Dobré noviny
Londýnski taxikári poznajú všetky ulice. Stavba ich mozgov môže byť kľúčom k včasnej diagnostike Alzheimera
Simona Gálová
Simona Gálová

Londýnski taxikári poznajú všetky ulice. Stavba ich mozgov môže byť kľúčom k včasnej diagnostike Alzheimera

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: Pexels

Nový výskum môže pomôcť pri vývoji diagnostiky na včasnejšie odhalenie Alzheimerovej choroby.

Vodičom londýnskeho čierneho taxíka sa nemôže stať len tak hocikto. Každý taxikár sa musí naučiť názvy a polohy všetkých 58-tisíc ulíc mesta, čo je proces, ktorý si vyžaduje roky štúdia. Unikátni taxikári sa stali teraz súčasťou výskumu Taxi Brains, ktorý skúma pozoruhodné fungovanie ich mozgov. Zistenia z toho výskumu budú podkladom pre ďalší výskum, ktorí sa snaží nájsť liek na Alzheimerovu chorobu.

Experiment vedený skupinou z londýnskej univerzity UCL nadväzuje na štúdiu, ktorú pred viac ako dvadsiatimi rokmi uskutočnila významná neurovedkyňa Eleanor Maguierová. Tá zistila, že veveričky a niektoré vtáky majú veľký hipokampus, oblasť mozgu, ktorá sa stará o priestorovú navigáciu, podobne ako londýnski taxikári. „Čím viac rokov pracujú, tým je ich hipokampus väčší,“ informoval vedúci výskumu Hugo Spires. Táto časť mozgu zaujíma vedcov najmä preto, že pri Alzheimerovej chorobe zmenšuje svoju veľkosť práve hipokampus„Zmena veľkosti môže vysvetľovať, prečo sú ľudia s Alzheimerom dezorientovaní a majú stále väčšie ťažkosti spomenúť si na cestu,“ vysvetlil Spires.

Počas výskumu budú testovať navigačné schopnosti taxikárov, zatiaľ čo ich mozog bude skenovaný magnetickou rezonanciou. „Som šťastný, že som mohol mojím zamestnaním pomôcť vedcom v boji proti demencii,“ dodal s nadšením taxikár Robert Lordan.

 

Už ste čítali?