Dobré noviny
Zachránili desiatky šteniatok pred istou smrťou. Pozrite sa, ako sa si užívali let za slobodou
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Zachránili desiatky šteniatok pred istou smrťou. Pozrite sa, ako sa si užívali let za slobodou

Záchranná akcia šteniatok.
Záchranná akcia šteniatok. — Foto: Instagram cass.bergeronn

27 šteniatok natlačených v lietadle zviditeľnilo milý projekt.

Je celkom pravdepodobné, že ste jedným z miliónov ľudí, ktorí si už stihli pozrieť virálne TikTok video, ktoré vytvorila 26 ročná Cassandra Bergeronová. To za krátky čas nazbieralo viac ako 12 miliónov videní.

Video zachytáva malé lietadlo preplnené šteniatkami. Aký príbeh sa však skrýva za týmto roztomilým videom?

Video zachytáva 27 psov. Tí po celú dobu vyzerajú, že si 90 minútovú cestu lietadlom z Alabamy do Orlanda na Floride neskutočne užívajú. Let ich totiž zachránil pred istou smrťou. Pre Daily Paws to povedala Bergeronová.

Kým Bergeronová zverejnila video len pred pár dňami, záchranný let sa odohral ešte v júli. V skutočnosti ide o projekt Michaela Younga, profesora a pilota z University of Central na Floride, ktorý stojí na čele množstva záchranných letov šteniat z Alabamy.

Útulky sú v posledných rokoch preplnené a v niektorých prípadoch sú šteniatka vystavené riziku eutanázie. To znamená, že ľudia, ktorí prevádzkujú záchranné lety, zachraňujú mnoho psích životov a tým im dávajú šancu na lepší život. Bergeronová hovorí, že profesor Young sám zachránil viac ako 7 000 psov.

Spolu s priateľmi profesora sprevádzali ako dobrovoľníci. Medzi nimi aj jej kamarátka, ktorá trénuje, aby sa stala pilotkou. Tá sa jej sama spýtala, či sa chce dobrovoľne zúčastniť záchranného letu. Obrovská milovníčka psov túto šancu ihneď využila. Pri pristátí ich už šteniatka čakali na letisku. „Boli veľmi radi, že vidia ľudí,“ hovorí Bergeronová. Boli na zemi asi hodinu. Uistili sa, že majú záznamy o každom psovi a niektorých ešte poriadne vyčistili. Nechali ich chvíľu pobehovať a hrať sa, aby boli počas spiatočného letu milí a unavení.

Psy boli na krátkom let pokojné, pravdepodobne vďaka predletovej hre. Úlohou dobrovoľníkov bolo zaistiť, aby Youngovi neprekážali a bezpečne ich dopravili do cieľovej destinácie. „Bola som v stave čistej blaženosti. Nechcela som pristáť,“ hovorí. „Počas letu som sa nemohla prestať usmievať.“

Na letisku ich už čakali ďalší dobrovoľníci, ktorí zabezpečujú následný prevoz šteniatok do zariadení, kde čakajú na svoje adopcie a lepší život.

Bergeronová si nepredstavovala, že by sa jej video stalo také virálne, ale potešili ju všetky láskavé slová a slová vďaky. Ľudia, ktorí zachraňujú psy v iných krajinách, dokonca požiadali o pomoc. Po svojom júlovom dni absolvovala Bergeronová ešte niekoľko záchranných letov. Odvtedy sa presťahovala do Atlanty. V opačnom prípade by pomohla ešte viac.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…