Dobré noviny
Slovákov ladia na ekológiu známe osobnosti. Monika Hilmerová o eko zlepšovákoch a životnom nadhľade
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Slovákov ladia na ekológiu známe osobnosti. Monika Hilmerová o eko zlepšovákoch a životnom nadhľade

Monika Hilmerová - úspešná herečka a starostlivá mama.
Monika Hilmerová - úspešná herečka a starostlivá mama. — Foto: Instagram/hilmerovamonika

„Aj na mňa doliehajú pochybnosti o sebe samej a stres. Učím sa však brať to s nadhľadom,“ hovorí Monika Hilmerová. Dobrým novinám prezradila, aké rituály majú s deťmi a s manželom, prečo žijú ekologicky a prečo by rodičia nemali byť doma sluhovia.

Stíha nemožné. S Dobrými novinami sa porozprávala, kým čakala na synčeka, aby ho vyzdvihla z gitarového krúžku. Prezradila nám, ako sa dá skĺbiť hektické pracovné tempo so starostlivosťou o rodinu a byť pri tom   „v pohode“. Pracovne vyťažená herečka Slovenského národného divadla a obľúbeného televízneho seriálu Oteckovia, manželka tanečníka Jara Bekra a starostlivá mamina, Monika Hilmerová.

Monika Hilmerová - úspešná herečka a starostlivá mama.  Foto: Instagram/hilmerovamonika

V rozhovore s herečkou sa dozviete:

  • o tom, aké miesto má v ich rodine zdravý životný štýl
  • o Monikinom vzťahu k ekológii a jej zelenom šoférovaní
  • o materstve, rodine a rituáloch, ktoré si udržiavajú s deťmi a manželom
  • o jej recepte na vyrovnaný spokojný život

Ste pomerne vyťažená žena. Máte v rodine rituály, ktoré vám pomáhajú zvládať každodenné povinnosti?

S manželom sa vieme so starostlivosťou o deti prestriedať. Vďaka tomu sa dokážeme o deti bezproblémovo postarať my dvaja, prípadne nám pomôžu starí rodičia. Nemáme špeciálne rituály, skôr bežnú rutinu, asi ako  v každej rodine. Ale napríklad, večer pred zaspávaním sa zvykneme spolu všetci porozprávať. Je to taká tá chvíľka, ktorú máme veľmi radi. Snažíme sa ju vždy stráviť spolu. Každý si povie, čo chce a sme tam jednoducho jeden pre druhého.

S manželom propagujete zdravý životný štýl, aj veľa športujete. Ako sa dá toto všetko skĺbiť s prácou a starostlivosťou o rodinu?

Chce to plánovanie, vzájomné doladenie času, no našťastie si vieme nájsť čas aj na šport. Stáva sa mi, že bývam tak vyťažená, že mi nezostáva čas navyše. Môj manžel ma však naučil,  že aj 10 minút športu denne je lepšie ako nič. Najmä, ak to dodržíte skutočne každý deň. Aj za taký krátky čas si môžete stihnúť zacvičiť pár cvikov. Nenechajte sa odradiť tým, že si nenájdete celú hodinu. Aj desať minút je lepších ako necvičiť vôbec. Dôležité je vytvoriť si návyk, mať pohyb ako súčasť životného štýlu, aj keď to občas vyjde iba na krátky čas. Inokedy si to vynahradím dlhším behom alebo bicyklovaním.

Kto sa u vás v rodine stará o varenie? Kto je lepším kuchárom?

Striedame sa s Jarom. Kto má viac času, ten varí aj pre ostatných. Alebo navarí ten, kto chce. Každý varíme inak, myslím iné recepty. Jaro pripravuje skôr rôzne špeciality, napríklad s kokosovým mliekom, tofu a jedlá na ázijský štýl. Baví ho experimentovať. Ja zasa radšej varím jedlá z klasickej kuchyne, na ktorej som vyrastala. Dokonca aj kapustnicu varíme každý inak.

„Pri športovaní je dôležitá pravidelnosť. Treba si ustrážiť aj príjem a výdaj. To je alfa a omega.“ tvrdí herečka, ktorá sa o svoju dobrú kondíciu stará.   Foto: Instagram/hilmerovamonika

Súvisí so zdravým životným štýlom vo vašej rodine aj ekológia? Máte doma pravidlá, ktoré dodržiavate v rámci šetrenia životného prostredia?

Ekológiu v našej rodine veľmi riešime. Napríklad aj tým, že zbytočne planétu nebudeme zaťažovať odpadmi alebo plytvaním. Hromadenie veľkého množstva plastového odpadu sme si uvedomili najmä v čase pandémie pri donáškach jedál, ktoré sú žiaľ pri mojom povolaní nutnosťou. Snažím sa na natáčanie aspoň nosiť so sebou vlastný príbor, aby som nemusela siahať po jednorazovom. Snažím sa tiež plastové obaly využívať opakovane, pokiaľ to je možné. U nás doma je samozrejmosťou aj triedenie odpadov. Na nákupy nosíme vlastné tašky. Pozeráme sa na obaly, v ktorých sú tovary zabalené, či sú recyklovateľné a podobne.  Sú to drobnosti, ale je ich veľa. Obmedzujeme mäso, najmä hovädzie pripravujeme iba výnimočne. V rodine jazdíme tiež bez emisií na plne elektrickom aute ŠKODA ENYAQ iV.

