Dobré noviny
O najslávnejšej európskej múmii nevieme zďaleka všetko, dokazuje to aj najnovší objav. Čo mal Ötzi v bruchu?
Romana Mináriková
Romana Mináriková

O najslávnejšej európskej múmii nevieme zďaleka všetko, dokazuje to aj najnovší objav. Čo mal Ötzi v bruchu?

Ľadový muž Ötzi
Ľadový muž Ötzi — Foto: Wikimedia CC / TASR/AP

Pozostatky muža, ktorého zavraždili v Alpách pred 5000 rokmi, stále odkrývajú nové skutočnosti.

Ľadový muž Ötzi je považovaný za „najslávnejšiu európsku múmiu“. Síce ho objavili už pred 30 rokmi, dodnes vďaka nemu vedci odhaľujú podrobnosti o neolitickom živote či modernom zdraví a predpokladá sa, že v budúcnosti jeho telo odhalí ešte viac.

Prichádzajú si ho pozrieť státisíce návštevníkov

Pozostatky boli prirodzene zachované viac ako 5000 rokov – prežili slnko, vietor, mrazivé teploty, a po objavení sa stali globálnou senzáciou, predmetom nespočetného množstva kníh, dokumentárnych či celovečerných filmov.

O Ötziho sa dnes starajú vedci z Juhotyrolského archeologického múzea v talianskom Bolzane, kde sú jeho pozostatky uložené vo vlastnej chladiacej komore. Ročne si ho cez presklenú časť pozrie až 300-tisíc návštevníkov z celého sveta. Rovnako žiadaný je však aj zo strany vedcov. Tí čakajú na každú príležitosť, kedy môžu neuveriteľne zachované telo skúmať. Aj to je dôvod, prečo neustále pribúdajú nové informácie, ktoré dokumentujú život tohto bojovníka, ktorý podľa vedcov zomrel približne vo veku 46 rokov.

Pochutnal si na kozorožcovi

Zaujímavosťou je, že Ötzi mal intoleranciu na laktózu a trpel črevnými parazitmi. Pár hodín pred smrťou si doprial výdatné jedlo, ktoré sa skladalo zo starovekej pšenice, jeleňa a kozorožca. Najnovšie výskumy sa zameriavajú práve na ďalšie skúmanie čriev a žalúdka, pretože sa vedci domnievajú, že rozmanitosť našej črevnej flóry je spojená s naším zdravím.

Poukazuje na to aj najnovší objav - Ötziho črevo obsahovalo baktériu, Helicobacter pylori, ktorá sa dnes nachádza v telách polovice svetovej populácie a spôsobuje vážne zdravotné následky asi pre 10 percent z nás. Tieto zistenia môžu podľa vedcov pomôcť k získaniu nových skutočností o uvedenej baktérii, nakoľko môže ísť aj o prirodzenú časť našej črevnej flóry.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?