Šikana je skúsenosť, ktorá vás posunie, tvrdí beznohý zápasník, ktorý prekonáva rekordy v behu
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Šikana je skúsenosť, ktorá vás posunie, tvrdí beznohý zápasník, ktorý prekonáva rekordy v behu

Všestranný Američan sa narodil bez nôh, dnes je z neho profesionálny zápasník a rekordman v behu na rukách.

Zian Clark - rekordman v behu na rukách. — Foto: guinnessworldrecords.com

Podnikateľ, motivačný rečník, herec, spisovateľ, ale aj športovec. Zion Clark je všestranný Američan, ktorý sa napriek nepriaznivému osudu a náročnému detstvu nevzdal a postupne si plní všetky životné ciele.

Odhodlanosťou môže inšpirovať celý svet

Síce sa narodil bez nôh, no svojou odhodlanosťou dnes môže inšpirovať celý svet. Svoje krátke a výstižné motto „žiadne výhovorky“ aplikoval aj pri prekonávaní svetového rekordu.

Narodil sa s kaudálnym regresným syndrómom - zriedkavým stavom, ktorý sa prejavuje deformáciou dolného konca chrbtice„Moja biologická matka sa počas tehotenstva o seba vôbec nestarala. Užívala množstvo rôznych liekov a to spôsobilo, že som sa narodil s defektami,“ povedal Zion pre Guinness World Records a dodal: „Od začiatku mi to sťažovalo život, pretože som musel absolvovať dve rôzne operácie chrbta, aby som vôbec mohol sedieť vzpriamene.“

Nie je adoptívna, ale moja naozajstná matka

Krátko po narodení ho prijali do adopčného programu, kde veľkú časť života strávil čakaním na svoju novú, milujúcu rodinu. Počas tohto obdobia zažil Zion v domovoch, v ktorých bol umiestnený, šikanu a psychické týranie. Dnes túto skúsenosť hodnotí ako skúsenosť, ktorá ho posúvala vpred: „Keby som sa mohol porozprávať so všetkými tými ľuďmi, ktorí ma šikanovali, bili ma a skutočne ma nerešpektovali, poďakoval by som sa im. Pretože ma to skutočne posilnilo.“

[avizo=https://www.dobrenoviny.sk/c/202013/hrdinom-kosickeho-maratonu-sa-stal-policajt-zranenu-bezkynu-niesol-pocas-behu-na-pleciach|Hrdinom košického maratónu sa stal policajt. Lepší výsledok vymenil za pomoc ranenej žene]

Napriek tomu, že musel čeliť neľahkým životným skúškam, sa nikdy nevzdal a dnes si aj vďaka svojej adoptívnej matke Kimberli Hawkinsovej, ktorá vždy snívala o synovi, plní najtajnejšie sny. Zion hovorí, že majú medzi sebou nádherný vzťah a silné puto: „Veľa ľudí hovorí o pestúnskej matke, ale ja tomu veľmi nefandím, pretože ona je moja matka."

Zápasník a šprintér na rukách

Na základnej škole objavil svoju vášeň pre šport a začal sa aktívne venovať zápaseniu. Denne absolvoval dve až tri zápasové cvičenia - sedem dní v týždni, tri mesiace v kuse. Práve jeho vytrvalosť a vášeň pre tento šport mu otvorili dvere k ďalším príležitostiam - vrátane pokusu o titul v Guinnessovej knihe rekordov.

Zion sa pokúsil o najrýchlejšiu chôdzu rukami na 20 metrov. So svojim odhodlaním a rýchlym nasadením nakoniec rekord prekonal v čase 4,78 s. Jeho najväčšou podporou sa mu spolu s rodinou a najbližšími priateľmi stal tréner, zlatý olympijský medailista a držiteľ Guinnessovho rekordu Butch Reynolds.

Vysnívaná olympiáda

V budúcnosti sa Zion chce zamerať na olympijské hry. Túži získať viac medailí ako Michael Phelps, ktorý je v súčasnosti najviac oceňovaným olympionikom všetkých čias. V roku 2024 sa chce stať prvým americkým atlétom, ktorý bude súťažiť v olympijských hrách v zápasení a v paralympijských hrách, kde chce absolvovať preteky na invalidnom vozíku. 

Zion sa snaží aj prostredníctvom svojich sociálnych sietí motivovať všetkých hendikepovaných ľudí, najmä deti, ktorým odkazuje: „Bude to ťažké, ale ak máte srdce a odhodlanie, môžete si ísť po to, čo je vaše."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…