Pre Moniku Hilmerovú s manželom Jarom Bekrom je dôležitý aj ekologicky šetrný životný štýl. Rodina sa napríklad vozí na bezemisnom aute Škoda ENYAQ iV.   Foto: ŠKODA AUTO a Instagram/hilmerovamonika

Stali ste sa dokonca ambasádorkou elektromobility pre značku Škoda. Aké máte skúsenosti s plne elektrickým autom?

Je to veľmi príjemné. V Enyaqu sa cítim bezpečne, auto sa perfektne ovláda a vynikajúco reaguje. Páči sa mi tiež jeho dizajn, prevedenie, aj samotný interiér - palubná doska a virtuálny kokpit, ktorý je veľmi praktický. Mám rada autá a zvuk motora, čo je pri jazde v tom elektrickom trochu rozdiel. Zvuk motora tu totiž máte nahratý, ale aj to je zážitok, lebo znie ako zo sci-fi. Je pre mňa dôležité, že jazdíme bez emisií a elektromobilom toľko nezaťažujem životné prostredie. Verím, že elektromobilita bude ľuďom čoraz prístupnejšia.

Takýchto elektrických áut zatiaľ u nás veľa nejazdí. Ako je to napríklad so strážením si dojazdu a s nabíjaním?

My nabíjame auto väčšinou doma, keď ho na noc zaparkujeme v garáži. Existujú aj nabíjacie stanice, hoci tých je výrazne menej ako čerpacích staníc na klasické fosílne palivo. Je to podobné, ako s mobilom, tiež si sledujete stav batérie, ale nijako vás to nezaťažuje. Aj pri tomto aute musíte vnímať to, na koľko ho máte nabité. Ak idete na dlhšie trasy, musíme plánovať, kedy si ho dobijeme a prípadne si vyhľadáme nabíjaciu stanicu v okolí. Našťastie, ŠKODA ENYAQ iV to vie robiť za vás a auto samé ukáže informácie o dojazde na najbližšiu nabíjaciu stanicu. Samozrejme, netreba zabúdať na nabíjacie káble. Keď sa však človek naučí vnímať tieto veci, tak to ide hladko.

Plusom bezemisného auta Škoda ENYAQ iV je aj jeho príjemný priestraný interiér. Ten je napríklad vyrobený aj z ekokože a polyesteru z recyklovaných PET fliaš. Foto: Instagram/hilmerovamonika

Mýty a fakty o elektrických autách

Dojazd elektrických áut je na krátke vzdialenosti. To už v súčasnosti nie je pravda. Pri výkonnejších batériách sa na jedno nabitie odveziete aj 350 kilometrov. S najsilnejšou batériou v elektromotore Škody ENYAQ iV dokonca viac ako 500 kilometrov.

Zelené šoférovanie je drahšie. Ceny elektromobilov sú o niečo vyššie oproti autám na fosílne palivá. Pri elektromobile však majitelia výrazne šetria na účtoch za palivo, teda za energiu. Oproti benzínovým či naftovým vozidlám dokážete na elektromobile jazdiť aj s tretinovými nákladmi na spotrebu. Najvýhodnejšie je, ak sa auto dobíja v noci doma alebo na bezplatných nabíjacích staniciach v nákupných centrách.

Nedostatok nabíjacích staníc. Najhustejšia sieť nabíjacích staníc je na Západnom Slovensku. Vodič si tu svoje auto nabije na viac ako sto miestach. Nabíjacie stanice budujú nákupné centrá, ubytovacie zariadenia. Ich výstavbu plánujú už  aj reťazce supermarketov na svojich parkoviskách a desiatky nabíjacích staníc by mali pribudnúť do budúceho roka aj na diaľničných odpočívadlách.

Máte dcérku skoro tínedžerku a mladšieho synčeka. Ako si pre nich vyčleňujete čas ? Máte veľa spoločných aktivít a záľub, alebo sa snažíte venovať aj individuálne každému z nich?

Každý deň si pre nich vyčleňujem čas, rodina je najdôležitejšia a oni sú ešte malé deti a potrebujú nás intenzívne. Okrem toho spolu trávime dovolenky celá rodina, chodíme na výlety... Naše deti majú pekný vzťah. Obaja sú perfektne zohratí a vedia sa spolu zahrať.

Čo je najdôležitejšou úlohou rodiča?

Ťažko poviem, čo je najdôležitejšie, ale okrem starostlivosti, ochrany a výchovy je najdôležitejšia iste aj láska a podpora. Snažíme sa to robiť najlepšie ako vieme a zároveň sa to učíme. Spätnú väzbu nám dávajú naše deti.

„Občas nám deti pomáhajú aj pri varení a pečení. Je to pre ne viac zábava.“ vysvetľuje Monika Hilmerová.      Foto: Instagram/hilmerovamonika

Vychovávajú sa podľa vás deti v dnešnej dobe ťažšie ako kedysi?

