Dobré noviny
Narodila sa iná, preto ju chceli hodiť do rieky. Život dievčaťa s mozgovou obrnou zachránil až jej otec
Simona Gálová
Simona Gálová

Narodila sa iná, preto ju chceli hodiť do rieky. Život dievčaťa s mozgovou obrnou zachránil až jej otec

Kuli Kohliová v detstve s otcom a v súčasnosti.
Kuli Kohliová v detstve s otcom a v súčasnosti. — Foto: Facebook - kuli.kohli

Indicko-britská spisovateľka prehovorila o strastiplnej ceste životom s detskou mozgovou obrnou, ktorá jej spôsobuje problémy s rozprávaním i chôdzou. V najťažších chvíľach ju zachránil otec a písanie.

Kuli Kohliová sa narodila 15-ročnej matke v malej indickej dedine a mala šťastie, že prežila. Po narodení boli spočiatku všetci sklamaní z toho, že nie je chlapec, následne boli zhrození ešte viac, pretože sa narodila s detskou mozgovou obrnou. „Ľudia si mysleli, že som zvláštne dievča, pretože videli, že som iná. Hneď ako som sa narodila, ľudia hovorili mojej matke, aby sa ma zbavila, pretože také dievča sa nikdy nevydá,“ spomínala na hrozné momenty pre BBC.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10155814539380410&set=pb.555380409.-2207520000..&type=3

Zachránil ju otec

V tej dobe nikto nevedel, čo s bábätkom je, v dedine nik nerozumel zdravotnému postihnutiu a nik ani len netušil, čo je to detská mozgová obrna. „Ľudia v dedine mojej rodine hovorili, že som trestom z minulého života,“ spomínala. Niekoľko dedinčanov matku presviedčalo, aby bábätko hodila do rieky, kde by sa utopilo. Desivému činu zabránil Kulin otec, ktorý musel fyzicky zasiahnuť, aby bábätko nevynášali z domu. „Zachránil mi život a zastal sa ma,“ priznala.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10156213256735410&set=pb.555380409.-2207520000..&type=3

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia prichádzali do Veľkej Británie vlny juhoázijských migrantov, ku ktorým sa pridala aj Kulina rodina. Keď dorazili do Wolverhamptonu, mala dva a pol roka. Aj tu však podľa Kuli žila ázijská komunita, ktorej časť vnímala jej hendikep ako niečo odporné.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?