Extravagantnými klobúkmi vyzývajú všetkých mužov: Oslavujte svoju plešatosť a nehabite sa za ňu
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Extravagantnými klobúkmi vyzývajú všetkých mužov: Oslavujte svoju plešatosť a nehabite sa za ňu

Uznávaný fotograf Rankin a konceptuálni výtvarníci Scott Kelly a Ben Polkinghorn sa rozhodli s touto tabuizovanou témou vysporiadať po svojom.

Originálne ozdoby na oslavu mužskej plešatosti. — Foto: Instagram ben.polkinghorne // Rankin pre Hunger Magazine

„Dve tretiny mužov začnú strácať vlasy na hlave vo veku 35 rokov. Do 50 rokov bude mať 85% mužov výrazne redšie vlasy,“ uvádza The Guardian. Práve plešatosť, ktorá je prejavom mužského starnutia podnecuje u mužov komplexy. Množstvo mužov o tom síce nehovorí, no ich postupujúca plešina ich podnecuje k pravidelným obhliadkam v zrkadle a kontrolovaniu, koľko vlasov im opäť ubudlo.

Oslava mužskej plešatosti

Uznávaný fotograf John Rankin a konceptuálni výtvarníci Scott Kelly a Ben Polkinghorn sa rozhodli s touto tabuizovanou témou vysporiadať po svojom. Krásu mužskej plešatosti začali oslavovať sériou portrétov, na ktorých zachytili výrazne zdobené pokrývky hlavy. Tie umelci vytvorili aby upriamili pozornosť na problematiku plešatosti, ktorá je prirodzeným znakom mužského starnutia. Tá by podľa nich nemala byť v spoločnosti tabu a malo by sa o nej viac diskutovať.

Kelly a Polkinghorne, dvaja umelci stojaci za týmto odvážnym projektom s názvom „Baldpieces“ (v preklade plešaté kúsky), si všimli, že plešatosť je téma, o ktorej mnohí muži nie sú ochotní otvorene diskutovať. „Muži robia všetko pre to, aby tieto medzery vo vlasoch skryli alebo vyplnili. Mysleli sme si, že by bolo zaujímavé predstaviť si svet, v ktorom sa plešatosť nebude skrývať a muži budú na ňu hrdí,“ povedal Scott Kelly pre The Guardian.

Odvážni muži

Spolu s fotografom Rankinom, dvojica umelcov začala hľadať plešatých mužov, ktorí by sa dobrovoľne nechali nafotiť v ich ručne robených korunkách„Vzhľadom na stigmu sme boli prekvapení, že sa našli muži, ktorí boli ochotní sa prihlásiť," povedal Kelly.

Prijatie starnutia

Rankin je celosvetovo uznávaný portrétový a módny fotograf. Vo svojom živote fotografoval napríklad anglickú kráľovnú, Davida Bowieho, Rolling Stones či Madonnu. Sám uviedol, že projekt ho oslnil svojou originalitou. Fotograf pri tejto príležitosti priznal, že síce sa necíti starý, minulý rok prestal fotografovať autoportréty, pretože nie je spokojný s tým, ako vyzerá a dodáva: Vidím sám seba, ako robím viac projektov o starnutí. Konfrontácia smrteľnosti je pre fotografov veľmi zaujímavá, pretože sa v podstate pokúšame zachytiť moment v bubline a potom dúfať, že vydrží navždy, v časovej kapsule. Vždy som veľmi rád fotografoval starších ľudí, takže si myslím, že teraz musím prijať, že som jedným z nich.“

Projekt Baldpieces" sa objavuje v aktuálnom vydaní časopisu Hunger, dvojročného časopisu o kultúre a móde, ktorý pred 10 rokmi založil práve Rankin. Umelci však dúfajú, že fotografie aj vystavia. „Chceme vidieť ako svet zareaguje. Máme vysoké ambície, ale nemyslím si, že na uliciach uvidíme veľa mužov s našimi výtvormi," uviedol na záver Polkinghorne.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…