadok v plesách stále nachádzame, veľmi nás teší skutočnosť, že je predovšetkým zo staršieho obdobia. Nový pribúda len sporadicky, väčšinou nechtiac. Pri troche nepozornosti sfúkne napríklad odpadky, alebo aj odevné súčiastky vietor i do plesa, alebo spadnú horolezcom zo stien, či ich tam so sebou prinesie lavína,“ konštatuje Pavol Kráľ zo Štátnych lesov TANAP-u, ktorý je zároveň aj potápačom a dlhoročným koordinátorom akcie Čisté vody.

Za takmer tri desaťročia ponúkli tatranské plesá ozaj všeličo, vrátane nevybuchnutého odisteného granátu„Kuriozitou bol napríklad tomahavk z natáčania filmu Náčelník Veľký Had, ktorý s legendárnym Gojkom Mitićom v hlavnej úlohe nakrúcali v šesťdesiatych rokoch minulého storočia na Štrbskom plese," uvádza Petránová. Z rovnakého plesa v minulosti potápači vylovili aj hokejové bránky, sedačku z električky. Celkové množstvo odpadu, ktorý doteraz vytiahli z plies, sa po poslednej akcii vyšplhalo až na viac ako 7 ton.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…