Najznámejšia gorila zomrela v náručí svojho celoživotného priateľa. Ako malú ju zachránil pred pytliakmi
Simona Gálová
Simona Gálová

Najznámejšia gorila zomrela v náručí svojho celoživotného priateľa. Ako malú ju zachránil pred pytliakmi

Gorila Ndakasi zomrela vo veku 14 rokov v Konžskej demokratickej republike po dlhotrvajúcej chorobe, ktorá jej stav rýchlo zhoršovala.

Gorila Ndakasi a jej ochranca Andre Bauman. — Foto: Instagram - @virunganationalpark

Horská gorila s menom Ndakasi bola v roku 2019 internetovou hviezdou. Fotografia, na ktorej pózovala so strážcami parku, ktorí chránia gorily pred pytliakmi, obletela celý svet. Najznámejšia gorila sveta však 26. septembra podľahla dlhotrvajúcej chorobe. Ndakasi naposledy vydýchla v náručí svojho dlhoročného priateľa a správcu, ktorý ju ako malú zachránil. „Bolo mi cťou podporovať a starať sa o také milujúce stvorenie, najmä s vedomím, akú traumu Ndakasi utrpela vo veľmi mladom veku,“ uviedol jej strážca Andre Bauman.

Osirelé gorilie mláďa

Ndakasi sa narodila v apríli 2007 a mala iba dva mesiace, keď ju strážcovia národného parku Virunga našli, ako sa túli k bezvládnemu telu svojej matky, ktorú pred niekoľkými hodinami zastrelili ozbrojené milície. Strážcovia parku malú gorilu rýchlo odniesli do záchranného centra v Gome, kde ju prvýkrát predstavili Andreovi. Andre držal dieťa celú noc blízko seba a jej drobné telíčko držal pevne pri jeho nahej hrudi, aby cítila teplo. Aj napriek tomu, že Ndakasi prežila, traumu zo straty rodiny si niesla so sebou.

„Bola to Ndakasina priateľská povaha a inteligencia, ktorá mi pomohla pochopiť spojenie medzi ľuďmi a ľudoopmi a prečo by sme mali urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich ochránili. Som hrdý na to, že som Ndakasi mohol volať svojou kamarátkou. Miloval som ju ako dieťa a jej veselá osobnosť mi vyčarovala úsmev na tvári vždy, keď som s ňou komunikoval. Bude nám všetkým vo Virunge chýbať, ale sme navždy vďační za bohatstvo, ktoré nám priniesla do života,“ vyjadril so smútkom Andre.

Ich počet narástol

Celosvetovú slávu Ndakasi priniesla selfie fotografia z roku 2019, kde pózuje s ďalšou gorilou samičkou menom Ndeze. Dvojica je pred kamerou úplne prirodzená – jedna stojí hrdo a druhá sa nakláňa dopredu, aby sa zmestila do záberu. „Ďalší deň v kancelárii,“ napísal k fotografii strážca parku Mathieu Shamavu.

Ndakasi prežila život v centre Senkekwe, ktoré je jediným zariadením na svete, kde sa starajú o osirelé horské gorily. V rokoch, keď sa Ndakasi narodila, horské gorily boli kriticky ohrozené. Jej matku zastrelili ozbrojené milície v rámci série masakrov gorilích rodín. V parku pri ochrane goríl zahynulo viac ako dvesto strážcov. Tieto masakre viedli k inštitucionálnym a bezpečnostným reformám parku, ktoré výrazne posilnili ochranu horských goríl. „V priebehu jej života sa tento druh rozrástol o 47 percent - zo 720 jedincov v roku 2007 na odhadovaných 1 063 v roku 2021,“ informovala CNN.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…