Bábätko strávilo 118 dní v nemocniciach: Operácie, otrava krvi či zlyhávanie pľúc. Dnes robí svoje prvé kroky
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Bábätko strávilo 118 dní v nemocniciach: Operácie, otrava krvi či zlyhávanie pľúc. Dnes robí svoje prvé kroky

Malej Forrest, predčasne narodenému bábätku, dávali iba 40% šancu na prežitie. Dnes začína lekárom dokazovať, že má vôľu žiť.

Malá Forrest po narodení a dnes. — Foto: Abbey Coburn

Maličká Forrest Coburn Gardinerová strávila prvých 118 dní svojho života v nemocnici. Prekonala otravu krvi, štyrikrát jej zlyhali pľúca a pri narodení ju museli sedem minút oživovať. Ale ani to ju nezastavilo a dnes, keď má osemnásť mesiacov, robí obrovské pokroky. Informoval o tom Wales Online.

Keď sa v 26. týždni tehotenstva narodila Forrest Jean Coburn Gardinerová, vážila iba 454 gramov. Nemala žiadne nechty, oči mala stále spojené a jej koža bola taká tenká a priesvitná, že ju museli umiestniť do špeciálneho plastového vrecka, ktoré simulovalo maternicu. V tom čase jej doktori dávali iba 40% šancu na prežitie a prvých 118 dní svojho života strávila v troch rôznych nemocniciach, pričom bojovala s viacerými život ohrozujúcimi stavmi. Dvakrát musela bojovať s otravou krvi, niekoľkokrát jej zlyhali pľúca a mala dieru v srdci. Maličkej Forrest dokonca museli prevliekať umelé žily cez dlane rúk a nôh až k srdcu, pretože sa jej žily to ešte nezvládali.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/abbey.coburn.94/posts/1517296545312010

Počas toho, ako Forrest bojovala o život ju nemohol navštíviť ani jej otec Keri Gardiner. Päť mesiacov mu to nedovolili prísne opatrenia, ktoré mali nemocnice nastavené počas pandémie. Abbey Coburnová, matka malej Forrest uviedla, že bolo pre ňu nesmierne ťažké vyrovnať sa so všetkým osamote, bez podpory partnera. Zároveň ale uviedla, že na novorodeneckom oddelení mala skvelú podporu od ostatných matiek prežívajúcich podobné obdobie. Pre Wales Online povedala: „Sama som bola svedkom toho, ako sa našej Forrest a ďalším deťom dejú zlé veci. Dve deti vedľa mňa zomreli. Vyrovnávala som sa s tým sama kvôli pandemickým obmedzeniam. Keriho tam nepustili. Nikdy nečakáš, že sa ti také veci stanú. Žila som v nočnej more.“

Abbey dnes svoju dcérku Forrest opisuje ako „vtipné a veľmi drzé malé dievčatko“, ktoré vzdorovalo tvrdeniam, že nemá moc veľké šance na prežitie. A teraz, napriek varovaniam, že možno nikdy nebude ani chodiť, urobila Forrest svoje prvé kroky - počin, ktorý by sa pred rokom zdal nepredstaviteľný. Mohli za to diuretiká, ktoré užívala viac ako rok a nie sú určené deťom. „Jej prvé kroky sú niečo, o čom sme si nikdy nemysleli, že sa to stane. Pripravili sme sa na to, že nikdy nebude chodiť. Kvalita jej života je nastavená na dlhú, šťastnú a zdravú. Čoskoro pôjdeme na prázdniny. Nikdy sme si ani nemysleli, že bude schopná lietať pri jej poškodení srdca,“ opísala dcérkine pokroky Abbey.

Dlhý pobyt maličkej Forrest v nemocnici inšpiroval Abbey Coburnovú k štúdiu neonatálneho ošetrovateľstva a k založeniu účtu na sociálnej sieti TikTok. Na ňom zdieľa cestu svojej dcérky a napomáha k zvýšeniu informovanosti o predčasne narodených deťoch.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…