FOTO: Ja vás prosím, dôverujte nám, žiadala Radičová pred hlasovaním. Takto pred 10 rokmi padla jej vláda
TASR
TASR

FOTO: Ja vás prosím, dôverujte nám, žiadala Radičová pred hlasovaním. Takto pred 10 rokmi padla jej vláda

Prenesme sa na chvíľu späť v čase. Presne pred 10 rokmi, 11. októbra 2011 sa odohrala jedna z najkľúčovejších udalostí v slovenskej politike.

— Foto: TASR

Vláda premiérky Ivety Radičovej bola za éry samostatného Slovenska v poradí treťou, ktorá nedokončila svoje funkčné obdobie. Poslanci parlamentu jej vyslovili nedôveru 11. októbra 2011. Vtedy NR SR rozhodovala o posilnení dočasného eurovalu, pričom premiérka spojila rozhodnutie o tomto návrhu s hlasovaním o dôvere vláde. Od tohto kľúčového okamihu v pondelok 11. októbra uplynie 10 rokov.

Osamelá Iveta Radičová, ktorú koaliční partneri nechali v
Osamelá Iveta Radičová, ktorú koaliční partneri nechali v "štychu" Foto: TASR

Čo bolo odlišné na tomto páde vlády

Ako uviedol politológ Pavol Baboš, pády vlády nie sú ničím mimoriadnym. "Odlišné bolo na tomto páde vlády najmä to, že ho vyvolali koaličné strany bez toho, aby boli dohodnuté na nejakom ďalšom postupe. Túto traumu si doteraz nesie najmä SaS, ktorá zožala najviac verejnej kritiky. Možno sa preto teraz obáva tvrdšie presadzovať svoje postoje v rámci koalície, aby opäť nebola považovaná za niekoho, kto povalil vlastnú vládu. Sulík nechce byť za žiadnu cenu tým, na koho sa bude ukazovať prstom," povedal Baboš.

Druhým dôsledkom bolo podľa neho zverejnenie kauzy Gorila v čase, keď bolo zrejmé, že sa budú konať predčasné voľby. "Gorila významne prispela k tomu, že Smer dokázal postaviť jednofarebnú vládu, zatiaľ čo strany s proreformným a proeurópskym zameraním, najmä SDKÚ, sa zdecimovali," vysvetlil politológ.

Toto hlasovanie znamenalo, že Radičovej vláda sa končí.
Toto hlasovanie znamenalo, že Radičovej vláda sa končí. Foto: TASR

Sulíkovci nesúhlasili s navýšením eurovalu

Príčinou sporu, pre ktorý padla vláda, sa stal tzv. dočasný euroval (Európsky finančný stabilizačný fond), garančný fond, ktorý by sa aktivoval v prípade potreby pomôcť niektorej z krajín. Išlo o jedno z opatrení, ktorými eurozóna reagovala na finančnú a dlhovú krízu. Pôvodný objem záruk vo fonde predstavoval 440 miliárd eur, dodatočne sa zvýšil na 779 mld. eur. Podiel Slovenska predstavoval 0,99 percenta, teda necelé 4,4 mld., resp. po zvýšení vyše 7,7 mld. eur.

Strana Sloboda a solidarita a jej predseda Richard Sulík s navýšením nesúhlasili. Keďže išlo o záväzok vyplývajúci z vládneho programu, premiérka Iveta Radičová hlasovanie o ňom spojila s hlasovaním o dôvere vláde, čo avizovala 11. októbra ráno.

Rozlúčka bola emotívna.
Rozlúčka bola emotívna. Foto: TASR

Katastrofické predpovede sa nenaplnili

"Ja vás prosím, dôverujte tejto vláde, že narába zodpovedne s verejnými financiami, že nezneužije ani na sekundu ťažko zarobené peniaze daňových poplatníkov. Záujem a dôveryhodnosť SR je to najcennejšie, čo máme a čo ponúkame," apelovala Radičová na poslancov tesne pred hlasovaním, ktoré sa konalo vo večerných hodinách. Navýšenie eurovalu však podporilo len 55 poslancov – potrebných bolo 76 hlasov. To znamenalo vyslovenie nedôvery vláde Ivety Radičovej a v konečnom dôsledku predčasné voľby. Euroval bol napokon schválený o dva dni neskôr 13. októbra s podporou poslancov za Smer-SD. Slovensko prijalo toto opatrenie ako posledná z krajín eurozóny.

"Mnohé katastrofické predpovede, ktoré Sulík spájal s eurovalom, sa napokon nenaplnili. Európska únia funguje ďalej a je relatívne silná. Človek sa teda musí veľmi snažiť, aby si spomenul, čo vlastne bolo príčinou predčasného konca vlády Ivety Radičovej," doplnil politológ Pavol Baboš. Predčasné voľby sa konali 10. marca 2012, zvíťazil v nich Smer-SD so ziskom 44,41 percenta hlasov a vládol dve nasledujúce volebné obdobia.

Toto je zrejme najslávnejší záber z toho dňa.
Toto je zrejme najslávnejší záber z toho dňa. Foto: TASR

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…