Dobré noviny
Aj keď odsudzovala potraty, pre cirkev bola tŕňom v oku. Napísala sexuálnu príručku a propagovala antikoncepciu
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Aj keď odsudzovala potraty, pre cirkev bola tŕňom v oku. Napísala sexuálnu príručku a propagovala antikoncepciu

— Foto: Wikipedia.org

Marie Stropes otvorila prvú kliniku na plánované rodičovstvo. Potraty odsudzovala, zmysel videla v prevencii.

Aj v dobe rozvodu mala byť stále pannou. Súd manželstvo anuloval, aj keď manžel sa na súde vyjadril, že „by mohol uspokojiť túžby každej normálnej ženy.“  Nevydarené manželstvo jej dalo veľa inšpirácie do ďalšieho života. Začala sa viac zaujímať o sexuálne spolužitie, etiku aj reprodukciu. Popri práci v múzeu objavila skrinku plnej literatúry o ľudskej sexualite. Nadobudla pocit, že by sa aj o týchto veciach malo hovoriť viac a medzi ľudí dostať osvetu. Všetko zhrnula v knihe Manželská láska, ktorá sa považuje za prvú sexuálnu príručku, ktorá vyšla vo Veľkej Británii.

Päť vydaní za krátku dobu

Náklad sa vypredal za jednu noc. „Vo svojom vlastnom manželstve som zaplatila vysokú cenu za ignoráciu sexu. Myslím si, že znalosti, ktoré som za tú cenu získala, by sa mali použiť v prospech ľudí,“ písala v knihe. Treba však podotknúť, že od napísania knihy jej trvalo dva roky, kým našla vydavateľa. Pre všetkých bola jej kniha škandalózna a poburujúca. Báli sa reakcie ľudí. Jeden z vydavateľov ju odbil vetou, že keď ženy budú požadovať v spálni príliš veľa, nijaký muž ich nebude chcieť. Nakoniec sa však objavil jeden, ktorý bol ochotný knihu vydať. Bol rovnako silným zástancom plánovaného rodičovstva a neskôr sa stal jej druhým manželom. V roku 1918 si vzala Humpreya Roea. V častých tehotenstvách u žien videl prekážku na pracovnom trhu.

Ženy posielali Marie ďakovné listy a pýtali sa na možnosti antikoncepcie. Cirkev aj médiá knihu označili za nemorálnu. V knihe tvrdila, že žena má v manželstve rovnako potrebu pôžitku a vôbec nesúvisí s materskými funkciami jej tela. Po úspešnej knihe napísala ďalšie – Múdre rodičovstvo, Žiarivé materstvo, Trvalá vášeň. V nich opísala aj metódy plánovaného rodičovstva, čo bolo stále pre mnohých ľudí dovtedy absolútnym tabu. V marci 1921 otvorila v Londýne prvú kliniku kontroly pôrodnosti. Marie Stropes sa verejne vyjadrovala proti potratom. Zmysel však videla v predchádzaní neplánovaných tehotenstiev, dostupnej antikoncepcii a hlavne videla problém v častých a nadväzujúcich tehotenstvám žien, ktoré im po zdravotnej stránke nepomáhali. Na klinike zamestnala iba ženské lekárky a sestričky, aby sa klientky cítili čo najpríjemnejšie. Vydatým ženám bezplatne poskytovala prístup k antikoncepcii, informovala o všetkých možnostiach. Odporúčala sa gumová špongia nasiaknutá olivovým olejom, spermicidy na báze mydla, tuk, mliečne želé, kondómy ale hoci aj o prerušovanej súloži počuli ženy po prvý raz až na klinike.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?