To je individuálne, nerada zovšeobecňujem. Myslím si však, že v minulosti to ľahšie nebolo. Žijeme v dobe, ktorá je v mnohých ohľadoch relatívne pohodlná a pomerne bezpečná. Len si predstavte, aké to mali napríklad rodičia počas druhej svetovej vojny. Každá doba má svoje nástrahy, prekážky, ale aj svoje výhody. Ale hlavne, je to vždy veľmi individuálne a každý žije v rôznych podmienkach a možnostiach.

Majú vaše deti aj domáce povinnosti? Pomáhajú vám v domácnosti či v záhrade?

Samozrejme, majú svoje povinnosti, jednak školské a tiež záujmové krúžky, ale majú povinnosti aj doma. Nechodíme za deťmi ako sluhovia. Vedia si po sebe upratať, pomáhajú nám adekvátne veku. Napríklad  po jedle si po sebe odložia riady do umývačky, pomáhajú aj pri upratovaní. Občas tiež pri pečení a varení, ale to je pre nich skôr zábava. Ako dieťa som nemala vzťah k práci v záhrade a až teraz ma baví. Nenútim k nej deti, pokiaľ to samé nechcú. Navyše, záhradu máme skôr okrasnú, nepestujem nič, čo by sme museli spracovávať a bola by nutná aj pomoc detí. Zo záhrady sa veľmi teším, pretože nám tento rok prvý krát zarodil vinič a mali sme aj slivky a asi štyri čerešne.

Okrem televíznych a filmových úloh Monika Hilmerová stvárňuje viaceré postavy v predstaveniach Slovenského národného divadla, v ktorom hrá od roku 1997. Foto: Instagram/hilmerovamonika

Máte auru vyrovnanej ženy, ktorá našla v živote zdravý balans medzi prácou, rodinným a partnerským životom. Ako sa človek prepracuje k takémuto životnému postoju?

Ak aj tak pôsobím, nie som vždy vyrovnaná. Aj na mňa doliehajú niekedy problémy či starosti alebo pochybnosti o sebe samej a tiež stres. Naučila som sa to však brať tak, že ak dnes je to takto, zajtra to môže byť ináč. Všetci by sme chceli byť stále šťastní a vyrovnaní, ale to nejde vždy, nemusíme byť nonstop úžasní. Na starosti sa treba pozrieť s nadhľadom, najmä pokiaľ nie sú naozaj vážne a podstatné alebo pokiaľ si ich len vytvárame sami v našich hlavách.

Čo vám pomáha dostať sa do pohody? Čo zaberá , keď prežívate náročnejšie či rušnejšie životné obdobie?

Dobrým liekom je humor a schopnosť brať život s ľahkosťou. Je výborné, ak máte okolo seba ľudí, ktorí vás   v tom podporia. Mám to šťastie, že som vždy mala a mám úžasnú rodinu. Do pohody ma vedia dostať moji najbližší. Rovnováhu v živote však všetci stále hľadáme. Nie je to o tom, že už som sa naučil bicyklovať a nikdy nespadnem. Vyrovnanosť nie je vždy hotová vec. Pomáha mi tiež šport, beh s našim psom. Relaxujem aj cestou do práce pri šoférovaní. Veľmi rada šoférujem a kochám sa a nemusím mať pritom pustenú ani hudbu. Tiež je pre mňa dôležitý spánok.

Monikin recept na stres: „Treba vydržať a nájsť si niečo, čo človeka upokojuje.“ Herečka pokoj a útočisko hľadá v kruhu najbližších a v prírode.                   Na fotografiách so svojím otcom na turistike. Foto: Instagram/hilmerovamonika

Máte ešte túžby a sny na ktorých vytrvalo pracujete?

Sny a túžby nemám. Vlastne mám, také malé, ale sú to obyčajné veci. Napríklad miesta, na ktoré by som sa chcela ísť pozrieť. Plánujeme Japonsko alebo by som rada navštívila Južnú Ameriku. Tých miest je veľa,    ale uvidím, čo život prinesie. Netúžim ani v práci po konkrétnych veľkých hereckých úlohách alebo niečom okázalom. Som spokojná a veľmi vďačná za to, čo mám.

Monika Hilmerová ako dievča a dnes. Foto: Instagram/hilmerovamonika

Zaujalo vás "zelené" šoférovanie? Nie je také drahé, ako si myslíte.

Škoda ENYAQ je praktické rodinné auto a už v základe má silnú bezpečnostnú výbavu. Jeho cena štartuje na sume 35 250 eur. Elektromobil by však nemal byť luxusom, ale dostupným autom. Škoda preto v prípade plne elektrického SUV Škoda ENYAQ prichádza s financovaním „Na mieru“. Vďaka nemu si záujemca o tento elektromobil môže voliť výšku akontácie už od 10% z ceny vozidla. Prispôsobivá je aj dĺžka splácania – od 2 do 5 rokov. ENYAQ si tak rodina môže zaobstarať už za 335 eur mesačne aj s poistením.

Článok bol pripravený v spolupráci so ŠKODA AUTO. 

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…