Čo na zapareniny?
Inzercia
Inzercia

Čo na zapareniny?

Aj keď sú zapareniny problémom, ktorý riešia predovšetkým rodičia novorodencov nosiacich ešte plienky, postihnúť môžu aj staršie deti a dospelých. Poznáte prvú pomoc na zapareniny?

So zapareným zadočkom sa stretne asi každý rodič novorodenca. Aj napriek najväčšej starostlivosti môže niekedy pokožka zareagovať na nadmernú vlhkosť či agresívne zložky v moči a v stolici. Pokožka dieťatka najprv sčervená, môže sa však objaviť aj vyrážka v podobe červených pupienkov. Koža páli, svrbí a bolí. Dieťatko viac plače. Príčinou býva ponechanie na zapareniny citlivých miest vo vlhkom a v agresívnom prostredí. Niekedy si nevšimneme, že sa dieťatko vycikalo, alebo sme v situácii, kedy nemáme príležitosť dieťa prebaliť. Problémy spôsobuje vyššia teplota. Niekedy dieťa negatívne reaguje na niektorú konkrétnu značku plienok. Vadiť môže aj konkrétne oblečenie.

Kde sa objavujú zapareniny?

Živnou pôdou pre výskyt zaparenín sú teplé a vlhké miesta pod plienkou. Preto s nimi bojujeme najčastejšie v oblasti zadočku a genitálií, na slabinách a na kožných záhyboch v tejto oblasti. Ale aj kožné záhyby na iných častiach tela sa môžu zapariť. Príčinou potom býva nadmerne teplé oblečenie, materiál oblečenia, ktorý nie je vzdušný, ale aj kombinácia vlhka a nevhodných pracích prostriedkov používaných na detské oblečenie.

Zabráňte zapareninám

Určite je v prvom rade dôležité odstrániť príčiny vzniku zaparenín. Ako ochrana pomáhajú aj vhodné masti, ktoré fungujú ako prevencia a bránia detskej pokožke prísť do styku s močom či stolicou. Okrem preventívnych prostriedkov existujú aj masti urýchľujúce hojenie zaparenín. Na trhu je dnes veľké množstvo výborných značiek produktov. Medzi najodporúčanejšie patria Sudocream a Bepanthen.

Zapareniny sa nevyhýbajú ani dospelým

Nezriedkavé sú aj zapareniny u dospelých. Často si ich uženú ženy. Stačí si zvoliť nevhodné spodnú bielizeň, či si do horúčavy obliecť silonky. Aj zhoršená možnosť hygieny v prípade choroby býva príčinou zaparenín. Obecne nimi trpia obézni ľudia. Prostriedky, ktoré pomáhajú bábätkám, pomôžu aj dospelým. Čo na zapareniny dospelých? Vyberte si v online lekárni.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…