Chlapi ju v každom autoservise chceli oklamať. Založila si vlastnú dielňu, v ktorej vám aj upravia nechty
Simona Gálová
Simona Gálová

Chlapi ju v každom autoservise chceli oklamať. Založila si vlastnú dielňu, v ktorej vám aj upravia nechty

Medzi automechanikmi na celom svete nepracuje takmer ani desať percent žien. Podľa majiteľky špeciálnej autodielne to pramení z toho, ako sa spoločnosť stavia k výchove dievčat a chlapcov.

Majiteľka špeciálnej autodielne Girls Auto Clinic. — Foto: Instagram - @girlsautoclinic

Autodielňa, ktorá sa nachádza na predmestí Filadelfie, má jednu zvláštnosť – nájdete v nej iba ženy mechaničky. Za nápadom stojí Patrice Banksová, ktorú pri oprave auta niekoľkokrát mechanici oklamali premrštenou sumou len preto, že bola neznalá. Keď začala hľadať ženskú automechaničku, nijakú nenašla, preto sa rozhodla, že sa ňou stane ona sama.

Matky automechaničky

Vtedy sa 31-ročná Bansková prihlásila sa do večernej školy, aby sa z nej stala automechanička. V tom čase nevedela vymeniť ani len prepichnutú pneumatiku. „Bola som jediné dievča v partií 19-ročných chlapcov. Bolo to veľmi zaujímavé,“ uviedla pre NPR. V roku 2016 zanechala svoju dobre platenú prácu inžinierky a otvorila špeciálnu autodielňu Girls Auto Clinic, kde zamestnala jediného mužského mechanika, ostatné automechaničky sú ženy.

Päť zo siedmych mechaničiek sú dokonca matkami, ktoré v mužských dielňach nebral nik vážne. „Manažér dielne mi povedal, že si bude značiť môj menštruačný cyklus do kalendára, aby sa vedel pripraviť na moje nálady. Keď som odišla do inej dielne, na pohovore sa ma hneď opýtali, či nechcem radšej ostať doma s deťmi,“ povedala pre TIME automechanička Valerie Jedwabnyová.

Dielňa aj salón krásy

Všetci zamestnanci sa snažia vytvoriť priateľské prostredie, v ktorom si dokonca ich zákazníci môžu aj oddýchnuť. Aby do dielne pritiahli viac ženských zákazníčok, v dielni otvorili salón na manikúru a pedikúru a malú knižnicu s kvalitnou súčasnou literatúrou.

Okrem toho v dielni organizujú bezplatné kurzy, kedy sa ženy samy naučia kontrolovať autá a udržiavať všetko od oleja až po brzdy a pneumatiky. „V našej dielni nielenže vychovávame ženy k tomu, aby boli vzdelanými vodičkami a majiteľkami áut, ale zamestnávame ženy v automobilovom priemysle, ktorému stále dominujú muži,“ povedala Banksová pre portál ESPN. Podľa jej slov to všetko začína v detstve, keď spoločnosť radšej vidí dievčatá hrať sa s Barbie ako autíčkom. „Snažíme sa premeniť tento stereotyp. Na tých ľuďoch, ktorí o nás budú vždy pochybovať, vôbec nezáleží. Naša skúsenosť jasne ukazuje, že aj ženy môžu byť schopnými automechaničkami,“ dodala majiteľka.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…