Dobré noviny
Naša nálada môže byť pre psov nákazlivá: Toto nie je výplod fantázie, hovoria o tom najnovšie výskumy
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Naša nálada môže byť pre psov nákazlivá: Toto nie je výplod fantázie, hovoria o tom najnovšie výskumy

Ilustračné fotografie
Ilustračné fotografie — Foto: Helena Lopes, Unsplash / Eric Ward, Unsplash

Zistilo sa, že rovnako ako batoľatá aj psy hľadajú u svojich rodičov rady, ako reagovať na okolitý svet.

Hromada nedávnych štúdií ukazuje, že psy vnímajú chemické a fyziologické podnety svojich majiteľov. To umožňuje, že naša nálada dokáže byť pre štvornohých miláčikov „nákazlivá“. Informoval o tom magazín National Geographic.

Majitelia psov majú často pocit, že ich domáci miláčikovia vedia zachytiť emócie a stanú sa ich vernou kópiou. Nie je to len výplod ich fantázie. Potvrdila to nedávna štúdia, ktorá sa zaoberala skúmaním toho, či behaviorálne a chemické podnety od ľudí dokážu ovplyvniť samotné správanie psov.

Zistilo sa, že rovnako ako batoľatá hľadajú u svojich rodičov rady, ako reagovať na okolitý svet, psy často reagujú podobne.Emocionálne spojenie medzi ľuďmi a psami je podstatou vzťahu,hovorí Clive Wynne, profesor psychológie. „Psy sú úžasne vnímavé bytosti, takže sa ľahko nakazia našou radosťou.“  Keď pes vycíti u svojho majiteľa pocit pokoja a dôvery, aj pes začne vnímať svoje okolie ako bezpečné. Ale platí to aj naopak - stres a úzkosť ich majiteľa sa môžu tiež stať stresom a úzkosťou psa. „Psy nás veľmi pozorne sledujú. Vnímajú naše pohľady a reč tela, ale aj zvuky či vône, ktoré vydávame.“

Štúdie ďalej ukázali zaujímavý jav. Pri vzájomnej interakcii človeka a psa sa uvoľňuje oxytocín, ktorý sa často nazýva „hormón lásky“. Hoci účinky tohto hormónu sú komplikovanejšie vzhľadom na to, že v niektorých situáciách môže vzbudiť dôveru a veľkorysosť a v iných závisť.

Prenos emócií teda priamo závisí od uvoľňovania hormónov, zmien telesného pachu u ľudí, vylučovania kľúčových neurónov a ďalších fyziologických faktorov. Zároveň výskum odhalil, že miera, v akej psy zachytávajú emócie svojho majiteľa, závisí aj od trvania ich vzťahu. V súčasnej dobe je to obzvlášť pozoruhodný jav, pretože počas pandémie trávia ľudia so svojimi domácimi miláčikmi stále viac času.

Zdieľanie každodenného života, domova, rodiny a aktivít prispieva ku kvalite spojenia medzi ľuďmi a ich psami. Zároveň zdieľanie vzájomných pocitov nám pomáha lepšie si porozumieť. Pôsobí ako silné lepidlo, ktoré nás spája - často na celý život.

Už ste čítali?